Viete, že Garmin nevyrába len kvalitné outdoorové hodinky? Ak chcete konkrétny dôkaz, máme tu pre vás model Venu SQ 2. Novinka bola predstavená len nedávno, je vybavená množstvom funkcií a tak sme boli zvedaví, ako si vedie v porovnaní s pôvodnou generáciou Venu SQ.
Zabodovať v silnej konkurencii viacerých silných značiek nie je jednoduché a čo je najhoršie, ani trvalé. Garmin však patrí medzi stálicu v tomto obore a preto sme sa tešili, keď nám ich distribútor odoslal na otestovanie. Venu SQ 2 prišli, videli sme ich a zvíťazili?
Výhody
- veľmi dobrá výdrž batérie
- jasný OLED displej
- veľký posun vpred oproti prvej generácii
- nízka hmotnosť
Nevýhody
- chýba meranie EKG
- okukaný dizajn
Keď som chytil prvýkrát do ruky hodinky Venu SQ 2, prekvapila ma ich nízka hmotnosť. Vlastne, počas celého testovania som to vnímal ako ich veľké pozitívum. Aby som bol presný, majú len 39 gramov a to aj s remienkom! To predurčuje, že ich majitelia znesú na ruke celý deň, celú noc aj tí, ktorým sa iné modely zdajú hrubé, ťažké, obmedzujúce. Je to fajn, pretože nikomu nezaškodí vedieť, čo sa deje s jeho organizmom počas spánku.
Hodinky sú vybavené AMOLED displejom. Má 1,41″, slušné rozlíšenie 360 x 320 px a elegantne zaoblené okraje. Povrch chráni Gorilla Glass 3, takže by si mali poradiť aj s bežnými ťukancami. Displej je veľmi dobre čitateľný, s veľmi peknými farbami, celkovo je to oproti pôvodnej generácii Venu SQ s LCD displejom veľmi výrazný posun vpred. Dodávam, že Venu SQ majú 1,3″ uhlopriečku.
Na pravej strane sa nachádzajú dve podlhovasté tlačidlá. Využijete ich najmä na potvrdenie vybrania funkcie (horné tlačidlo), alebo na návrat späť (dolné tlačidlo). Keď podržíte tlačidlo dlhšie, sprístupnite si niektoré ovládacie prvky (horné), alebo ponuka nastavení (dolné).
Ovládanie je praktické, stačí prstom potiahnuť nahor a objaví sa vám zoznam denných štatistík, ako sú prejdené kroky, spálené kalórie, srdcový tep či energetická rezerva (Body Battery). Systém neumožňuje prispôsobiť si komplikácie v ciferníkoch, keď však dlhšie podržíte konkrétnu komplikáciu, zobrazia sa vám údaje priamo z daného widgetu. Je to šikovný spôsob, ako sa rýchlo dostanete k rôznym súborom, stačí potiahnuť prstom nadol.
V rámci bežných funkcií tu nájdete režimy a metriky pre fitness a zdravie, teda monitoring prejdených krokov, stresu, frekvencie dýchania i tepu srdca a spánok. V prípade spánku nemusíte nič zapínať a nastavovať, stačí ak zaspíte. Keď sa ráno zobudíte, zobrazia sa podrobnosti o spánku a skóre spánku. Systém vám poskytne odhady fáz spánku, sú pekne odlíšené podľa farebných sekcií, na tie môžete klepnúť a pozrieť si viac podrobnosti.
Oproti Venu SQ tu pribudol režim Health Snapshot. Obsahuje päť základných metrík, ktoré spojí do jedného 2-minútového merania. Za ten čas vám hodinky odmerajú srdcovú frekvenciu, hladinu kyslíka v krvi, frekvenciu dýchania, stres a HRV (variabilita srdcovej frekvencie). Výrobca odporúča to robiť pravidelne a zhruba v rovnakom čase. Výsledky budú zaujímavé až po určitom čase, dajú sa zdieľať v PDF.
Všetky dáta sa synchronizujú s vaším účtom Garmin Connect cez Bluetooth, Wi-Fi, ale i dokonca cez USB, ak pripojíte hodinky k počítaču. K dispozícii sú dve aplikácie, Garmin Connect Mobile pre smartfóny a Garmin Connect online.
Nechýbajú minúty intenzívnej aktivity. Funkcia sleduje vaše minúty stredne intenzívnej a intenzívnej aktivity, takže ľahko zistite, nielen to kedy ste ich počas dňa dosiahli, ale aj počas akej aktivity to bolo.
Venu SQ 2 sú veľmi dobrým modelom pre bežcov. Po ubehnutí každého kilometra vám ukážu tempo. V skóre sa dozviete aké ste mali VO2 Max, čo je užitočná metrika na určenie pokroku v dlhodobom úseku. Samozrejme, využiť môžete režim energetická rezerva, ktorý vám povie, či ste pripravení na väčšiu záťaž. Takto máte perfektný prehľad o vašej aktivite a cvičení na jednej strane, na druhej o strese a trvaní odpočinku (spánku). Hodinky pripravia viacero štatistík pred, počas a po cvičení, vďaka tomu budete presne vedieť ako na tom ste.
Ak radi počúvate hudbu a nechcete vláčiť (napríklad pri spomínanom behu) so sebou smartfón, siahnite po verzii Venu SQ 2 Music. Tá podporuje bezdrôtové prehrávanie hudby z hudobných služieb Amazon, Deezer a Spotify, na jeho 3 GB pamäť si uložíte 500 skladieb, tie môžete spočívať aj bez smartfónu.
Hodinky sú odolné voči vode, zvládnu aj nepretržité plávanie. V balení sa nachádza 20 mm silikónový remienok, dá sa veľmi ľahko vymeniť. Garmin Venu SQ 2 spĺňajú odolnosť voči vode 5ATM. Na spodnej strane sa nachádza optický snímač HR Garmin Elevate 4. generácie. Nový senzor umožnil pridať profil HIIT, keďže si poradí aj s intenzívnymi aktivitami, pri ktorých dochádza k ohybu zápästia.
Čo sa mi páčilo
Dnes by už mali každé smart hodinky podporovať bezkontaktné platby. Testované hodinky si poradili so všetkými mojimi bankami a ich kartami. Presný zoznam podporovaných kariet si môžete pozrieť tu.
Výdrž batérie je nočnou morou mnohých používateľov. Keď som uvidel údaje výrobcu o 11-dňovej výdrži, pomyslel som si svoje. Keď som však ani po týždni nemusel hľadať nabíjačku, spozornel som. Napokon som ich dal nabíjať po 9-tich dňoch. V prípade zapnutého režimu always-on display môžete rátať s výdržou zhruba 5 dní. Perfektné, takto sa to má robiť!
Hodinky dokážu vďaka neustálemu monitorovaniu variability srdcovej frekvencie merať skóre stresu, ktoré odráža úroveň záťaže organizmu. Funkcia veľmi dobre odhalí, čo s vami urobil posledný tréning, ale dokáže upozorniť na nežiadúce trendy – začínajúca choroba, nadmerná konzumácia potravín i alkoholu a ďalších faktorov ovplyvňujúcich správne fungovanie vášho tela.
Venu SQ 2 ponúkajú na výber z viac ako 1 600 cvičení, v aplikácii Garmin Connect si môžete vytvoriť vlastné tréningy. Tréning potom môžete zo smartfónu preniesť do hodiniek. Pribudol nový športový profil, obsahuje stopky na meranie tréningov HIIT (napríklad AMRAP, EMOM, Tabata) a vlastných tréningov. Vy si môžete nastaviť počet sérií, intervaly tréningu a odpočinku, k dispozícii máte aj ďalšie možnosti.
Uznanie si zaslúži aj šikovná funkcia Health Snapshot.
Celkovo si poradí tento nenápadný model s funkciami, ktoré sa nachádzajú len v drahších modeloch od Garminu. Spomenúť môžem nový senzor srdcovej frekvencie Elevate v4, či režim Garmin Golf umožňujúci sťahovať mapy ihrísk z celého sveta.
Čo by mohlo byť lepšie
Hodinky majú prekvapujúco málo mínusov. Paradoxne je jedným z najväčším nedostatkov, ak sa to tak dá označiť, ich pomerne nudný dizajn. To isté sa však dá povedať aj o mnohých iných modeloch konkurencie.
Vzhľadom na príjemne nastavenú cenu musíte rátať s tým, že získate len základný režim navigácie. Avšak aj v ňom si dokážete uložiť súradnice vašej chaty, či stanu na výlete, či miesto kde ste nechali zaparkovaný automobil.
Garmin zatiaľ na žiadnych hodinkách neponúka možnosť sledovania telesnej teploty, ani EKG, takže ich logicky nemá ani testovaný model. Škoda.
Záver
Garmin Venu SQ 2 možno nie sú tie najštýlovejšie smart hodinky od Garminu, ale prinášajú prvotriedne (nielen) fitness funkcie. Majú zabudované GPS a prekvapujúco presný snímač srdcového tepu. Poteší aj prepracovaná aplikácia, vďaka čomu vám Garmin umožňuje meranie viacerých režimov cvičenia.
Ako som už v texte spomínal, tieto nenápadné smart hodinky sú vybavené viacerými funkciami, ktoré sú bežné vo vyššej triede, napríklad v sérii Fenix. Napriek presným senzorom a pokročilému monitoringu si môžete byť istí, že vám ich bude stačiť nabíjať zhruba raz za týždeň.
Venu SQ 2 nie sú outdoorové hodinky, neznesú preto tvrdé zaobchádzanie. Nie každý však zažíva drsné podmienky na dennej báze, rovnako ako nie každý potrebuje pútať pozornosť tým, čo má na zápästí. Vtedy oceníte práve tento nenápadný, no elegantný model, ktorého cena je veľmi príjemných 269,99 eur. Verzia pre milovníkov hudby, Venu SQ 2 Music, vás vyjde na 299,99 eur.