Niet síce dymu bez ohňa, ale energiu bez dymu a smogu väčšina obnoviteľných zdrojov produkovať dokáže. Samozrejme, s výnimkou teplární a elektrární spaľujúcich drevnú štiepku. Tie sa vďaka pokriveným dotáciám a paragrafom, niekedy menia na nenásytného molocha, schopného namiesto drevoodpadu stráviť celé lesy zdravých stromov.
So zaujímavým nápadom na revitalizáciu bývalých uhoľných baní prichádza britská spoločnosť Anesco. Na mieste bývalých banských lokalít Notthinghamshire plánuje postaviť solárne farmy s úhrnným výkonom 30 MW. Vyprodukovaná elektrina zo solárnych fariem vo Welbecku v Mansfielde, v Gedlingu v Lambley a v Bilsthorpe dokáže pokryť spotrebu zhruba 10 000 domácností, čo zodpovedá v našich pomeroch okresnému mestu strednej veľkosti.
POZRITE SI: S plávajúcimi solárnymi elektrárňami budeme „za vodou“?
Prvá solárna elektráreň s výkonom 11,2 MW vznikne na mieste bane vo Welbecku, ktorá bola uzavretá v roku 2011. Určite je vhodnejšie umiestniť 44 160 fotovoltaických panelov na zdevastovanom území, ako na lúke, či poľnohospodárskej pôde, ako bývalo uleteným zvykom donedávna aj na Slovensku.
Povrchové bane nechávajú na tvári krajiny devastačné stopy. Foto: PetitionBuzz
Po Welbecku budú nasledovať 5,74 MW elektrárne v Gedlingu a v Bilsthorpe. K dispozícii je tiež štvrtá lokalita v Askerne, v South Yorkshire, kde je výstavba elektrárne vo fáze plánovania.
Anesco už predtým postavil 5 MW solárnu farmu na ploche 12 hektárov v New Foreste a 10 MW elektráreň na 16 ha v Owls Lodge, v blízkosti Andover. Tri nové fotovoltaické farmy na území bývalých baní plánuje Anesco začať budovať do konca tohto roku.
V niekdajšej uhoľnej veľmoci momentálne pokrývajú slnečné elektrárne 3,9 percent spotreby elektrickej energie.