Zaujímavosť na začiatok. Vedeli ste, že v októbri 2017 po úspešnom ICO, bolo na Ethereu vytvorených približne 10 miliónov tokenov DOT, v ktorom projekt vyzbieral 145 miliónov dolárov?
V tomto článku si povieme o projekte Polkadot. Konkrétne čo je Polkadot v kryptomenách, ako funguje a na čo sa používa.
Predstavte si, že ste sa rozhodli navštíviť priateľa, ktorý žije v inom meste. Zorganizuje malé stretnutie a budú tam ľudia, ktorí prídu z viacerých iných miest. Keď tam však prichádzate, všetci si všimnete, že je tu rieka, ktorú musíte prekročiť, aby ste sa dostali do domu priateľa.
Aj keď vy a ostatní ľudia pochádzate z rôznych miest, každý z vás musí prejsť cez tú rieku, aby ste sa mohli stretnúť. Našťastie však existujú mosty, ktoré vám umožnia prejsť. V krypto svete by sa tieto mosty nazývali Polkadot.
Čoskoro sa vrátim k príkladu, ktorý som uviedol na začiatku tejto časti. Predtým, ako to urobím, však najprv preskúmame, čo je Polkadot.
Polkadot je kryptomenový projekt. Je to blockchainová s natívnou mincou nazývanou DOT. V čase, keď píšem túto časť, je Polkadot 12. najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie.
Ako funguje Polkadot?
Aby ste pochopili, ako Polkadot funguje, môžete jednoducho premýšľať o názve tejto blockchainovej siete. Polkadot (v preklade bodkovaný). Predstavte si tieto bodky ako rôzne blockchainy – Ethereum, Cardano, Bitcoin atď.
Každý z týchto blockchainov je jedinečný a má vlastnosti a funkcie, ktoré sú dostupné iba na nich. Čo sa však stane, ak budú chcieť spolu komunikovať dva rôzne a jedinečné blockchainy? Nekomunikovali by! Aby mohli komunikovať, potrebujú nejaký mostík.
Tu prichádza aj príklad, ktorý som uviedol na začiatku tejto časti. Ak chcete navštíviť svojho priateľa, ale potrebujete prejsť cez rieku, budete potrebovať most. Tento most vám umožní stretnúť sa so svojím priateľom na druhej strane rieky, komunikovať a vymieňať si informácie.
Vo svete kryptomien funguje Polkadot ako most
Aby sme boli konkrétnejší, Polkadot umožňuje vzájomnú komunikáciu dvoch rôznych blockchainov. Funguje ako most medzi dvoma sieťami, ktoré by inak nemali schopnosť komunikovať.
Vo svete kryptomien sa to nazýva „interoperabilita“. Znie to ako vymyslený výraz, ale v skutočnosti to jednoducho znamená „spojenie“ alebo „zdieľanie informácií“.
Interoperabilita je niečo, s čím blockchainové siete zápasili už od počiatku. Zatiaľ čo blockchainy mohli byť použité samostatne, neexistoval spoľahlivý spôsob, ako ich navzájom prepojiť, aby sa vytvorili projekty na pokročilej úrovni v krypto priestore. Polkadot má za cieľ vyriešiť tento problém interoperability umiestnením seba ako siete „ vrstvy 0 “.
Aby sme sa príliš nezaoberali zložitými technickými prvkami, väčšina blockchainov sa považuje za „vrstvu 1“. Takže úplne prvou vrstvou blockchainu je samotná blockchainová sieť – to dáva zmysel. V prípade Polkadot sa však stavia ako projekt „vrstvy 0“. Znamená to, že leží pod ostatnými blockchainmi.