- #Ekológia
- 3 min.
- 5.11.2022
Astronómovia bijú na poplach. Nočnú oblohu môžu namiesto hviezd zaplniť reklamy
Panorámu ikonického amerického mesta New York vo štvrtok ozvláštnila obrovská svetelná reklama na mobilnú hru Candy Crush. Vytvorilo ju 500 dronov vznášajúcich sa nad vodou.
V New Yorku sa už o čistej nočnej oblohe nedá hovoriť desaťročia. Ide však o precedens, ktorý môže vyústiť v doteraz nevídanú úroveň svetelného smogu po celom svete.
„Ak nepomáha zdravý rozum, tieto veci by mali byť zakázané zákonom, skôr ako bude neskoro.“ uviedol pre Business Insider Fabio Falchi, výskumník z Inštitútu pre vedu a technológiu študujúci svetelný smog už viac ako 25 rokov, ktorý sa obáva, že jasné svetlá dronov čoskoro nahradia výhľad na skutočné hviezdy na nebi.
Nedávna svetelná šou v New Yorku sa konala pri príležitosti 10. výročia od vydania mobilnej videohry Candy Crush od spoločnosti King, ktorá si získala priazeň zhruba troch stoviek miliónov hráčov po celom svete. Celé predstavenie trvalo zhruba 10 minút, pričom zorganizované muselo byť z pôdy mesta New Jersey, nakoľko let dronov v rámci mestských hraníc New York nie sú z dôvodu bezpečnosti letovej prevádzky povolené.
– Fernanda Romano, marketingová riaditeľka spoločnosti KingNebo je najväčšou obrazovkou na svete
Let osvetlených dronov, ktoré spoločnou choreografiou vytvárajú obrazec na oblohe, nie je úplnou novinkou. Podobnú šou sme mali možnosť vidieť už aj počas otváracej ceremónie letných olympijských hier v Tokiu a samotní Newyorčania podobnú propagáciu videli v lete v podaní basketbalovej ligy.
štátny senátor Brad Hoylman pre GothamistMyslím, že je nehorázne kaziť panorámu nášho mesta pre súkromný zisk. Je to urážkou pre Newyorčanov, naše miestne zákony, verejnú bezpečnosť i voľne žijúce zvieratá.
Príležitostné svetelné šou podľa expertov nie sú problémom. Vrásky na čele im však robí možnosť, že by sme takéto silne osvetlené drony mohli na oblohe vidieť každý večer a pokojne aj na viacerých miestach súčasne. Pre firmy ide aktuálne o jednu z najzaujímavejších foriem propagácie. Dovoliť a zorganizovať si ju totiž nemôže dovoliť každý.
Aktuálne je teda v rukách miestnych úradov po celom svete, aby takéto svetelné šou obmedzili a ich počet udržali na minime tak, aby nerušili občanov, ani miestnu faunu a flóru. Práve rieka Hudson, na ktorej sa už dvakrát konala takáto šou, je podľa Dustina Partridga, riaditeľa ochrany a zachovania prírody NYC Audubon súčasťou dôležitej preletovej dráhy pre sťahovavé vtáky. „Vstúpiť takto bez premýšľania o dopadoch na životné prostredie a vtáky, ktoré budú lietať v rovnakom vzdušnom priestore ako tieto drony, je prekvapujúce.“ dodal Partridge.