Reklama

Úložisko energie od GreenBat je prvou lastovičkou v krajinách V4

Zdroj | GreenBat
Juraj Procházka
Zdroj | GreenBat
Zdroj | GreenBat

Takzvaný „zelený údel“ má svoje následky a dopady na prevádzku rozvodných sietí elektrickej energie nie sú práve pozitívne. Aj preto majú distribučné spoločnosti s integráciou obnoviteľných zdrojov energie (OZE), v našich podmienkach najmä fotovoltaických elektrární, plno starostí.

Dôvodom je nerovnomerná dodávka energie z týchto zdrojov, ktorá je navyše chaotická a nestabilná v čase. Stabilizovať rozvodné sústavy pomôžu energetické úložiská, ktoré počas prebytku dokážu energiu uskladniť a v časoch odberových špičiek zas uvoľniť.

Mega batérie, aké začala dodávať medzi prvými Tesla, by mohli nielen stabilizovať distribučné siete, ale aj zvýšiť energetickú bezpečnosť, keďže môžu zabrániť krátkodobým, aj strednodobým výpadkom a predísť tak blackoutom.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Tesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Prvé takéto batériové úložisko BESS (z angl. „battery energy storage system“) máme už aj na Slovensku. Riešenie batériového úložiska prináša slovenská spoločnosť GreenBat v areáli bývalého závodu ZŤS v Martine. Úložisko o výkone 1,25 MW a s kapacitou 1,2 MWh je certifikované na primárnu reguláciu.

Zdroj | GreenBat

Pre Slovensko a strednú Európu je to prelomový projekt, aj keď v globálnom porovnaní ide o realizáciu v relatívne malých dimenziách. Pre porovnanie  Tesla už v roku 2017 postavila v austrálskom meste Jamestown severne od Adelaide systém Powerpack s výkonom 100 MW / 129 MWh, schopný dodávať elektrickú energiu pre viac ako 30 000 domácností.

Ide teda o stonásobnú kapacitu prvého slovenského batériového úložiska – jediný kontajner Megapack má úložnú kapacitu až 3 MWh a menič s výkonom 1,5 MW. Je však pozitívne, že sa vývoj posunul správnym smerom aj u nás. Bez kompenzácií výkyvov siete pomocou úložísk energie nedokážeme efektívne zvyšovať podiel solárnych, prípadne veterných elektrární v energetickom mixe. A nezabúdajme ani na jadrové elektrárne, ktoré akumuláciu (alebo redistribúciu) elektriny tiež potrebujú. Prečerpávacie hydroelektrárne ako Čierny Váh nedokážeme stavať „na počkanie“.

Zdroj | GreenBat

Novinka v Martine je určená na podporné služby v energetike a reguláciu odchýlky energií a predstavuje projekt, na ktorom spolupracovalo 10 slovenských inštitúcií. Jej výhodou je, že dokáže reagovať mimoriadne rýchlo na to, čo sa deje v sústave. Technologicky je preto najvýhodnejšia na primárnu reguláciu energií. Cez vlastný terminál je pripojená aj priamo na spoločnosť SEPS a vďaka softvéru dokáže vyhodnotiť a predikovať situáciu na trhu.

Batérie pre tento projekt dodala slovenská spoločnosť MTS, jeden z lídrov v dodávke komplexných a ľahko škálovateľných batériových systémov pre skladovanie, distribúciu a monitoring elektrickej energie.  IT podporu zabezpečila žilinská spoločnosť IPESOFT, ktorá okrem poskytnutia IT infraštruktúry zaistila aj technickú prípravu a komplexné skúšky, spolu s finálnou certifikáciou podporných služieb podľa podmienok SEPS.

Zdroj | GreenBat

Jedným z hlavných partnerov je aj RightPower, dodávateľ „zelenej“ energie z obnoviteľných zdrojov, ktorý sa podieľal na realizácii projektu na úrovni pripojenia do sústavy a investičného partnerstva.

Pozrite si

ZSE Energia postaví veľké batériové úložisko. Nie dosť veľké proti blackoutu

Aktuálna situácia na trhu a vysoké ceny energií si vyžadujú, aby zákazníci nekupovali iba elektrinu na svoju spotrebu, ale hľadali aj alternatívne flexibilné riešenia. Tie im pomôžu optimalizovať ich spotrebu, a teda vo finále znížiť aj koncovú cenu. Skvelým nástrojom sú práve aj takéto batériové úložiská a navyše, ich využívanie uľahčili aj nedávne zmeny v legislatíve,“ uvádza sa v tlačovej správe GreenBat.

Po prvej úspešnej implementácii GreenBat plánuje aj ďalšie inštalácie BESS, a to nielen s cieľom poskytovania FCR (Frequency Containment Reserve), regulácie frekvencie v sieti,  ktorá dnes prebieha len v rámci Slovenska. Na Slovensku pripravujú výstavbu batériových úložísk aj ďalšie subjekty. O projekte ZSE neďaleko Jaslovských Bohuníc s výkonom 35 MW sme vás už informovali. Ten sa ale má realizovať až v rokoch 2024-2025, takže GreenBat je momentálne jednotkou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.