Energetické štítky pre mnohých predstavujú tajomné označenie elektrických zariadení a z veľkej miery ich považujú skôr za marketingový nástroj, ako niečo lepšie, resp. drahšie predať. Nie je to tak.
Prvý raz sme sa s nimi stretli v roku 1994. Ich cieľom bolo pomáhať pri výbere spotrebičov, ktoré mali nižšiu spotrebu. Nápad sa podaril a plniť účel, dosiahla sa veľká úspora energie. Zavedenie štítkov bolo kľúčom k zvýšeniu energetickej účinnosti domácich elektrospotrebičov, napr. kúrenia, chladničiek, mrazničiek, televízorov či osvetlenia.
V priebehu času prišli nové zariadenia a technológie, pôvodné značenie energetickými štítkami narazilo na svoje limity. Od marca minulého roku sa preto začala používať nová stupnica, kde sa rátalo aj s rezervou na znižovanie spotreby. Vynovené štítky by (vraj) mali vydržať niekoľko rokov bez potreby ich aktualizácie.
Ak sa pozriete na energetický štítok, vidíte stupnicu zloženú z písmen, už vás nepletie jedno, či viaceré znamienka + za písmenom. Vysvetlíme vám, čo presne znamenajú.
Štítky zaraďujú výrobky do tried na stupnici od A po G, podľa toho, akú majú energetickú spotrebu. Spotrebiče triedy A (zelený štítok) spotrebúvajú najmenej energie, sú teda energeticky najúčinnejšie. Spotrebiče triedy G (červený štítok) spotrebúvajú najviac energie.
Stupnica zavedená minulý rok sa vzťahuje na tieto skupiny výrobkov:
- chladničky;
- umývačky riadu;
- práčky a práčky so sušičkou bielizne;
- televízne prijímače monitory (elektrické displeje);
- žiarovky a svetelné zdroje (svietidlá).
Na štítku nechýbajú údaje o spotrebe vody na každý umývací alebo prací cyklus, o skladovacej kapacite alebo o vydávanom hluku. Každý štítok musí obsahovať QR kód, ktorý vám po načítaní ukáže podrobné údaje o zariadení.
Energetický štítok vyzerá takto:
Už na prvý pohľad je teda jasné, kde sa v energetickej náročnosti konkrétny výrobok nachádza.
Zaujímavé je, že v starom spôsobe označovania mal najúspornejší spotrebič štítok A +++. V súčasnom označení ho nájdete v kategórii B, alebo C. To je kvôli spomínanej rezerve do budúcnosti, keď sa očakávajú ešte úspornejšie spotrebiče, než sú na trhu dnes.
Pre drobnú elektroniku, ktorej v TECHBOX-e venujeme najviac priestoru, sa energetické štítku nepoužívajú. Ktovie, možno raz príde na rad aj notebook, tablet, alebo smartfón. Každopádne, už teraz si viete na našich stránkach nájsť množstvo článkov, v ktorých vám prinášame tipy ako ušetriť na energiách.