V novembri 2021 zamierila na svoju samovražednú misiu sonda Double Asteroid Redirection Test (DART), ktorú pre NASA vyslala do vesmíru raketa Falcon 9 od SpaceX. Jej cieľom je blízkozemský asteroid Didymos s priemerom asi 750 metrov a hlavne jeho mesiac Dimorphos, ktorý meria 160 metrov. Práve Dimorphos hrá v rámci misie DART kľúčovú úlohu.
V plánovanom čase, v utorok 27.9.2022 o 01:14 SELČ narazila sonda DART rýchlosťou 6,6 km/s do satelitu Dimorphos, aby ho jemne vychýlila z obežnej dráhy.
Test dvojitého presmerovania asteroidu je prvou misiou na svete, ktorá má overiť obranu Zeme pred potenciálnym nebezpečenstvom kolízie s asteroidom, alebo kométou. Cieľová dvojplanétka Didymos – Dimorphos nepredstavuje pre Zem žiadnu hrozbu – teraz, ani po náraze sondy DART.
Tento test ukáže, ako môže kozmická loď, alebo sonda autonómne navigovať k cieľovému asteroidu a zámerne doňho naraziť, aby zmenila jeho pohyb. A to spôsobom, ktorý možno merať pomocou pozemných ďalekohľadov. Výkonné teleskopy rozmiestnené v observatóriách po celej Zemi budú nasmerované na binárny systém asteroidov, pripravené detekovať zmeny v orbitálnej dráhe.
Kvôli svojmu „kamikadze“ osudu nemá sonda DART na palube vedecké vybavenie. Nachádza sa tam len kamera DRACO na autonómnu navigáciu, na navedenie sondy na stred mesiaca Dimorphos.
Rebríček ničivých účinkov po dopade kozmických telies rôznej veľkosti a odhadovaná frekvencia takýchto udalostí.
K impaktu došlo približne vo vzdialenosti 11 miliónov km od Zeme, čo je dosť blízko na to, aby udalosť mohli sledovať pozemské teleskopy. V súčasnosti je obežná doba Dimorphosu okolo Didymosu 11 hodín a 55 minút. Očakáva sa, že vychýlením mesiaca z kurzu po náraze DART sa skráti táto obežná doba o niekoľko minút.
Pôvodne išlo o spoločný projekt americkej NASA a európskej ESA. V roku 2020 sa mala k dvojplanétke vydať európska sonda Asteroid Impact Mission (AIM), s cieľom študovať obe telesá z obežnej dráhy. O rok neskôr mala nasledovať misia DART, ktorej náraz do mesiaca Dimorphos a jeho následky mala sonda AIM sledovať zblízka. ESA účasť na projekte z finančných dôvodov zrušila, NASA však v projekte pokračovala a ten práve dospel do svojho finále.
Záber povrchu Dimorphosu tesne pred dopadom sondy DART dnes v noci.
Aj keď ESA účasť na misii zrušila, DART nebude v čase nárazu osamotená. Vezie totiž taliansky cubesat LICIACube (Light Italian CubeSat for Imaging Asteroids), ktorý bude stret s asteroidom monitorovať dvoma kamerami.
V roku 2024 by mala k planétke Didymos odštartovať nová európska misia Hera. Keď sa o tri roky neskôr usadí na jej obežnej dráhe, bude podrobne študovať následky päť rokov starého „drvivého“ dopadu.
Vo svojom vysielaní sa kolízii sondy DART s planétkou Dimorphos venuje aj NASA TV.
DART poskytne dôležité údaje, ktoré pomôžu lepšie sa pripraviť na potenciálne nebezpečný asteroid, ktorý by mohol po zrážke so Zemou ohroziť nielen ľudstvo, ale celú jej biosféru. Pritom to nemusí byť žiadny z veľkých asteroidov. Hromadné vymieranie pred 60 miliónmi rokov, ktoré ukončilo hegemóniu dinosaurov spôsobil pravdepodobne asteroid s priemerom len asi 10 až 15 km.