Vzácny a ohrozený sokol rároh hniezdi v palearktickej oblasti od strednej Európy po východnú Áziu. Jeho slovenská populácia sa v posledných rokoch teší nárastu, napriek mnohým negatívnym antropickým vplyvom.
Problémom však je, že tento druh dravca s obľubou hniezdi v búdkach inštalovaných na stožiaroch elektrických vedení.
Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD) v rámci medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky spolupracuje s organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku. Vďaka ich súčinnosti vznikne 20 nových hniezdnych búdok, tie budú po prvý raz umiestnené na stožiaroch distribučných vedení 110 kV napätia v oblasti nížin medzi Novými Zámkami a Štúrovom.
Sokol rároh má najpočetnejšie zastúpenie v ázijských krajinách (s najväčším zastúpením v Číne a Kazachstane). Európska populácia sa odhaduje na 430 až 630 párov hniezdiacich v Rakúsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Chorvátsku, Česku, Moldavsku a na Slovensku či Ukrajine. Na Slovensku bolo tento rok zaznamenaných rekordných 48 párov, ktoré spolu „vychovali“ 163 mláďat. Až 43 párov sa sústreďuje na západnom Slovensku, na východnom Slovensku zahniezdilo len 5 párov.
Nebolo to tak vždy. Ešte v 90. rokoch hniezdilo na Slovensku len 12 párov. Bolo to najmä z dôvodu nedostatočnej ponuky hniezd v prirodzených podmienkach, v ktorých sokoly nenachádzali priaznivé podmienky pre rozmnožovanie. Situáciu zachránili búdky inštalované na stožiaroch prenosových vedení, sú špeciálne uspôsobené, aby v nich sokoly našli čo najväčšie pohodlie.
Konštrukcia búdok je z hliníka, sú vetrané cez predvŕtané otvory, majú pristávaciu plošinku a na dne je štrková výstelka pre budúce vajíčka. Sokoly ich veľmi obľubujú, takmer celá populácia na Slovensku hniezdni len v nich.
„Vďaka novým možnostiam spolupráce so ZSD, ktorou je inštalácia búdok pre sokola rároha, umiestnime búdky aj do území s historickým výskytom tohto druhu, z ktorých v nedávnej minulosti vymizol. Ide o lokality v blízkosti hraníc s Maďarskom, kde sa nachádzajú distribučné vedenia vhodné pre osadenie búdok. Našim cieľom je, aby došlo ku kontinuálnemu prepojeniu slovenskej populácie s početnejšou maďarskou populáciou. Predpokladáme, že prepojením hniezdnej populácie dôjde k zvýšeniu jej stability a tiež k návratu do pôvodných biotopov, kde pre tento charizmatický a užitočný druh takto vytvoríme vhodné podmienky,“ hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Projekt LIFE Danube Free Sky je realizovaný v 7 krajinách (Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko a Rumunsko), v zastúpení 15 projektových partnerov z radov energetických spoločností, železničnej spoločnosti, neziskových organizácií a národných parkov.