Reklama

„Hriankovač na tehly“ Rondo Energy – extrémne účinný akumulátor tepla

Zdroj | Rondo Energy
Juraj Procházka
Zdroj | Rondo Energy
Zdroj | Rondo Energy

Priemyselné teplo má obrovský podiel na svetovej spotrebe energie. Startup Rondo Energy z kalifornského Oaklandu tvrdí, že jeho akumulátor tepla v podobe „hriankovača tehál“ je taký lacný a efektívny, že môže okamžite dekarbonizovať mnoho priemyselných odvetví.  

Systém akumulácie tepla Rondo je účinný na 98 % a ukladá lacnú obnoviteľnú energiu na priemyselné využitie za 20 % nákladov oproti elektrochemickým batériám.

Pozrite si

S unikátnym akumulátorom tepla máte vykurovaciu sezónu zadarmo

Obsah pokračuje pod reklamou

Štvrtina emisií uhlíka od ľudstva pochádza z priemyselného využitia energie a veľká časť z nej ide na výrobu tepla pre rôzne procesy. A práve tu je príležitosť na dekarbonizáciu, ktorá sa podľa spoločnosti Rondo Energy extrémne rýchlo zaplatí.

Nápad spočíva vo využití nárazových prebytkov elektriny z obnoviteľných zdrojov – solárnych a veterných elektrární. Tie dnes dokážu vyrábať elektrickú energiu lacnejšie, ako elektrárne na fosílne palivá, ale problém je v časovom rozložení tejto produkcie.

Podniky, ktoré nakupujú (relatívne) lacnú elektrinu napríklad zo solárnych zdrojov, musia vykrývať jej nedostatok v noci, alebo pri zamračenej oblohe, drahšou elektrinou z tradičných zdrojov. Pritom veľkú časť z nej potrebujú na výrobu tepla.

Zdroj | Rondo Energy

Pre priemyselné podniky je to o energetickom manažmente. Obnoviteľná energia vyrobená uprostred dňa je lacnejšia ako nákup fosílnych palív a ich spaľovanie na výrobu tepla.

Na tento princíp sa zamerali aj v Rondo Energy. Ich „tehlové hriankovače“ akumulujú lacnú obnoviteľnú (elektrickú) energiu v podobe vysokoteplotného tepla, pripraveného na nasadenie po celý deň.

Nejde o „raketovú vedu“. Premena elektriny na teplo prebieha s vysokou účinnosťou vždy, keď zapnete skutočný hriankovač, alebo fén na vlasy. Rondo používa jednoduchý systém v štýle hriankovača na ohrievanie „dúchadlových pecí“, podobných tým, ktoré oceliarsky priemysel používa na cyklické ukladanie tepla. Tieto pece sú plné obyčajných tehál  z bežnej hliny s prídavkom piesku. Nepoužívajú sa tam žiadne toxické a nestabilné materiály. Tieto tehly budú rovnako dobre uchovávať teplo aj o 40, alebo 50 rokov, kým chemické batérie budú mať za sebou už celý rad recyklácií. V tom lepšom prípade. V horšom môže byť niekoľko ich generácií zošrotovaných. 

Zdroj | Rondo Energy

Nepretržité teplo z prerušovaného napájania. 24 hodín denne, 365 dní v roku. Neobmedzené cykly a 50-ročná životnosť.

Rondo tvrdí, že naakumulované teplo dokáže získať späť až s 98%-nou účinnosťou, pričom náklady v porovnaní s chemickými batériami sú iba pätinové. Technológia vyzerá na pohľad primitívne, ale jej vývoj a optimalizácia trvali niekoľko rokov.

Keďže systém Rondo využíva neuveriteľne lacné a hojné materiály, bude možné ho široko nasadiť v celosvetovom meradle. Firma s tým aj počíta a plánuje osloviť investorov a priemyselné koncerny, ktoré primárne preferujú efektivitu pred rôznymi mutáciami „zelených údelov“. To, že riešenie je aj priateľské k životnému prostrediu je vítaný bonus.

Pozrite si

Tepelné čerpadlo: zdroj lacnej energie nie je len „klimatizácia naopak“

Spoločnosť už má na konte podporu od viacerých investorov, vrátane Breakthrough Ventures Billa Gatesa.

Prvá generácia „hriankovačov tehál“ Rondo je optimalizovaná na nízke náklady, superrýchle nasadenie vo veľkom rozsahu a dokáže udržať teplo až do 1 500 °C, čo podľa Johna O’Donnella, šéfa Rondo Energy, dokáže pokryť približne 80 % potreby priemyselného tepla. S použitím drahších ohrievačov a žiaruvzdorných tehál je možné dosiahnuť až 1 800 °C, čo sa dá využiť aj pri výrobe ocele a pokrývalo by to okolo 92 % prípadov priemyselného použitia.

Zdroj | Rondo Energy
Obsah pokračuje pod reklamou

John O’Donnell, CEO Rondo Energy

O’Donnell je presvedčený, že prostredníctvom tepelných akumulátorov Rondo sa podarí uskutočniť pri znižovaní emisií uhlíka akýsi „Blitzkrieg“, „bleskovú vojnu“, akú viackrát uskutočnilo Nemecko v 20. storočí. Mohlo by sa tak podariť zníženie svetových emisií o 1 % za menej ako desať rokov a o 15 % za 15 rokov. Znie to šialene, ale dopyt je enormný, takže teoreticky by to mohlo fungovať. Jedna z prvých jednotiek Rondo dnes pracuje v Saudskej Arábii, kde vyrába teplo za polovičné náklady oproti vykurovaniu naftou.

Takéto veľkokapacitné akumulátory tepla využívajúce špičkovú výrobu elektriny (nielen) z obnoviteľných zdrojov by mohli výrazne prispieť aj k stabilizácii rozvodných sietí bez nutnosti obrovských batérií typu Megapack od Tesly a podobne. Držme palce, nech sa táto technológia široko presadí čím skôr. Bola by potrebná ako soľ, už dnes..

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.