Reklama

Aké majú Slováci možnosti vyhnúť sa vysokým cenám plynu?

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Podľa prognózy ruského Gazpromu by ceny plynu v nadchádzajúcej zime mohli dosiahnuť až 360 až 400 eur za MWh. To je diametrálne iná suma od tej, akú sme donedávna platili. Na porovnanie, minulý rok v auguste sa na forwardovom trhu predával 1 MWh za 21 eur. Dnes je cena tohto komoditného produktu takmer 220 eur za MWh. Ide teda o viac ako desaťnásobok sumy spred roka!

Čo sa to deje a na čo sa máme pripraviť? Naozaj dáme za plyn celú výplatu? Odborníci potvrdzujú, že situácia v oblasti energetiky je zložitá.

Podľa doterajších skúseností sa Gazpromu nedá dôverovať. Rátať však so zvýšením cien musíme. Ako to vidia experti? „Veríme, že táto predpoveď sa nenaplní. Myslíme si však, že aktuálne ceny ešte zrejme porastú,“ hovorí Roman Zelník zo Stredoslovenskej energetiky (SSE).

Obsah pokračuje pod reklamou

Našťastie máme na Slovensku regulované ceny. Šokujúco vysoké ceny pocítime, ale nie v plnej miere. Michal Jaloviar, riaditeľ sekcie Predaj B2C zákazníkom zo SSE hovorí: „Cena dodávky plynu na budúci rok vychádza z 12-mesačného priemeru za obdobie október 2021 až september 2022. To by znamenalo aj 200 % nárast nákladov na plyn pre domácnosti, čo si asi nevie nikto predstaviť.“

Koľko zaplatíme za plyn?

Podľa aktuálnych informácií by dodávatelia mali ponúknuť domácnostiam zvýhodnenú cenu až na 4 roky. Určite by to však malo byť minimálne na budúci rok. „Domácnosti sa síce ani v takomto prípade vyšším cenám nevyhnú, no nárast by bol obmedzený. Pri uzatvorení 4-ročnej zmluvy je avizovaný nárast o 34 % a pri uzatvorení 1-ročnej zmluvy nárast o 42 %, pričom v oboch prípadoch sa ráta aj s nárastom o infláciu 10 % ročne,“ dodáva Jaloviar.

Celkovú cenu plynu pre domácnosti tvorí viacero zložiek. Okrem ceny samotného plynu, tá v tomto roku predstavuje zhruba 60 %, a regulovanými zložkami ako distribúcia, preprava a skladovanie, ktoré predstavujú zvyšných 40 %.

Pozrite si

Koľko elektriny „žerie“ notebook, smart TV, herný PC či router?

Horšie ako domácnosti na tom budú podnikatelia. Tam záleží, či patria do skupiny odberateľov s nárokom na regulovanú cenu alebo nie. Pri neregulovaných je dôležité, kedy a na aké dlhé obdobie majú aktuálne uzatvorenú zmluvu. Podniky a podnikatelia s viacročnými zmluvami majú zabezpečenú fixnú cenu a nemusia sa obávať. Ak teda neskrachuje ich dodávateľ, čo sa v posledných mesiacoch udialo často.

Najlepší scenár vývoja počas tejto zimnej sezóny by bol návrat Gazpromu k nekráteným dlhodobým zmluvne dohodnutým dodávkam. Vtedy by mohol v relatívne krátkom čase nastať významný pokles nielen ceny plynu, ale aj cien elektriny.

Ak by sme sa aj vrátili k nízkym cenám energií, určite nezaškodí naučiť sa šetriť týmito cennými zdrojmi. Úsporné opatrenia sa oplatia, pre používateľov, ako aj pre planétu. Michal Jaloviar pripomína, že sa dá ušetriť aj bez vstupných nákladov. „Ide napríklad o zníženie teploty ohrievanej vody a vykurovaných priestorov, využívanie termostatov, inteligentné riadenie vykurovania zónovou reguláciou, správne vetranie alebo využívanie klimatizačných zariadení. Napríklad znížením teploty v dome o 1 stupeň ušetríte asi 6 % energie.“

Z ďalších možností, ktoré sú vysoko efektívne pri znižovaní energetickej náročnosti jednoznačne patrí zateplenie, výmena okien, ale aj zmena vykurovacieho systému. O teplených čerpadlách sme na našich stránkach písali niekoľkokrát, napríklad v článkoch Tepelné čerpadlo: zdroj lacnej energie nie je len „klimatizácia naopak“, či Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo? Aké sú jeho nevýhody?

Vedeli ste, že výmenou starého elektrického kotla za tepelné čerpadlo môžete znížiť spotrebu elektriny na vykurovanie aj o viac ako 50 %? S fotovoltickým systémom si dokážete pokryť od 30 do 70 % spotreby elektriny domácnosti. Aktuálne môžete využiť aj nový dotačný program Obnov dom, kde je možné podávať žiadosti už od polovice októbra 2022.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.