Reklama

Solárny strom SolarBotanic, ako budúcnosť nabíjania elektromobilov?

Zdroj | SolarBotanic Trees
Juraj Procházka
Zdroj | SolarBotanic Trees
Zdroj | SolarBotanic Trees

Londýnska spoločnosť SolarBotanic Trees predstavila prototyp „solárneho stromu“ a chce ho primárne použiť na napájanie nabíjacích staníc pre elektromobily. O čo ide a nakoľko je takéto riešenie reálne?

Energetický strom SolarBotanic obsahuje „svetovo prvú“ 3D fotovoltaickú nanotechnológiu v tvare listu pre tenkovrstvové solárne články a potenciálne dosahuje výkon 5 kilowattov.

Pozrite si

Perovskitovo-kremíkové solárne články prelomili bariéru účinnosti 30 %

Obsah pokračuje pod reklamou

SolarBotanic vyvinul svoj energetický strom s londýnskym programom na podporu podnikania pre malé a stredné podniky Co-Innovate a prototyp bude testovať Centrum Sheffieldskej univerzity.

SolarBotanic Trees navrhla solárne stromy tak, aby dodávali zozbieranú energiu do systému skladovania a regulovania energie (energy storage and management system, EMS) riadeného umelou inteligenciou. Ide teda v podstate o zálohovaný fotovoltaický systém v tvare stromu.

Zdroj | SolarBotanic Trees

Výrobca tvrdí, že jeho solárny strom prvej generácie bude k dispozícii už začiatkom roku 2023 a , keď sa rozbehne hromadná výroba“, má byť cenovo dostupný. Žiaľ skutočnú cenu zatiaľ nepoznáme, takže môže ísť o  relatívny pojem. Hromadná výroba však nebude spustená v roku 2023, ale má sa tak stať do troch rokov, pokiaľ úspešne prebehnú rokovania s potenciálnymi investormi.

Cieľovým trhom „stromov“ SolarBotanic Trees  má byť najskôr „trh rýchleho nabíjania elektrických vozidiel pre domácnosti, podniky a komerčné parkoviská“. Solárny strom môže byť prepojený a môže tvoriť súčasť lokálnej siete, prípadne dodávať energiu do verejnej rozvodnej siete.

Zdroj | SolarBotanic Trees

Treba však povedať, že ambície londýnskej spoločnosti sú „trochu“ prehnané a ilustračný obrázok, kde jeden solárny strom nabíja štyri elektromobily, je čistý PR nezmysel. Ak by aj bol deklarovaný výkon stromu 5 KWe a nie 5 kWp, len o tretinu by prekonal výkon, aký môžete doma získať z jednofázovej zásuvky (so 16 A ističom). Ak by bolo slnko v zenite, pochopiteľne. Naopak, z trojfázovej zásuvky dokážete čerpať minimálne 2x vyšší výkon, a to aj v noci.

Nie, že by bezplatná energia zo Slnka bola na zahodenie, ale hovoriť o rýchlonabíjaní je v tomto prípade zavádzajúce. Platí to v domácnosti a tým skôr pri verejných nabíjacích staniciach, kde rýchlonabíjačky potrebujú disponovať výkonom rádovo stoviek kW. Ten by mohol zabezpečiť len celý les solárnych „stromov“.

Pri rozumnej cene sa však takéto riešenie môže uplatniť pri rezidenčných domoch, alebo verejných budovách, kde nie je možné, alebo vhodné umiestňovať tradičné fotovoltaické panely. Vysoká cena elektriny môže podobným systémom nahrávať. Nakoniec, SolarBotanic Trees nie je prvá spoločnosť, čo prišla s podobným nápadom.

Už pred piatimi rokmi sme písali o fotovoltaických „slnečniciach“ SmartFlower POP s motorickým natáčaním za slnkom od rakúskej spoločnosti Smartflower Solar. Riešenie s atraktívnym dizajnom sa aj vďaka vysokej cene zatiaľ príliš nerozšírilo. Uvidíme, či sa stromom bude dariť lepšie, ako slnečniciam.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.