Vďaka uhlíkovým vláknam a ďalším novým materiálom sa solárne lietadlá dostávajú do vzduchu s reálnymi aplikáciami. Zaujímavé sú ako bezpilotné stroje – drony, schopné lietať vo vzduchu celé mesiace, ba až roky, bez nutnosti pristátia. Ich funkčnosť limituje len životnosť batérií, nutných pre nočný režim.
Niektoré firmy o takýchto dronoch hovoria ako o „vzdušných satelitoch“, ktoré z výšky 20 kilometrov dokážu pokryť rozsiahle oblasti rádiovým signálom, alebo vykonávať monitoring. O akvizícii spoločnosti Titan Aerospace vyrábajúcej solárne drony údajne uvažoval aj Facebook, ale úspešný bol nakoniec Google. Internetový gigant sa netají zámerom dostať internetové pripojenie do odľahlých oblastí, pričom experimentuje aj so stratosférickými balónmi.
K najznámejším solárnym priekopníkom, navyše s ľudskou posádkou, patrí švajčiarsky projekt Solar Impulse, o ktorom sme vás informovali aj na stránkach Techboxu.
Tip: Slnečné lietadlo Solar Impulse na prahu nového rekordu
Švajčiarsky tím inžinierov teraz postavil nasledovníka slávneho lietadla a pomenoval ho Solar Impulse 2. Veria, že umožní obletieť zemeguľu bez nutnosti medzipristátia. Nový Solar Impulse 2 je postavený na technológii, ktorá bola použitá v pôvodnom Solar Impulse. Nový Solar Impulse 2 má rozpätie krídel 72 metrov, čo je o 8 m viac, ako prvé lietadlo a rovnaké rozpätie ako Boeing 747. Konštrukcia Solar Impulse 2 je však ľahšia a lietadlo je rýchlejšie, než jeho predchodca.
Štyri elektromotory s vrtuľami poháňa energia z fotovoltaických článkov, ktoré pokrývajú povrch krídel, aj kabínu. Jeho tvorcovia očakávajú, že nový stroj prekoná svetové rekordy pôvodného Solar Impulse a v období od apríla do júla 2015 by sa mal uskutočniť prvý let solárneho lietadla okolo Zeme bez medzipristátia.
Pozrite si aj: Google nafukuje ďalšiu bublinu – stratosférickú
Zdroj: Geeky Gadgets