Reklama

ASUS ZenFone 9 - získa si vás kompaktnými rozmermi a špičkovou výbavou

Michal Sobek

Kompaktné vlajkové modely ešte nevymreli! Keďže vieme, že aj Apple tento rok „zabil“ model mini, tak sa priestor v tomto segmente uvoľní iným hráčom, ktorých nie je veľa. Môžeme spomenúť Samsung, Xiaomi alebo aj Google Pixel. Aj nami testovaný ASUS ZenFone 9 má ambície na vedúcu priečku.

Už keď som pozeral predstavenie, tak som dúfal, že sa mi táto kompaktná vlajka dostane do rúk na test, a toto želanie bolo vyslyšané. Určite to bola zmena po rokoch držať takýto malý smartfón a každodenne ho používať.

96 %
Kompaktný smartfón ASUS ZenFone 9 okrem rozmerov zaujme aj svojim kvalitným AMOLED displejom, špičkovou výbavou a fotoaparátmi. Pochvalu si zaslúži aj prakticky čistý Android 12, ale kritiku si zaslúži za absenciu bezdrôtového nabíjania.

Výhody

  • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
  • super fotoaparáty so skvelou optickou stabilizáciou
  • prekvapivá výdrž

Nevýhody

  • klzký pribalený plastový kryt
  • širšie rámčeky okolo displeja
  • absencia bezdrôtového nabíjania
Obsah pokračuje pod reklamou

ASUS ide proti prúdu ochudobnenia balenia o nabíjací adaptér, pretože ten sa v balení nachádza a má výkon 30 W s koncovku USB-C. K tomu tu nájdeme aj prislúchajúci kábel, nástroj na vyberanie SIM karty a základný obal vo farbe smartfónu, v mojom prípade čierny. Nie je teda gumený, aký dodávajú čínske spoločnosti, ale z tvrdého plastu. Ten sa v rukách pomerne šmýka, ale ako ochrana poslúži veľmi dobre a aj ja som smartfón počas testovania v tomto obale nosil. Je skvelé, že ASUS dodáva v základnom balení aj toto príslušenstvo. Škatuľa je mimochodom z recyklovaného papiera.

Pri prvom uchopení do ruky som bol príjemne prekvapený z kompaktných rozmerov. Tie sú konkrétne 146,5 x 68,1 x 9,1 mm. Osobne používam smartfón so 6,4-palcovým displejom, to považujem ešte za rozumnú hranicu veľkosti, a aj tak bol model od ASUSu o takmer centimeter nižší. Skvelý dojem vo mne zanechala aj hmotnosť, ktorá sa ustálila na hodnote 169 gramov.

ASUS ZenFone 9 sa vďaka rozmerom skvelo používal v jednej ruke. Lepší úchop majú na starosti ploché hrany, ktoré do ruky nerežú a smartfón vďaka nim pôsobí hodnotnejšie. Zadná strana je domovom dvojice obrovských modulov, pričom ten hlavný vystupuje ešte o niečo viac. Nevyhnete sa tak preklápaniu pri položenom smartfóne napríklad na stole a nepomôže tomu ani pribalené puzdro. Zadná strana je matná a zjavne ide o nejaký druh mäkčeného plastu. Ten sa v ruke nešmýkal a neboli na ňom vidno ani odtlačky prstov. Pevnú konštrukciu dopĺňa hliníkový rám.

Na ňom sa nachádza ešte USB-C konektor a veľkým prekvapením je audio konektor. Úprimne neviem, prečo ho sem ASUS dal, ale našťastie to nemá vplyv na odolnosť proti vode podľa certifikácie IP68. Najzaujímavejšou je ale pravá strana rámu. Okrem tlačidiel hlasitosti sa tu nachádza aj čítačka odtlačkov prstov, ktorú spoločnosť nazýva termínom ZenTouch. Čítačka totiž podporuje napríklad ťah prsta, po ktorom sa vysunie horná lišta. Ide o zaujímavú funkciu, aj keď pri takto kompaktnom zariadení na stiahnutie lišty dosiahnete kedykoľvek bez problémov aj prstom. Uvítal by som toto tlačidlo vyššie, pretože pri mojom klasickom úchope mi prst dopadol presne na miesto medzi tlačidlom hlasitosti a touto čítačkou. S jej funkčnosťou som nemal žiaden problém a všetko fungovalo bleskurýchle.

Narazil som však aj na iný problém. Niekoľkokrát sa mi stalo, že keď som dával smartfón do vrecka, tak som ho zrejme zle uchopil a nechtiac ho odomkol. Tým pádom som si neskôr našiel v galérii čiernej snímky alebo raz sa mi dokonca vo vrecku otvorili nastavenia vyzváňania a mne sa na ulici spustili zvonenia. Neskôr som si už našiel správny úchop. Neviem, čím to mohlo byť spôsobené, pretože už som testoval viacero smartfónov s čítačkou v zapínacom tlačidle a na podobné nepríjemnosti som nenatrafil.

Teraz k displeju. Ten kryje odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus a po zhruba týždňovom používaní som nenatrafil na žiadne škrabance. Skôr ma prekvapilo, že okolo displeja sú väčšie rámčeky, hlavne brada zariadenia. Nie je to nič hrozné, ale na vlajkovú loď by mohli byť o niečo menšie. Tým pádom by tu ASUS vedel dať o niečo väčší panel pri zachovaní rovnakých rozmerov.

5,9-palcovému AMOLED displeju nemám čo vytknúť. Má sýte farby, krásnu čiernu a nerobí mu starosti ani priame letné slnko. Má dostatočné Full HD+ rozlíšenie (2 400 x 1 080 pixelov) a aj 120-hertzovú obnovovaciu frekvenciu. Všetko bolo maximálne plynulé a nechýba mu ani funkcia Always-on. V ľavom hornom rohu sa nenápadne ukrýva 12-megapixelová selfie kamera. Cením si, že ASUS má takmer čistý Android 12 bez zbytočných nadstavieb, presne takto to mám najradšej. Páčia sa mi animácie aj čistota systému a vďaka rýchlemu procesoru máte z používania až „pixelovský“ zážitok.

ASUS dovnútra nasadil aktuálne najvýkonnejší procesor, a to Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý v mojom prípade spolupracoval so 16 GB RAM a 256-gigabajtovým úložiskom. Nezaznamenal som ani nepríjemné teploty počas hrania hier. Takto si predstavujem vlajkovú loď výrobcu.

Dva veľké moduly na zadnej strane som už spomínal a nie sú tu len tak na parádu. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 50 Mpx a snímač Sony IMX766 s optickou stabilizáciou a disponuje 6-osou gimbalovou stabilizáciou. Sekunduje mu ešte druhý, 12-megapixelový „širokáč“. S fotografiami som bol spokojný, sú farebné, sýte a plné detailov. Druhý senzor má uhol záberu 113 stupňov, takže je to o niečo užšie ako ponúkajú konkurenti. To však absolútne nevadí a aj z toho snímača „lezú“ skvelé fotografie. Ani po zapadnutí slnka a použití nočného režimu sú snímky veľmi použiteľné. Chýba tu však teleobjektív a digitálny zoom je možný do 8-násobného priblíženia.

O nič horšie na tom nie je ani video. To je absolútne skvelo stabilizované, čo má na starosti práve 6-osá stabilizácia. Nevýhodou však môže byť to, že keď použijete najvyšší stupeň stabilizácie, tak sa kvalita obmedzí na Full HD a 60 fps. Video s týmto stupňom stabilizácie je o niečo viac priblížené ako s bežnou stabilizáciou, takže pri koncipovaní záberu na to treba myslieť.

Obsah pokračuje pod reklamou
https://youtu.be/evNF3eV7DLI
https://youtu.be/lkJcXuhursY

Po stránke konektivity nechýba absolútne nič. Máme tu Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC na platenie pomocou Google Pay, ktoré fungovalo bez problémov, aj kvalitné stereo reproduktory. Tie ma príjemne prekvapili kvalitou, ale aj hlasitosťou. Od takéhoto malého zariadenia som to nečakal.

Veľké očakávania som nemal ani od výdrže. V tele sa nachádza batéria s kapacitou 4 300 mAh. Nádej som však dával do menšieho AMOLED displeja a úsporného procesora. Na moje prekvapenie som sa niekedy dostal aj na dva dni výdrže. Ak som smartfónu dal zabrať, tak večer som mal stále okolo 30 %. Takže argument, že kompaktné smartfóny sú zlé, pretože nič nevydržia tu absolútne neplatí. Škoda je len, že ASUS ZenFone 9 neponúka bezdrôtové nabíjanie. Možno na úkor cievky tu výrobca dokázal dať vyššiu kapacitu batérie, ale pravá vlajková loď by mala ponúkať aj toto.

Musím sa priznať, že mi tieto kompaktné rozmery prirástli k srdcu. Mať vo vrecku výkonnostné delo a pritom ho pohodlne ovládať jednou rukou sa dnes stáva pomaly utópiou. ASUS však ukazuje, že sa aj naďalej bude snažiť v tomto segmente vydávať regulárne vlajkové lode kompaktných rozmerov.

ASUSu ZenFone 9 to ide skvelo. Skvelý displej, špičkový výkon, nadštandardné fotoaparáty a prekvapivá výdrž batérie. To sú hlavné plusy tohto zariadenia, teda okrem už niekoľkokrát spomínaných rozmeroch a nízkej hmotnosti. Nedostatkov tu je pomenej, ale musím spomenúť absenciu bezdrôtového nabíjania, klzký pribalený obal, širšie rámčeky a … to je vlastne všetko. To, že som smartfón odomykal pri dávaní do vrecka bola len moja chyba a človek si musí nájsť správne uchytenie. Skvelá práca ASUS!

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.