Reklama

Samsung Galaxy Z Flip4 - revolúcia sa tento rok nekoná

Richard Pliešovský

Samsung v auguste predstavil novú generáciu skladacích smartfónov. Ide o sériu Z, tá sa skladá z línie Galaxy Z Fold4 a Z Flip4. Štvrtú generáciu „foldu“ otestoval kolega Roman, ja som dostal tú česť sa pozrieť na kompaktnejší model.

Rozdiely medzi oboma skladačkami sú zjavné. Pokým Fold4 je určený do rúk náročným používateľom, ktorých neobmedzuje jeho veľkosť (a hmotnosť), Flip4 je iná pieseň. Je nielen mimoriadne kompaktný, ale jednoznačne aj najkrajší smartfón na trhu.

95 %
Samsung Galaxy Z Flip4 prináša mierny upgrade Flip3. Nájdete tu prakticky rovnaký dizajn, displeje i fotoaparáty. Beží však na výkonnejšom procesore, má väčšiu batériu s rýchlejším nabíjaním a dostal prepracovaný pánt.

Výhody

  • elegantný a kompaktný model
  • výkonný procesor
  • rýchlejšie nabíjanie a väčšia batéria

Nevýhody

  • minimálne inovácie v porovnaní s Galaxy Z Flip3 5G
  • krátka výdrž na jedno nabitie
  • cena
Obsah pokračuje pod reklamou

Telefón sa dodáva v štandardnej krabičke v roztvorenom stave. Okrem mobilu tu nájdete len nabíjací USB-C kábel a ihlu na vyberanie SIM karty. Klasika, no vzhľadom na cenu by nejedného používateľa potešila nejaká drobnosť. Navrhujem prikladať bezdrôtovú nabíjačku.

Galaxy Flip4 prináša známy dvojfarebný „véčkový“ tvar, dvojitý zadný fotoaparát a malý 1,9″ sekundárny displej. Hlavný displej má 6,7″, ide o dynamický AMOLED 2X panel s rozlíšením 2 640 x 1 080 px so 120 Hz a podporou HDR+, teda zhodné údajne, ako má minuloročný Flip. Nepatrný rozdiel je v minimálnej obnovovacej frekvencii. Flip3 môže bežať od 10 Hz, Flip4 zvládne už od 1 Hz.

Rozdielov v porovnaní s Flip3 veľa nenájdete. Ak položíte oba mobily vedľa seba, z prednej strany určite nezistíte, na ktorý model sa dívate. Keď otočíte mobily na „brucho“, vnímavý používateľ si zrejme všimne menší blesk na Flip4 a matnejší povrch.

Samsung prepracoval ohybný pánt, je o máličko menší, ako môžete vidieť na Flip3. Pri skladaní nemáte pocit, že sa vám telefón rozpadne na dve časti, ale ani necítite veľký odpor. Všetko je tak akurát, aby ste ho po troche cviku, dokázali otvoriť jednou rukou.

Nič to však nemení na veci, že záhyb v displeji je viditeľný. Ľudská mentalita je však skvelá, po niekoľkých minútach (hodinách) používania ho už vôbec nevnímate. Na dotyk sa mi zdal záhyb na Flip4 menej citeľný, ako vo Flip3. Môže to byť spôsobené tým, že jeden model bol úplne nový a druhý má za sebou rok používania.

Čo sa mi páčilo

Flip4 je mimoriadne štýlový mobil, ktorý by chcel mať nejeden používateľ. Samsung vylepšil niekoľko slabín minuloročného modelu. Ide najmä o výkon fotoaparátu, ktorý podáva teraz lepšie výsledky aj pri horších svetelných podmienkach, konkrétne zadný fotoaparát prináša jasnejšie snímky. Veľkosť pixelov je v hlavnom objektíve 1,8 μm (Flip3 mal 1,4 μm).

Pekným snímkam pomôže režim Super Night Solution. Pri porovnávaní obrázkov z oboch modelov boli rozdiely takmer nebadateľné, ale Flip4 si naozaj o kúsok lepšie poradil so snímkami zhotovenými v šere.

Zrejme nie je na našej planéte používateľ, ktorému by sa nepáčili topkové displeje od Samsungu. Výrobca to jednoducho vie a iné to nie je ani v tomto prípade. AMOLED displej vám ponúka ohňostroj žiarivých farieb s vysokým jasom a vynikajúcimi pozorovacími uhlami.

Šikovnou funkciou, ktorú budete určite často používať je režim Flex. Využijete ho prakticky s akoukoľvek aplikáciou, stačí keď zložíte displej o 90 stupňov, systém to rozpozná a zmení prvky používateľského rozhrania. Vynikajúce napríklad v prípade YouTube, či aplikácie Fotoaparát.

Zlepšila sa aj výdrž na jedno nabitie, kapacita poskočila z 3 300 mAh ma 3 700 mAh. Stále nejde o žiadneho maratónca, ale je to o niečo lepšie, ako v prípade Flip3. Poteší tiež rýchlejšie, 25 W nabíjanie. Z úplne vybitého mobilu som získal 50 % za 32 minút. Dodávam, že Flip3 má 15 W nabíjanie.

Nemenej dôležitou – teraz, ale najmä do budúcnosti – je implementácia výkonného 4 nm čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1. Grafika je tiež o niečo lepšia, Adreno 660 nahradila verzia Adreno 670.

Tí, ktorí z rôznych dôvodov potrebujú veľkú pamäť určite privítajú verziu s kapacitou 512 GB. Mňa osobne potešila podpora okrem nano SIM, aj konečne eSIM. To mi v Galaxy Flip3 chýbalo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo by mohlo byť lepšie

Aj keď Flip4 kopíruje úspešný model, málokto chce zaplatiť nemalé peniaze za niečo, čo vyzerá na chlp rovnako ako minuloročný smartfón. Noviniek je naozaj len veľmi málo, čo je ale dobrá správa pre majiteľov Flip3, nie pre tých, čo zvažujú kúpu Flip4.

Z môjho pohľadu by som určite privítal lepší fotomodul, aj keď to nemusí byť nevyhnutne súprava z Galaxy S22 Ultra. Slabšia výdrž batérie je daň sklápacej konštrukcie, s tým sa treba jednoducho zmieriť, pretože ako sa hovorí, za imidž sa platí.

Záver

Samsung Galaxy Z Flip4 neprináša revolúciu. To však nikto zrejme ani nečakal. Samsung minuloročným Flip3 trafil klinec po hlavičke a tak sa obrovské zmeny nepredpokladali. Na tie bude priestor na budúci rok, alebo (pravdepodobnejšie) až v roku 2024. Podobné cykly už dávnejšie zaviedol Apple a dá sa predpokladať, že budú fungovať aj u jeho večného rivala.

Novinka vás poteší funkciami, ktorým skladací displej dáva punc jedinečnosti, neošúchaným dizajnom, skvelým výkonom a perfektnou prenosnosťou. Samsung na Galaxy Z Flip4 ukazuje, ako má vyzerať pokrok a akým smerom sa budú uberať smartfóny v budúcnosti.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.