Reklama

Teleskop JWST prvýkrát objavil oxid uhličitý v atmosfére exoplanéty

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) zachytil prvý jasný dôkaz prítomnosti oxidu uhličitého v atmosfére planéty mimo slnečnej sústavy. Pozorovanie plynného obra s označením WASP-39 b vo vzdialenosti 700 svetelných rokov poskytuje dôležité poznatky o zložení a formovaní planéty.  

WASP-39 b je horúci plynný obor s hmotnosťou 0,28 Jupitera a s priemerom 1,3-krát väčším ako Jupiter. Obieha len 0,0486 astronomických jednotiek (7,29 mil. kilometrov) od svojej hviezdy. Hviezda WASP-39 je o niečo menšia a menej hmotná ako Slnko, preto exoplanéta obieha tak blízko. Vedci sa tiež domnievajú, že WASP-39b je veľmi horúci (s teplotou 900 stupňov Celzia) a zrejme slapovo uzamknutý, s jednou stranou vždy otočenou k svojej hviezde.

Pozrite si

Exoplanéty – nekonečná mnohotvárnosť vesmíru

Obsah pokračuje pod reklamou

Predchádzajúce pozorovania z iných teleskopov odhalili prítomnosť vodnej pary, sodíka a draslíka v atmosfére planéty. Bezkonkurenčná infračervená citlivosť JWST teraz potvrdila na tejto planéte aj oxid uhličitý.

Zdroj | NASA

Obrázok vyššie: Séria svetelných kriviek z Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) ukazuje zmenu jasu troch rôznych vlnových dĺžok (farieb) svetla z hviezdneho systému WASP-39 v priebehu času, keď 10. júla 2022 planéta prechádzala pred hviezdou. Zdroj: NASA, ESA, CSA a L. Hustak (STScI); The JWST Transiting Exoplanet Community Early Release Science Team

Tranzitujúce planéty ako WASP-39 b, ktorých obežné dráhy pozorujeme skôr zboku ako zhora, môžu poskytnúť výskumníkom ideálne príležitosti na skúmanie atmosféry planét.

Počas tranzitu je časť svetla hviezd planétou úplne zatienená (spôsobuje celkové zatmenie) a časť je prenášaná cez atmosféru planéty.

Pretože rôzne plyny absorbujú rôzne kombinácie vlnových dĺžok, výskumníci môžu analyzovať malé rozdiely v jase prenášaného svetla v spektre, aby presne určili, z čoho sa atmosféra skladá. Vďaka kombinácii nafúknutej atmosféry a častých tranzitov je WASP-39b ideálnym cieľom pre transmisnú spektroskopiu.

Výskumný tím použil Webbov Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) na svoje pozorovania WASP-39b. Vo výslednom spektre atmosféry exoplanéty predstavuje malý kopček medzi 4,1 a 4,6 mikrónov prvý jasný dôkaz oxidu uhličitého, aký bol zistený na planéte mimo slnečnej sústavy.

Prístup k tejto časti spektra je rozhodujúci pre meranie množstva plynov, ako je voda a metán, ako aj oxid uhličitý, o ktorých sa predpokladá, že existujú na mnohých rôznych typoch exoplanét.

Pozrite si

Počet známych exoplanét prekročil 5 000, neobjavených sú miliardy

Pochopenie zloženia atmosféry planéty je dôležité, pretože nám hovorí o pôvode planéty a o tom, ako sa vyvinula. Oxid uhličitý je citlivým indikátorom príbehu o formovaní planét, povedal Mike Line z Arizona State University, ktorý je členom výskumného tímu. V nadchádzajúcom desaťročí JWST vykoná toto meranie pre rôzne planéty a poskytne pohľad na podrobnosti o tom, ako planéty vznikajú, a na jedinečnosť našej vlastnej slnečnej sústavy.

Zdroj: NASA, ESA, CSA, a L. Hustak (STScI); The JWST Transiting Exoplanet Community Early Release Science Team

Toto pozorovanie WASP-39b pomocou NIRSpec je len jednou časťou väčšieho výskumu, ktorý zahŕňa pozorovania planéty pomocou viacerých Webbových prístrojov, ako aj pozorovania dvoch ďalších tranzitujúcich exoplanét.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.