Reklama

Aký notebook do školy, ak má prioritu výkon? Máme pre vás 4 tipy

Zdroj | Lenovo
Zdroj | Lenovo
Stanislav Vinc
Zdroj | Onur Binay
Zdroj | Onur Binay

Nový školský rok sa nezadržateľne blíži a hneď po ňom aj nový semester na vysokých školách. Ak sa vy alebo vaše dieťa chystá na školu, v ktorej bude(te) pracovať s videami, fotografiami, náročnými programami či 3D grafikou, v batohu vám/mu nebude smieť chýbať ani notebook s dostatočným výkonom.

Ešte skôr, ako sa pustíte do výberu nového notebooku, mali by ste si stopercentne ujasniť, aký typ notebooku s akými funkciami a parametrami budete potrebovať. Ak si tým nie ste istí, v prípade strednej školy vám môžu poradiť priamo pedagógovia, v prípade vysokých škôl zas v tomto smere môžu prísť vhod diskusné fóra, kde vám na to odpovedia starší študenti.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak pri štúdiu nebudete potrebovať vysoký výkon, lepšou voľbou bude namiesto ťažkého notebooku s pomerne krátkou výdržou batérie skôr Ultrabook, resp. ľahký, menej výkonný notebook s dlhou výdržou, ktorý nebude problém prenášať a s ktorým nebudete musieť hľadať najbližšiu zásuvku. Výnimkou v tomto smere môže byť výber notebooku pre študenta-hráča, ktorému vysoký výkon nového hardvéru príde vhod pri iných príležitostiach.

O akom výkone tu teda hovoríme? Keďže vyberáme notebook pre študenta, najvyššie modely s najvýkonnejším hardvérom dávame tentokrát bokom. Na väčšinu školských (ale aj herných) výziev nám postačia aj výkonné notebooky strednej triedy, pokojne aj s rok-dva starým hardvérom. Podstatný je dostatočne výkonný procesor, dedikovaná grafická karta a veľká pamäť.

Aby ste si mohli vyberať aj podľa vašich osobných preferencií po stránke dizajnu či dobrých skúseností s konkrétnou značkou, do nášho výberu sme zahrnuli po jednom modeli, ktorý spĺňal naše predstavy a ktorý bol stále bežne dostupný v obchodoch od každého výrobcu, ktorý je na našom trhu oficiálne prítomný. Tieto kritériá napokon splnili štyri značky, resp. štyri modely, zväčša tie herné z nižšej až strednej cenovej/výkonnostnej kategórie.

Nižšie už nájdete konkrétne modely aj v konkrétnych konfiguráciách. Dané modely si však môžete na našom trhu zakúpiť aj v iných konfiguráciách za nižšie/vyššie ceny s viac či menej výkonným hardvérom.

Acer Nitro 5 (AN517-54) NH.QF9EC.001

Náš zoznam neotvárame tým najvýkonnejším, ale rozhodne najväčším kúskom z vybranej štvorice. Acer Nitro 5 v tejto konfigurácii disponuje až 17,3“ Full HD displejom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, čím sa možno neradí medzi modely, ktoré sú vhodné na každodenné prenášanie, no na pohodlnú prácu áno.

Pod povrchom má procesor Intel Core i5-11400H doplnený o dedikovanú grafickú kartu NVIDIA GeForce GTX 1650 a 1 TB interné úložisko. Na napájanie využíva 57 Wh batériu, čo nie je veľa. Menej výkonná grafická karta k nej však môže byť pomerne šetrná a tak nejakú tú prednášku bez pripájania k sieti určite zvládne.

ASUS TUF GAMING F15 FX506HC-HN111W

Pokiaľ vám ide o odolnosť voči nárazom a extrémnym podmienkam, prehliadnuť by ste nemali tento kúsok. V rámci certifikácií si totiž prešiel aj vojenským štandardom MIL-STD-810H, takže sa oň v batohu nebudete musieť báť. Na každodenné prenášanie je navyše vhodný aj vďaka pomerne kompaktnej uhlopriečke 15,6“ a hmotnosti 2,3 kilogramu.

Pod povrchom má aj on procesor Intel Core-11400H doplnený o grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 3050 a interné úložisko s kapacitou 512 GB. O jeho napájanie sa stará 48 Wh batéria, čo je z nami vybraných modelov najmenej. Vykompenzovať to však môže malá uhlopriečka s nižším odberom energie.

HP Victus 16-D0050NC 53L91EA

Obsah pokračuje pod reklamou

Od najmenšej kapacity batérie skočíme hneď k tej najväčšej. HP Victus 16 je vybavený až 70 Wh batériou a ako už podľa jeho názvu asi tušíte, aj 16, resp. 16,1“ displejom. Treba povedať, že väčšia kapacita batérie =/= dlhšej výdrži, no istý predpoklad pre to je v tomto prípade na mieste.

Pod povrchom má totiž rovnaký hardvér ako konkurencia – procesor Intel Core i5-11400H a iba o chlp vyššiu grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti + 512 GB úložisko.

Lenovo Legion 5 15ACH6H (82JW00AGCK)

Ak by ste si predsa len radšej vybrali 15,6“ notebook, máme tu ešte jeden tip. Je ním Lenovo Legion 5, ktorý sme si aj v redakcii mali možnosť vyskúšať s pozitívnym dojmom na konci. Vybavený je v prípade tejto konfigurácie Full HD displejom s obnovovacou frekvenciou 165 Hz, ktorá podobne ako vyššie spománaných 144 Hz zabezpečí plynulejší pohyb v systéme, aplikáciách i hrách.

O jeho fungovanie sa pre zmenu tentokrát postará procesor AMD Ryzen 5 5600H spárovaný s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3050Ti. Ak ste hľadali väčšie ako 512 GB úložisko v menšom tele, potešíme vás. V nami vybranej konfigurácii je Lenovo Legion 5 vybavený až 1 TB interným úložiskom.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.