Kedysi dávno som čítal knihy od Johna Creaseyho. Vyšli v edícii Zelená knižnica a volali sa Potopa, Sucho a Hlad. Počas posledných týždňov som si na ne viackrát spomenul, pretože to, čo sa okolo nás deje znie skôr ako zápletka z dobrej knihy, než aby to bola pravda.
Na portáli TECHBOX.sk sa témam ako ušetriť venujeme pravidelne. Rovnako tak vám prinášame rady, ako ušetriť elektrickú energiu, či náklady za kúrenie. Dnes sa pozrieme na ďalšiu cennú surovinu, na vodu.
Donedávna sa zdalo, že jej máme na večné časy dosť. Opäť sa raz v praxi ukázalo, koľko presne trvajú večné časy. Stačí pár rokov začínajúcej klimatickej krízy a Slovensko vysychá. Je možné, že ak by každý z nás ušetril denne pár litrov, mnohí naši občania by mohli otočiť kohútikom a napiť sa. Nie kupovať vodu balenú v plastoch, alebo čapovať z pristavených cisterien.
Viete, že priemerná Slovenka/Slovák minie 100 litrov vody denne? Bez toho, aby sme do toho započítali napúšťanie bazéna, umývanie vozidla či polievanie záhrady. Pri štvorčlennej rodine je to zhruba 12 m³ vody mesačne za cca 24 eur.
Ako na to?
Technika pomáha aj v tejto oblasti. Aby sa vodou neplytvalo, môžete využiť detektory hladiny vody. Slúžia na okamžité podchytenie úniku vody – zachránia váš majetok pred poškodením a ušetria množstvo vody, ktoré by medzitým uniklo. Zabudované senzory dokážu detegovať aj minimálnu hladinu vody, častokrát už od 1 mm. Na trhu nájdete rôzne modely.
Eve Water Guard zistí únik vody a upozorní vás okamžite ako k nemu dôjde – vizuálne, zvukovo, ale i cez aplikáciu na vašom iPhone.
Eve ponúka aj Aqua Smart Water Controller. Ide o ovládač postrekovača, ovládať sa dá dotykom, hlasom alebo cez aplikáciu.
Inteligentný domáci zavlažovací systém predstavuje Immax NEO LITE 07508L. Je kompatibilný s Android a iOS, dosah má až 100 m a k jednej stanici viete pripojiť až štyri zariadenia (ventily alebo senzory). V spojení so senzorom teploty pôdy a vlhkosti môžete všetko nechať na inteligentnej automatike.
Gardena Select je zavlažovací počítač. K dispozícii sú tri vzájomne nezávislé režimy, nastaviť si viete čas spustenia, dĺžku periódy zavlažovania a dni v týždni, kedy si chcete zavlažovať. Funkcia Safe stop stráži aká je úroveň batérie. Ak je príliš nízka na prevádzku, proces sa ani nezačne.
Dážďometer od Netatmo vám odmeria zrážky v reálnom čase a ponúka kumulatívny úhrn zrážok.
Milovníci kvetov istotne ocenia inteligentné kvetináče. Sú elegantné a prinesú komfort aj pre tých používateľov, ktorí sú pracovne vyťažení. Riešenie je založené na výskume NASA. Korene rastlín sú neustále zásobované optimálnym množstvom vody, kyslíka a živín. Použitá nanotechnológia pôdy poskytuje rastlinám správne množstvo vody, kyslíka a živín počas celého vegetačného obdobia. LED osvetlenie s časovým spínačom spolu s nanopôdou zabezpečujú optimálny rast rastlín čím vlastne robia všetku prácu za vás.
Šetriť vodou môžete aj v sprche. Hansa ActiveJet je digitálna ručná sprcha, ktorá vás pomocou Bluetooth informuje o spotrebe vody a energie doslova v reálnom čase.
Ďalšie jednoduché spôsoby ako ušetriť vodu v domácnosti
Vymeňte vaňu za sprchu! Priemerná štvorčlenná domácnosť môže takto ročne ušetriť za vodu a kúrenie minimálne 25 eur.
Viete, že vodu dokážete výrazne ušetriť už len výmenou sprchovacej hlavice? Staré sprchy mali spotrebu 18 až 20 litrov vody za minútu, ak v nich vymeníte úsporné hlavice, znížite spotrebu o 50 %.
Podobne je to aj v toaletách. Staré toalety mali spotrebu 8 až 12 litrov na jedno spláchnutie, moderné zvládnu to isté len s 3 až 5 litrami vody. Presne tej istej vody, akú pijeme, alebo z nej varíme. Moderné toalety majú systém štart / stop, pri ktorom stlačením tlačidla splachovanie aktivuje a opätovné stlačenie ho zastaví.
Tečúci kohútik spotrebuje viac ako 5 litrov vody za minútu. Pri čistení zubov, holení alebo umývaní tváre preto vypnite prítok. Ak nepotrebujete horúcu vodu, použite studenú.
Zabudnúť nesmieme ani na kvapkajúci kohútik. Vedeli ste, že za rok takto môžete minúť viac než 5 000 litrov?
Podobne treba pristupovať aj pri ďalších domácich prácach – perte len vtedy, ak je práčka naplnená, riad v umýčačke dajte umývať až po jej naplnení a podobne. Stačí len mierne zmeniť návyky, osvojiť si zopár jednoduchých návykov a dokážete znížiť spotrebu vody pokojne aj o polovicu.
Voda je vzácny zdroj, nemožno ju považovať za samozrejmosť. To, že jej máme teraz dostatok a nie je veľmi drahá neznamená, že ňou môžeme bez rozmyslu plytvať.