Prvé kompaktné optické disky (CD) boli jednou z najväčších revolúcií v záznamových médiách pre audio a video. Odvtedy to akosi ide dolu vodou a DVD, aj Blu-ray môžeme považovať napriek sofistikovaným vylepšeniam a podstatne vyššej kapacite skôr za evolúciu. Navyše napaľovacie disky sa ukázali ako nie najvhodnejšie médium na archiváciu dát. Aj preto sa mnohí nazdávajú, že optické disky už nemajú veľa čo ponúknuť.
Nemusí to byť ale pravda. Blu-ray disky s kapacitou 25, resp. 50 GB, ale aj BDXL s kapacitami 100 GB, alebo 128 GB, budú mať problémy so záznamom celovečerných filmov v rozlíšení 4K. Aj keď ktovie, vyvíjajú sa aj kompresné formáty. Aj preto výrobcovia hľadajú štandard optického záznamu s väčšou kapacitou. Žiadny sa zatiaľ seriózne neujal, ale jeden sa predsa len rysuje. Projekt 300 GB optických diskov, ktorý v júli 2013 predstavili Sony a Panasonic sa zrejme dočká realizácie a má aj slušné šance na presadenie sa v podobe akceptovateľného štandardu.
Obe spoločnosti v týchto dňoch uviedli, že Archival Disc, ako sa nové médium bude nazývať, sa dostane na trh v roku 2015. Prvá generácia tohto disku bude mať kapacitu 300 GB (v šiestich vrstvách po 50 GB) bude typu WORM (Write Once Read Many), podobne ako CD-ROM, alebo DVD-ROM.
Ďalšie dve generácie dosiahnu vďaka vyššej hustote záznamu a eliminácii rušenia zo susedných stôp kapacitu zvýšenú na 500 GB, resp. 1 TB, na trh však prídu neskôr, v zatiaľ neupresnenej dobe. Či to nebude neskoro, je dnes ťažké povedať, pretože vývoj magnetických a polovodičových pamätí napreduje a popularita cloudu takisto rastie. Význam nových diskov tak môže byť naozaj v archivácii, kde je dôležitejšou ako kapacita dlhá životnosť, odolnosť voči vonkajším vplyvom (vrátane elektromagnetických polí) a samozrejme nevolatilita, čiže schopnosť uchovávať informáciu bez napájania. Otázkou je, či o pár desaťročí, či storočí budú mať ľudia k dispozícii potrebné prehrávače? Málokto okrem vedcov by dnes dokázal prehrávať záznamy na valčekoch z Edisonovho fonografu.
Obrázky: Sony