Reklama

Xiaomi Watch S1 - krásne smart hodinky s pár nedokonalosťami

Michal Sobek
93 %
Aj k nám do redakcie zavítal najnovší prírastok v segmente smart hodiniek od čínskeho giganta Xiaomi. Je to konkurencia najmä pre hodinky od spoločnosti Huawei a Xiaomi má v tomto sortimente tiež čo povedať.

Výhody

  • Prémiový dizajn so zafírovým sklíčkom
  • Kvalitný AMOLED panel
  • Rýchly a prehľadný systém
  • Možnosť bezkontaktných platieb
  • Možnosť telefonovania
  • Slušná výdrž
  • Bezdrôtové nabíjanie

Nevýhody

  • Nemožnosť reagovať na notifikácie
  • Málo doinštalovateľných aplikácií
  • Amazon Alexa nie je u nás dostupná

Spoločnosť Xiaomi už má v portfóliu niekoľko smart hodiniek. Nedávno však predstavila práve mnou testované Xiaomi Watch S1 a ešte jeden model s prívlastkom Active. Ten má plastové telo, displej nekryje zafírové sklo a nenájdete tu bezdrôtové nabíjanie. Inak sú ale tieto modely funkciami absolútne totožné.

Pozrite si

Xiaomi ukázalo luxusné smart hodinky so zafírovým sklíčkom aj športový variant

Som rád, že mi na testovanie prišla práve klasická verzia v čiernej farbe, ktorá vyzerá skutočne prémiovo. Možno ešte lepšie by hodinky vyzerali práve v striebornej verzii. Na test som sa veľmi tešil, pretože sám pokukávam po nejakom novom zariadení na moje zápästie a tieto hodinky som zaradil do užšieho výberu.

Hodinky Xiaomi Watch S1 prídu v tmavosivej nenápadnej škatuli. Po jej otvorení sa vám ako prvé ukážu samotné hodinky. V menšej krabičke je ešte USB-C kábel, nabíjací puk a čo ma najviac potešilo aj druhý silikónový remienok, pričom na samotných hodinkách je kožený.

Dizajnovo ide skutočne o skvelo vyzerajúce hodinky, ktoré by ste na prvý pohľad nerozoznali od tých klasických, ak sa nebudete sústrediť na dotykový displej. Xiaomi si dalo na spracovaní a kvalite skutočne záležať. Samotné rozmery tela sú 46,5 x 46,5 x 11 mm s hmotnosťou 53 gramov. Ide tak o trochu väčšie hodinky určené skôr pre pánov. Hlavná časť hodiniek je vyrobená z nerezovej oceli a displej kryje zafírové sklo, ktoré je mnohokrát odolnejšie ako klasické ochranné sklo a majú ho napríklad aj Huawei Watch GT 3 Pro, ktoré ale stoja omnoho viac. Luneta však nevystupuje nad okolitý povrch displeja, ale aspoň sa takto lepšie praktizujú gestá. Škoda len, že spodná strana je vyrobená z plastu, no v zime nebude chladiť ako sklo alebo keramika. Nechýba certifikácia 5 ATM a na pravej strane sa nachádzajú aj dve fyzické tlačidlá, ale ani jedno neslúži ako rotačná korunka.

A teraz k displeju. Xiaomi Watch S1 obsahujú 1,43-palcový AMOLED dotykový panel s rozlíšením 466 x 466 pixelov a výslednou jemnosťou 326 ppi. Ponúka krásne a živé farby aj skutočnú čiernu. Nechýba ani aktivácia Always-on displeja, takže hodinky môžu skutočne pôsobiť ako analógové. Nachádza sa tu automatická regulácia jasu, ktorá ale občas zmätkuje. Na priamom slnku nezvýši jas postupne, ale z tmavého displeja sa zrazu skokom rozžiari. Tento efekt ale pozorujem aj pri hodinkách od spoločnosti Amazfit. Čitateľnosť je na priamom slnku absolútne bezproblémová. Keďže tu máme zafírové ochranné sklo, tak počas testovania sa na displeji neobjavili žiadne škrabance, a to už hodinky prešli minimálne jednou redakciou. Nemusíte tak riešiť žiadne dodatočné ochranné sklo alebo fóliu.

Pozrite si

Xiaomi predstavilo kráľov mobilnej fotografie – privítajte sériu Xiaomi 12S

Xiaomi do týchto hodiniek nasadilo vlastný operačný systém. Ten funguje rýchlo a plynulo. Základom je ciferník, ktorý si viete meniť a v aplikácii Mi Fitness si stiahnuť aj ďalšie. Ja som si stiahol jeden s názvom Classic. Problém však nastal vo chvíli, keď som chcel aktivovať Always-on displej. Hodinky ho totiž vyhodnotili ako digitálny, a tak mi v tomto režime svietili číslice namiesto celého analógového ciferníka. Pri vstavanom analógovom ciferníku, to už hodinky vyhodnotili správne. Mimochodom, aktuálne chýba slovenčina, ale je tu prítomná čeština.

Napravo a naľavo od ciferníka listujete cyklicky medzi miniaplikáciami, ktoré si môžete v aplikácii Mi Fitness nastaviť podľa seba. Ja som tam mal rýchly prehľad o krokoch, počasí, tepe, okysličení, strese a spálených kalóriách. Po kliknutí sa dostanete do príslušnej aplikácie. Zdola sa sťahuje roleta s rýchlymi nastaveniami. Nájdete tu režim nerušiť, gesto na zobudenie displeja, tichý režim, baterku, stále rozsvietený displej, nastavenia, budík a funkciu vypudenia vody z reproduktora. Okrem toho je tu aj dátum, percentá batérie a kontrolka Bluetooth pripojenia k smartfónu.

Hore od ciferníka sa nachádzajú notifikácie. A tu prichádza prvý kameň úrazu – nemôžete totiž na nich nijako reagovať. Smajlíky sú zobrazované, aj keď nie všetky. Mrzí ma možnosť neodpovedania, pretože aspoň prednastavenými odpoveďami alebo emotikonom to vie aj náramok Xiaomi Smart Band 7 od tej istej spoločnosti za asi 50 eur. Nechápem, prečo to nedokážu aj tieto hodinky. Obávam sa však toho, že túto funkciu si Xiaomi necháva ako hlavnú inováciu modelu Xiaomi Watch S2. Predstavené odpovede sa dajú posielať aj na konkurenčných hodinkách od Huawei. Po prečítaní sa z notifikačnej roletky odstránia, ale na pripojenom smartfóne sa budú zobrazovať naďalej. Ak však si správu prečítate na smartfóne, tak zmizne aj z notifikačnej lišty hodiniek.

Pozrite si

Séria Xiaomi 12 je tu, k predobjednávke dostanete smarthodinky či slúchadlá

Načo slúžia dve fyzické tlačidlá? Tým horným sa dostanete do menu, ktorého štýl si viete prepnúť. Ja som zvolil klasický zoznam s popismi. Nachádza sa tam asi všetko, čo by ste v základe potrebovali. V aplikácii je možnosť doinštalovania ďalších aplikácií, ale celkovo je ich tam len 6 a najužitočnejšia sa mi zdala kalkulačka. Podržaním horného tlačidla sa vyvolá hlasový asistent Amazon Alexa, ale ten v našom regióne nefunguje. Ešte dlhším podržaním sa zobrazí možnosť reštartu, vypnutia alebo resetu. Občas ma prekvapilo správanie tohto tlačidla, a to na hlavnej obrazovke. Keď som stiahol hornú alebo dolnú lištu a chcel som sa vrátiť týmto tlačidlom späť na ciferník, tak to rovno vyvolalo menu. Pri všetkých ostatných hodinkách by ma vrátilo korektne späť na hlavný ciferník. Pri bočných miniaplikáciách po stlačení som sa ocitol späť na ciferníku. Asi je to len o zvyku, ale chcel som na to upozorniť. Spodným tlačidlom sa dostávate do aplikácie Cvičenie. Buď si viete nastaviť všeobecnú aplikáciu so všetkýmu športmi alebo rovno konkrétny šport. Mrzí ma, že toto tlačidlo nejde nijako inak nastaviť, aby vám otváralo ľubovoľnú aplikáciu.

Vďaka vstavanému reproduktoru a mikrofónu nie je problém ani prijať hovor. S kvalitou ani hlasitosťou som nemal problém a druhá strana ani nespoznala, že hovorím cez hodinky. Problém nastáva vo chvíli, keby ste chceli niekoho vytočiť práve z vášho zápästia. Nenachádzajú sa tu žiadne kontakty, iba aplikácia Hovory, kde sa zobrazia posledné prijaté hovory a iba odtiaľ viete niekomu zavolať. Huawei hodinky povolia aspoň pár obľúbených kontaktov, ktoré viete hneď vytočiť. Potešilo ma, že sa tu nachádza Wi-Fi aj Bluetooth 5.2 BLE, ktoré slúži napríklad na pripojenie bezdrôtových slúchadiel. Samotné hodinky však nemajú žiaden úložný priestor.

Pozrite si

Xiaomi Smart Band 7 – najlepší dostupný smart náramok na trhu, ale čo tá výdrž?

Klasická funkcionalita tu je prítomná. Hovoríme o meraní tepu srdca, okysličenia krvi, stresu, spánku, prejdených krokov, spálených kalórií, ale aj aktívnych minút. Chýba tu napríklad metrika PAI, pričom v smart náramku Xiaomi je k dispozícii. Veľkou výhodou je integrovaný GPS modul, ktorý je aj pomerne presný. To sa ale týka všetkých senzorov. Dokopy hodinky vedia merať až 117 športových aktivít a niektoré základné aktivity aj automaticky. Najčastejšie sa mi to stalo pri prechádzke, kedy hodinky zavibrovali a na výber bolo zapnutie aktivity chôdza alebo zrušenie, ktoré sa taktiež automaticky odmietne po 30 sekundách. Dokonca aj presne zaznamenali, kedy som zastavil, len to bolo otravné, keď pri každom zastavení hodinky zavibrovali a opýtali sa, či chcem v aktivite pokračovať alebo ju ukončiť. Hodinky vám ukážu na mape celú prejdenú trasu, počet kilometrov, celkový čas aktivity, spálené kalórie, priemernú aj maximálnu rýchlosť aj tep a prevýšenie. To sa zobrazí aj v prehľadných grafoch.

Veľmi ma pri predstavovaní potešilo, že Xiaomi Watch S1 majú NFC čip a možno ich použiť pomocou Xiaomi Pay na bezkontaktné platby. Najskôr trochu teórie. Medzi podporované banky patrí na Slovensku len mBank, ale ešte môžete využiť službu Curve. Mám chuť povedať vetu zo seriálu Černobyľ: „Urobil som všetko správne“. Tu síce nedošlo ku katastrofe obrovských rozmerov, ale iba ku mojej osobnej, pretože platenie bolo niečo, na čo som sa tešil najviac. V aplikácii Mi Fitness som zašiel do sekcie Xiaomi Pay a zadal údaje mojej Curve karty, v ktorej mám nahodenú svoju VÚB kartu. Všetko prebehlo korektne, ale hodinky po priložení k terminálu stále zamietli platbu. Platba klasickou Curve kartou pritom fungovala bez problémov. Problém nastal, keď som si chcel v appke kartu odstrániť a pridať znovu, ale pri odstránení mi vypísalo chybu a karta sa neodstránila. Úprimne neviem, či je problém niekde v spojení Curve, Xiaomi pay a VÚB alebo niekde inde. Iné redakcie však s týmto nemali problém a verím, že chyba bola len niekde na mojej strane. Ak by ste mi vedeli poradiť, privítam váš komentár dole v diskusii.

Druhou vecou je samotná nepraktickosť platenia. Musíte rozsvietiť hodinky, ísť do menu, nájsť aplikáciu Karty, otvoriť ju a potvrdiť, že naozaj chcete zaplatiť, čím sa aktivuje 60 sekúnd na vykonanie platobného úkonu. Je to skutočne dlhá cesta a častokrát je rýchlejšie vytiahnuť smartfón alebo kartu. Pritom by stačilo, keby Xiaomi povolilo nejakú skratku, napríklad dvojité stlačenie niektorého z tlačidiel.

Hodinky majú v sebe batériu s kapacitou 470 mAh. Výrobca uvádza výdrž okolo 12 dní, no ja som sa dostal zhruba na polovičnú hodnotu. Mal som zapnutú automatickú reguláciu jasu, neustále meranie tepu, okysličenia krvi aj stresu. Počas dňa mi chodili notifikácie a občas som cez nich vybavil aj hovor. Always-on displej som zapnutý nemal. Pri takomto používaní mi hodinky vydržali zhruba 5 dní. Podobnú výdrž som pri náramku Xiaomi Smart Band 7 kritizoval, ale v tomto prípade to ako nevýhodu nevnímam. Stále sú hodinky, ktoré vám vydržia jeden deň, tak tých päť som ochotný akceptovať. Štyri a pol hodinové marenia cyklistiky s GPS si z batérie „odhryzne“ zhruba 25 %. Veľkou výhodou je funkcia bezdrôtového nabíjania. Nemusíte tak použiť len tú nabíjačku z balenia, ale využiť akúkoľvek bezdrôtovú. Funguje to napríklad aj s funkciou reverzného nabíjania, ak máte podporovaný smartfón.

Tak čo, presvedčili ma Xiaomi Watch S1 natoľko, aby som si ich kúpil? Áno aj nie. Plusy aj mínusy sa mi potvrdili presne tie, ktoré som už očakával. Stále však ostávajú v mojom užšom výbere. Xiaomi Watch S1 sú krásne hodinky, ktoré rozhodne bodujú prémiovým dizajnom kombináciou nerezovej oceli a zafírového skla. Poteší aj skvelý AMOLED displej, ponuka športových režimov, bohaté štatistiky športových aktivít, možnosť telefonovania, GPS, NFC aj bezdrôtové nabíjanie s dostatočnou výdržou.

Stále však nejde o plnohodnotné smart hodinky. Odpovedať na notifikácie sa nedá, aj keď to zvláda smart náramok rovnomennej značky aj priama konkurencia a doinštalovať sa dá len 6 aplikácií. Mňa veľmi zamrzela, zrejme mojou chybou, nemožnosť bezkontaktného platenia a skritizovať musím aj celý postup aktivácie NFC čipu na zaplatenie.

Pripravujeme pre vás aj priame porovnanie so smart náramkom Xiaomi Smart Band 7 ako top zariadení, ktoré aktuálne spoločnosť Xiaomi ponúka v segmente nositeľnej elektroniky.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.