Reklama

Čo je to vyššia obnovovacia frekvencia a ako vám spríjemní používanie?

Zdroj | Xiaomiui
Michal Sobek
Zdroj | Xiaomiui
Zdroj | Xiaomiui

Určite ste už pri kúpe smartfónu, herného notebooku alebo aj televízora spozorovali údaj o obnovovacej frekvencii displeja. Je to veľmi užitočná vychytávka, vďaka ktorej sa vám obraz bude zdať oveľa plynulejší.

Pozrite si

Pravda alebo mýtus? Ničí bezdrôtové nabíjanie batériu viac ako klasické?

Čo je to teda tá obnovovacia frekvencia? V jednoduchosti je to počet snímok, ktoré je displej schopný zobraziť za jednu sekundu, čiže 60 Hz znamená, že displej vyprodukuje 60 snímok za sekundu.

Najčastejšie to nebudete pozorovať pri statickom obraze, ale hlavne pri scrollovaní obsahu. Obnovovacia frekvencia sa meria v Hertzoch (Hz). V súčasnosti sa pri zariadeniach stretávame s frekvenciami 60, 90, 120, 144, ale aj 165 Hz. Pri herných monitoroch to môže byť pokojne aj 360 Hz.

Ešte len pár rokov späť sa výrobcovia uspokojili so 60-hertzovou obnovovacou frekvenciou, teda obraz bol dostatočne plynulý na používanie. Vývoj však musel pokračovať ďalej a výrobcovia sa museli zamýšľať nad tým, akú pridanú hodnotu bude mať napríklad displej zariadenia, a tak tu máme vyššiu obnovovaciu frekvenciu.

Práve na takýchto displejoch pôsobí všetko plynulejšie. Možno to hneď nezaregistrujete, ale stačí sa po pár chvíľach vrátiť späť na 60 Hz a rozdiel uvidíte okamžite. Vyššia obnovovacia frekvencia sa hodí pri hraní hier, ale aj pri prehliadaní internetových stránok.

Pozrite si

SÚBOJ | Apple AirPods Max vs. Sony WH-1000XM5

A aké sú rozdiely medzi týmito obnovovacími frekvenciami? Najväčší rozdiel bude pozorovateľný medzi 60 a 90-hertzovou frekvenciou. Menší už bude medzi 90 a 120 Hz a medzi 120 a 144 Hz. Nehovoríme, že nebude žiadny, ale oko už bude na vyššiu frekvenciu zvyknuté, preto nebude rozdiel taký významný. Markantný rozdiel je medzi 60 a akoukoľvek vyššou obnovovacou frekvenciou.

Zdroj | The Correct Blogger

Je dobré povedať, že stále si pri zariadeniach môžete nastaviť fixnú obnovovaciu frekvenciu na základných 60 Hz. To vám síce ušetrí pár percent z batérie, ale zhorší používateľský zážitok. Niektorí výrobcovia, aj keď ich displeje smartfónov majú 90 alebo 120 Hz, tak od výroby sú nastavené na základných 60 Hz. To som si všimol najmä pri smartfónoch od spoločnosti Xiaomi, ale týkať sa to môže aj iných značiek. Preto odporúčame zavítať do nastavení a zamerať sa práve na túto položku.

V týchto smartfónoch je väčšinou obnovovacia frekvencia fixná, tým pádom aj pri statickom obraze sa využíva napríklad plných 120 Hz, aj keď to nie je potrebné. Ďalšou teda nadstavbou nad vyššou obnovovacou frekvenciou je technológia LTPO alebo ProMotion.

Zdroj | Chris Chang/Abacus

Označenie ProMotion využíva najmä spoločnosť Apple. V skratke ide o displej, ktorý dokáže inteligentne meniť svoju obnovovaciu podľa zobrazovaného obsahu. Napríklad pri scrollovaní sa využije maximálna obnovovacia frekvencia, ale keď je statický obraz, napríklad fotografia, tak displej zníži frekvenciu napríklad na 10 Hz.

Medzi prvými výrobcami bol práve Apple, ktorý pri smart hodinkách Apple Watch Series 5 predstavil displej, ktorý mal 60 Hz, ale bo, schopný znížiť svoju frekvenciu až na 1 Hz. To práve umožňovalo aj funkciu Always-On, kedy sa na displeji neustále zobrazoval čas a nemalo to taký výrazný vplyv na výdrž samotnej batérie.

Zdroj | Apple

To sa neskôr zaviedlo aj pri smartfónoch. Dnešné vlajkové lode práve technológiu LTPO využívajú a tým sa šetrí samotná výdrž a používateľ nespozoruje žiadne prepínanie obnovovacej frekvencie.

Čo sa týka hier, tak tu to má vysoká obnovovacia frekvencia veľký význam. Má totiž výrazný vplyv, pretože latencia (oneskorenie) je nižšia a hranie sa zdá byť plynulejšie, preto hráči volia minimálne 120 alebo 144-hertzové displeje. To sa týka herných notebookov aj herných monitorov. Samozrejmosťou však musí byť, aby ste mali dostatočne výkonný hardvér, ktorý túto vyššiu obnovovaciu frekvenciu „potiahne“.

Pozrite si

Android 13 je za dverami. Pozrite sa, či ho dostane aj váš smartfón

Výhodou takýchto displejov v smartfónoch je práve aj priblížiť herný zážitok z počítačov aj do týchto vreckových herných konzol. V herných smartfónoch sa tiež stretávame s až 165-hertzovou frekvenciou, čoho dôkazom je napríklad ASUS ROG Phone 6.

Zdroj | ASUS

Vyššiu obnovovaciu frekvenciu nájdeme aj v televízoroch, no tu pozor na marketingové ťahy výrobcov. Niekde totiž uvádzajú, že televízor je schopný niekedy až 240-hertzovej frekvencie. Je to síce sčasti pravda, ale to len vďaka softvérovým vylepšeniam a televízor tieto snímky len softvérovo dopočítava. Inak sa bude jeho frekvencia pohybovať niekde na úrovni 100 až 120 Hz, čo je skvelá správa aj pre hráčov najnovších herných konzol, ktoré už túto vysokú obnovovaciu frekvenciu ponúkajú.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.