Mobilné technológie 5G sú stále len v prvej fáze rozvoja, ale dôležití hráči už plánujú budúce ťahy na technologickej šachovnici. A tak, ako v šachu, aj v sieťach 6G existujú rôzne alternatívy.
Japonský telekomunikačný gigant NTT a jeho mobilná divízia NTT DOCOMO uskutočnia viaceré technologické skúšky so spoločnosťami Fujitsu, NEC a Nokia ako prípravu technológie 6G. Jej komerčné nasadenie sa očakáva do roku 2030.
Skúšky sa zamerajú na vývoj nových technológií mobilnej komunikácie pri použití spektra v oblasti milimetrových a subterahertzových pásiem nad 6 GHz, aj v pásmach pod 6 GHz. Podľa predstáv vývojárov by malo prísť ku kanibalizácii spektra súčasných technológií od 3G, po 5G. Inak povedané, víťaz – 6G – berie všetko.
Samsung Electronics odhalil svoju víziu éry 6G mobilných hologramov a pohlcujúcej rozšírenej reality (XR) v dokumente „6G Spectrum: Expanding the Frontier“. Spoločnosť identifikovala potrebu získať spektrum s ultraširokopásmovou súvislou šírkou pásma s rozsahom medzi stovkami MHz až desiatkami GHz, ak sa majú vyvinúť nové služby pre 6G.
Samsung navrhuje možnosť prehodnotenia (tzv. „refarming“) pásiem pridelených pre mobilné služby 3G, 4G a 5G, aby sa všetky frekvencie mohli nakoniec nasadiť na uspokojenie potrieb aplikácií 6G.
Odporučila zvážiť použitie všetkých dostupných pásiem – od nízkeho pásma pod 1 GHz, cez stredné pásmo (1 GHz – 24 GHz), po vysoké pásmo (24 GHz – 300 GHz).
Potenciálne by sa mohlo pre komunikáciu 6G využiť aj sub-THz pásmo. Toto spektrum umožní rýchlosť prenosu dát až 1 terabit za sekundu (Tbit/s), čo zďaleka prekoná akékoľvek platformy 5G. Výsledky sú však zatiaľ skromné. Samsung zatiaľ dosiahol „len“ 12 Gbit/s na vzdialenosť 30 metrov v interiéri a 2,3 Gbit/s na 120 metrov v exteriéri.
Fujitsu, ktorá spolupracuje na príprave 6G s operátormi NTT a NTT DOCOMO a firmami NEC a Nokia hovorí, že nová technológia by mala priniesť rýchlosti 100 Gbit/s „alebo viac“ aj v zastavaných oblastiach. Umožniť to má najmä sieťová topológia známa ako distribuované MIMO.
Efektivitu rádiových prenosov v 6G majú zvýšiť viaceré nové technológie, vrátanie niekoľkých, využívajúcich umelú inteligenciu.
Cross division duplex (XDD) má predĺžiť vzdialenosť šírenia uplinkových signálov až dvojnásobne v systéme time-division duplexing (TDD). Podľa Samsungu môže výrazne zlepšiť pokrytie systému TDD.
Zlepšiť účinnosť vysokofrekvenčných signálov v pásme mmWave má technológia panelov s rekonfigurovateľným inteligentným povrchom (reconfigurable intelligent surface, RIS) a ďalším uchádzačom, ktorý umožňuje súčasný prenos a príjem dát s použitím rovnakej frekvencie je full duplex. To môže zvýšiť rýchlosť dát až dvojnásobne.
Kompenzácia nelinearity založená na umelej inteligencii (Artificial intelligence-based nonlinearity compensation, AI-NC) by sa mohla použiť na zlepšenie pokrytia a kvality vysokorýchlostných dátových signálov.
Dôležitou potenciálnou technológiou, ktorá je schopná využívať nástroje umelej inteligencie na zníženie energie spotrebovanej na základňovej stanici je aj AI-ES (AI-based energy saving). Robí to úpravou parametrov, ktoré môžu zapínať alebo vypínať napájanie vo vybraných bunkách v závislosti od prevádzkového zaťaženia.
Sunghyun Choi, šéf Výskumného centra pokročilých komunikácií Samsung Research, potvrdil záväzok spoločnosti hrať kľúčovú úlohu v chápaní, vývoji a štandardizácii 6G.
Ak zatiaľ netušíte na čo by nejaké siete 6G boli dobré, keď dokážete pohodlne surfovať po internete aj prostredníctvom 4G, odpoveď je jasná. Mobilné dáta zďaleka nebudú len o surfovaní. Ich cieľom bude podľa Samsungu priniesť „ďalší hyperprepojený zážitok do každého kúta života“. Čo presne to znamená, si vyskúšame pravdepodobne až po roku 2030.