Reklama

Nahé fotky a žiaden antivírus? Tu sú najväčšie smartfónové prehrešky Slovákov

Zdroj | ESET
Richard Pliešovský
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Mobilná bezpečnosť nie je v rozhovoroch bežných ľudí témou číslo jeden, ale dnes už nenájdeme používateľa, ktorý by si neuvedomoval dôležitosť ochrany osobných údajov. Čoraz častejšie totiž pribúdajú obete, ktoré svojou nedbanlivosťou okúsili na vlastnej koži trpkú príchuť straty citlivých údajov, peňazí, či nebodaj identity.

Kybernetickí útočníci sa v poslednej dobe začali svoju pozornosť presúvať z osobných počítačov a notebookov na smartfóny. Dôvod je jednoduchý, v mobiloch máme zhromaždené to najdôležitejšie z nášho osobného, ale častokrát aj pracovného života.

Prieskum, ktorý si dal vypracovať Samsung, ukazuje ako sú na tom Slováci/Slovenky. Milo prekvapil údaj, že väčšina z nás (83,1 %) opýtaných si zamyká displej svojho smartfónu. Častejšie je to v prípade mužov (86,5 %). Iba 20 % žien si displej na smartfóne nezamyká. So zvyšujúcim vekom klesá ostražitosť používateľov a smartfón si prestávajú chrániť.

Zdroj | Samsung

Dozvedeli sme sa, že pri odchode od stola si vezmú svoje zariadenie skôr muži (85,6 %) v porovnaní so ženami (74,6 %). Zaujímavé je, že takmer každý štvrtý (24,7 %) vysokoškolsky vzdelaný respondent nechá smartfón bez dozoru, na rozdiel od používateľov so základným vzdelaním (82 %) a stredoškolským vzdelaním (81,6 %).

Pozrite si

Ako na bezpečné heslo? Treba sa držať niekoľkých zásad

Šokujúce je zistenie, že každý tretí človek vo veku 18 až 26 rokov má vo svojom smartfóne uložené erotické fotografie, napriek tomu polovica z nich nevyužíva žiaden antivírusový program. Dodávame, že 89 % žien do telefónu neukladá citlivé fotografie, čo opäť potvrdzuje, že ženy sú oproti mužom zodpovednejšie.

„Ak si citlivé fotografie chcete uložiť do telefónu, uložte ich do zabezpečenej zložky, ktorú už napríklad ponúka bezpečnostná platforma Knox v mobilných telefónoch značky Samsung,“ radí Marek Pažický, produktový tréner Samsung Electronics Czech and Slovak.

Zdroj | ESET

Smartfóny čelia podobnej kybernetickej hrozbe ako počítače, no Slováci sú stále málo ostražití. Len polovica celkovo opýtaných má vo svojom smartfóne nainštalovaný antivírusový program (50,4 %). Zvyšná časť antivírus nemá, resp. netuší, či ho má, alebo nie.

Mobilné hrozby sú však častokrát prepracovanejšie, zahŕňajú rôzne phishingové útoky, falošné aplikácie či spyware a stalkerware sledujúce používateľa. Kvalitný antivírus dokáže (takmer) všetkému zabrániť.

Zdroj | Samsung

V poslednej dobe majú viacerí výrobcovia smartfónov antivírusy už predinštalované (napr. Samsung), alebo využívajú dodatočnú ochranu na úrovni čipu. Na zvýšenú hrozbu reaguje aj Apple, v nových OS prinesie na jeseň mimoriadne účinný režim Lockdown mode. Orange začal na jar ponúkať ojedinelú Online ochranu pred útokmi priamo vo svojej sieti. Vynikajúce produkty ponúka aj ESET.

Ďalšie zistenie z prieskumu zrejme prekvapí len málokoho. Ukázalo sa, že 40,4 % respondentov si pri sťahovaní aplikácie neprečíta, aké oprávnenia od nich pri inštalácii požaduje. Ženy si požiadavky prečítajú v 60,2 % a muži v 59 %. Používatelia vo veku 54 až 65 rokov dbajú na dôkladné prečítanie podmienok, až 64,2 % z nich tomu venuje svoj čas.

Zdroj | Samsung

Ani s aktualizáciami operačných systémov to nie je ružové. 46,5 % opýtaných si neaktualizuje v mobile operačný systém do 24 hodín od upozornenia, majú pocit, že aktualizácia by ich zdržovala (!). Najväčšiu pozornosť venujú aktualizácii používateľov vo veku 27 až 35 rokov. 51,6 % žien a 41,7 % mužov aktualizácie odkladá na neskôr a tak zbytočne ohrozujú bezpečnosť údajov, ktoré majú uložené vo svojom zariadení.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1 050 ľudí vo veku 18 až 65 rokov a určite stojí za zamyslenie každému z nás.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.