Reklama

NASA vyberá lokality pre Artemis Base Camp. Kde vznikne lunárna základňa?

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Artemis, program NASA, ktorý má vrátiť v roku 2025, alebo 2026 ľudí na Mesiac, beží na plné otáčky. Na rozdiel od programu Apollo, ktorý skončil pred vyše polstoročím, má zabezpečiť dlhodobý pobyt výskumníkov na mesačnom povrchu. K tomu musí nevyhnutne vzniknúť popri orbitálnej stanici Gateway aj lunárna základňa. Tá dostala predbežné pomenovanie Artemis Base Camp a vedci už intenzívne hľadajú lokalitu, kde ju postaviť.

Výskumníci sa zameriavajú na miesta s dlhodobým prístupom k slnečnému žiareniu a možnosťou priamej komunikácie so Zemou. Keď si uvedomíme, že mesačný deň, aj noc trvajú po 14 pozemských dní, dlhé obdobie temnoty by bolo pre energosystém na báze fotovoltaiky extrémne nevýhodné. Ďalším kritériom je ľahký prístup do trvalo zatienených oblastí, kde by sa mal vyskytovať vodný ľad.

Pozrite si

Pre program Artemis NASA chystá navigačný systém na Mesiaci

Vhodná lokalita by sa mala nachádzať blízko južného pólu Mesiaca, v niektorom z kráterov. Základňa by mala byť vybavená nehermetizovaným vozidlom na prepravu astronautov po okolí, pretlakovým roverom, ktorý umožní misie do vzdialenejších končín, a ťažiskom bude samotný habitat, schopný ubytovať súčasne štvorčlennú posádku.

Zdroj | NASA / Arizona State University

Plánovači misií hľadajú teda miesta, ktoré sa vyznačujú ľahkým prístupom k slnečnej energii, dobrým komunikačným prepojením so Zemou a miernymi svahmi, umožňujúcimi prístup do blízkych, trvalo zatienených oblastí (permanently shadowed regions, PSR). Výskumníci odhadujú (a potvrdzujú to aj pozorovania viacerých lunárnych sond), že PSR obsahujú usadeniny vodného ľadu. Ten by sa mohol ťažiť a použil by sa na získavanie vody, kyslíka a vodíka a následne aj raketového paliva.

Zdroj | NASA

PSR sa nachádzajú v blízkosti severného a južného pólu Mesiaca, ktoré nikdy nedostávajú priame slnečné svetlo, a preto sú mimoriadne chladné, s teplotou – 248 °C až – 203 °C. Od roku 1998 štyri kozmické sondy obiehajúce Mesiac – Lunar Prospector a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) z NASA, Chandrayaan 1 indickej agentúry ISRO a japonská Kaguya agentúry JAXA – získali dáta potvrdzujúce výskyt vodíka, hydroxylu a vody v blízkosti mesačných pólov.

Podľa Holly Brownovej z Arizonskej štátnej univerzity (ASU), ktorá v NASA pracuje na  mesačných projektoch Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) je najzaujímavejším cieľom pre vybudovanie mesačnej základne oblasť Shackletonovho a de Gerlacheovho krátera pri južnom póle. Nachádzajú sa tu tri miesta, osvetlené slnkom viac ako 90 % roka. Zároveň sú obklopené priehlbinami, kam nikdy slnko nezasvieti, čím vznikajú chladné oblasti, schopné udržať ľad.

Zdroj | NASA/Advanced Concepts Laboratory

Ako vhodná lokalita sa ponúka impaktný kráter Faustini v blízkosti južného mesačného pólu, kde vedci predpokladajú veľké zásoby vodného ľadu. Ďalším vhodným kandidátom je kráter Haworth a kráter Cabeus. Prvý z nich má podľa doterajších zistení značné zásoby povrchového ľadu, druhý zase veľké ložiská pod povrchom.

Práve okraj de Gerlacheovho krátera sa javí ako najperspektívnejšia lokalita, aj s ohľadom na možnosti pristátia.

Pozrite si

Artemis nie je Apollo. Vedci hľadajú najlepšie riešenie lunárneho modulu

Definitívny výber miesta, kde vznikne prvá lunárna základňa ovplyvnia ešte poznatky z pripravovaných lunárnych misií v najbližších dvoch rokoch. Medzi najdôležitejšie patria Luna-H Map (plánovaný štart 08/2022), Lunar Flashlight (2022) a Lunar Ice Cube (2022), všetky zamerané na na výskum vodného ľadu, rover na prieskum v zatienených oblastiach Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER, 11/2023), Polar Resources Ice Mining Experiment 1 (PRIME-1, 12/2022) a Lunar Trailblazer (2023) na detekciu a mapovanie zásob vody na Mesiaci.

Zdroj | NASA

Ďalším pripravovaným nástrojom NASA je ShadowCam, vyvinutý na Arizonskej štátnej univerzite, ktorý bude na palube sondy Korea Pathfinder Lunar Orbiter, nedávno pomenovanej Danuri. Danuri je prvou lunárnou misiou Kórejského inštitútu pre výskum letectva a do vesmíru by ju mala vyniesť raketa SpaceX Falcon 9  už začiatkom augusta.

ShadowCam bude snímať detaily v oblastiach PSR. Keďže je viac ako 200-krát citlivejší oproti Narrow Angle Camera na sonde LRO, vedci si od neho sľubujú dôležité dáta pre výber miesta pristátia na Mesiaci, aj pre budovanie lunárnej základne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.