Reklama

Ako mať doma rýchly káblový internet aj bez káblovania?

Števo Porubský

Aj vy máte doma problém s Wi-Fi pripojením, ktoré je neuveriteľne slabé a prenosové rýchlosti sú viac ako úbohé? Alebo potrebujete v obývačke Ethernet pre set-top-box či hernú konzolu, no nechce sa vám ťahať do obývačky Ethernet kábel? Presne druhý problém som riešil aj ja. Riešenie je pritom veľmi jednoduché.

Ak nemáte v domácnosti naťahané Ethernetové káble, alebo aj máte, ale developer šetril na všetkom až tak, že nebol schopný dodať vám Ethernetové zásuvky, internet ste riešili určite pomocou Wi-Fi. Nie vždy je ale Wi-Fi ideálny prípad, hlavne ak potrebujete aj tak káblové pripojenie. Napríklad pre set-top-box, hernú konzolu či televízor.

O powerline adaptéroch ste možno už počuli, no vedeli ste, že už sú dostupné aj gigabitové adaptéry? Tie sú ideálne pre súčasnosť, pretože nemajú problém s obrovskými nárokmi pre 4K či dokonca 8K videostreaming a tak ani on-line hranie apod. Jeden taký som mal možnosť vyskúšať v praxi a porovnať s rýchlosťami pred a po inštalácii. Prekvapenie bolo obrovské.

Na test dorazil najnovší Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine, krabička v balení ktorej nájdete všetko potrebné na káblový internet bez káblovania Ethernetu v domácnosti či kancelárii. Stačí iba klasická elektrická zásuvka, ktorú určite nájdete tak pri zdroji internetového pripojenia (garáž, chodba…), kde máte vyvedené optické či metalické pripojenie od vášho operátora. Rovnako elektrickú zásuvku určite nájdete aj za televízorom či kdekoľvek v domácnosti, kde chcete pripojiť niektoré káblové zariadenie ako set-top-box, hernú konzolu, televízor apod. k internetu. Maximom je 3 680 W.

Výhodou Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine je, že obe krabičky sú vybavené aj elektrickou zásuvkou, takže aj keď PowerLine obsadí jednu zásuvku, rovno vytvorí aj novú. Niektoré powerline adaptéry zásuvky nemajú, čo je na škodu. Sú síce menšie, ale zato potrebujete o jednu zásuvku viac. Navyše nie je dobré, aby powerline bol zapojený ešte do nejakého predlžovacieho kábla. Čím viac spojov medzi jednotlivými adaptérmi, tým nižšie prenosové rýchlosti.

V prípade Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine je maximom 2 400 Mbit/s. Teoreticky. Prakticky takúto rýchlosť nedosiahnete. V praxi by mal powerline cez Ethernet púšťať 1 000 Mbit/s, no aj táto rýchlosť je relatívna. Nie všetci z našich operátorov ponúka 1 000 Mbit/s rýchlosť a ani tá nie je dosiahnuteľná vždy. Aj preto som bol ale zvedavý, aký rozdiel dosiahnem v praxi po zapojení nového gigabitového powerline. Nový Zyxel powerline podporuje štandardy ITU-T G.hn G.9963, IEEE 1905.1, IEEE 802.3/u/ab 10/100/1000BASE-T a G.hn 100MHz MIMO a modulácie OFDM, 4096/1024/256/64-QAM a QPSK i BPSK.

Po zapojení do elektrických zásuviek adaptéry medzi sebou vytvoria sieť s 128-bitovým AES šifrovaním. Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine je komplet plug & play, takže naozaj stačí adaptéry iba pripojiť do siete a z ich Ethernetových portov vyviesť kábel kde potrebujete. Do jednej takejto siete je možné pridať až 14 adaptérov, takže ak potrebujete káblové pripojenie v každej miestnosti, nebudete mať žiadny problém.

Problém nie je ani cena. Tá je čosi vyše 100 € za dvojbalenie. Toľko by vás minimálne stálo zaplatiť technika, ktorý by zapojil chýbajúce Ethernetové koncovky na už pripravené káble v stenách, no ak v nich nemáte Ethenretové zásuvky, počítajte s cenou aspoň dvojnásobnou. O káblovaní nových káblov v domácnosti a ich cene sa radšej bavíť ani nebudeme.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Rýchlosti v praxi?

V praxi som meral rýchlosti pre Wi-Fi pripojenie vs pripojenie cez powerline. Rozdiel? Veľmi slušný. Kým s Wi-Fi pripojením som dosahoval rýchlosti okolo 40 Mbit/s pre download, pri pripojení cez Ethernet a Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine boli rýchlosti pre download vyše 9-násobné. Merania som opakoval viackrát, vždy sa rýchlosti pohybovali okolo tejto hranice.

Rozdiel, a to rapídny, je ale v prípade latencie. Kým s Wi-Fi dosahovala vyše 100 ms, s Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine som sa dostal na prijateľných 5 ms. Hráči v on-line priestore by čosi takého určite ocenili.

Mimochodom, Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine má aj špeciálny standby mód, ktorý má podľa výrobcu šetriť 90 % energie oproti bežnému stavu, keď je používaný. Škoda však, že sa mi nepodarilo merať spotrebu, akosi smart zásuvky v domácnosti si povedali, že chcú ísť na reklamáciu. Bežná maximálna spotreba má byť necelých 5 W, takže až také množstvo energie powerliny nezožerú. Ročne to vychádza na 83 kWh, no pri počítaní maximálnej spotreby pri dvoch zariadeniach. Ročne to vychádza na maximálne 13,30 €.

Ak teda hľadáte riešenie na minimalizáciu potreby káblovania v domácnosti či kancelárii, Zyxel PLA6457 Ghn PowerLine odporúčam všetkými 10-timi. Cena voči podobným riešeniam z minulosti je podstatne nižšia a rozdiel v rýchlostiach oproti Wi-Fi je výrazná. Samozrejme, je veľmi ťažké, priam až nemožné dosiahnuť rýchlosti aké by ponúkal priamy Ethernetový kábel, no ak ho nemáte možnosť zapojiť za rozumnú sumu a čas, toto je určite schodné riešenie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.