Reklama

Oplatí sa prelepovať si webkameru alebo aká je šanca, že nás niekto sleduje

Zdroj | Unsplash
Tomáš Šmidák
Zdroj | Unsplash
Zdroj | Unsplash

Mnohí ľudia veria tomu, že si treba prelepiť webkameru na vašom zariadení páskou, nakoľko vás cez ňu môže niekto sledovať. Je to však skutočne tak?

Naše zariadenia, nás sledujú každý deň. Či už ide o smart hodinky na ruke, ktoré vám počítajú kroky a kalórie alebo smartfón, ktorý monitoruje vašu polohu. Už od príchodu webkamier do notebookov sa začali vyskytovať obavy zo zneužitia tohto príslušenstva na sledovanie. Dnes si povieme, či sa je skutočne čoho báť a na čo si treba dávať pozor.

Zdroj | Lenovo
Pozrite si

Hackeri zverejnili zábery z bezpečnostných kamier ruského Kremľa

Notebooky a stolové počítače používa väčšina z nás každý deň, či už na prácu alebo zábavu. To posledné na čo chceme myslieť je, či niekto nesleduje nás alebo našich blízkych cez ich webkameru. Nakoľko sa nachádzajú aj u nás doma, kde by sme mohli byť zachytení v nevhodných situáciách, mohli by byť tieto zábery neskôr zneužité proti nám.

Zdroj | Pexels

Ak sledujete technologický svet, pravdepodobne ste zachytili fotografiu, ktorá pred pár rokmi obletela celý internet. Na nej bol notebook zakladateľa a CEO spoločnosti Meta, Marka Zuckerberga, ktorý mal prelepenú webkameru aj mikrofóny.

Zdroj | globo

Na základe tejto informácie si začali bežní ľudia zalepovať webkamery aj na svojich zariadeniach. „Keď to robí Mark Zuckerberg, ktorý je o dosť inteligentnejší a zbehlejší v tomto svete ako my, tak na tom určite niečo bude.“ No ani veľmi nie…

Zdroj | Unsplash

Je pochopiteľné, že hackeri by mali záujem preniknúť do notebooku jedného z najbohatších ľudí planéty a ukradnúť mu údaje, či si nahrávať jeho zábery alebo rozhovory.

Zdroj | Nahel Abdul Hadi

Mohli by sa totiž dostať k materiálom, ktoré by mohli odhaliť interné informácie spoločnosti či jeho osobný život. Za ich nezverejnenie by bol potom ochotný poriadne zaplatiť.

Pozrite si

ESET vás ochráni od smartfónu, cez počítač až po smart home

Akú však majú hackeri motiváciu dostať sa do počítača bežného používateľa? Veľmi malú. Nakoľko webkamera nemá vlastný prijímač, na to aby vás cez ňu mohli sledovať, musia „ovládnuť“ celé vaše zariadenie.

Môžu tak urobiť cez rôzne súbory či maily, ktorých otvorením alebo stiahnutím si zároveň stiahnete aj vírus, cez ktorý prevezmú nad vašim zariadením kontrolu. Ak si teraz hovoríte, že „ale veď keď je webkamera zapnutá svieti vedľa nej svetlo a podľa toho spoznám, že nahráva“, nemáte pravdu. Táto LED-ka sa dá totiž v prípade potreby, bez problémov vypnúť.

Ako sa teda chrániť?

  • Predtým ako budete sťahovať niečo z internetu, overte si, či je stránka dôveryhodná.
  • Taktiež neotvárajte súbory, ktoré vám prišli z neznámych mailových adries.
  • Majte zapnutý firewall, ktorý vie tieto hrozby spozorovať a zabrániť vírusu aby sa dostal do systému.
  • Keď dokončíte prácu na vašom zariadení, zaklapnite ho.
  • Nastavte si v systéme, ktoré aplikácie môžu používať vašu kameru, a ktoré naopak nie.
  • Nainštalujte si kvalitný antivírus.
  • Mnohé zariadenia dnes ponúkajú aj možnosť si hadvérovo odpojiť mikrofón aj kameru. Ak si teda chcete byť 100 % istý, že vás nikto nebude sledovať, urobte tak.

V skratke, pokiaľ nenavštevujete neoverené zdroje a stránky, nemá pre vás prelepovanie webkamery veľký význam. Mnohí výrobcovia tento postup ani neodporúčajú, nakoľko páska môže poškodiť displej. Ak však často sťahujete a otvárate súbory, ktorých pôvod nepoznáte, je šanca, že vás niekto môže sledovať. V tom prípade si nechajte zariadenie skontrolovať odborníkom.

Ďalšie zaujímavé články na tému „Pravda alebo mýtus“ nájdete v našej novej rubrike BÚRAME MÝTY.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.