Výhody
- Kvalitne spracovaná konštrukcia
- Magnetické herné tlačidlá
- Rýchla čítačka odtlačkov prstov
- LTPO AMOLED displej
- Vysoký výkon
- Skvelá výdrž a 120-wattové nabíjanie
- Plynulé prostredie MIUI
Nevýhody
- Chýbajúca certifikácia vodeodolnosti
- Vyššia hmotnosť
- Slabšie fotoaparáty
Do rúk sa nám dostala horúca novinka POCO F4 GT. Ide o herný smartfón, ktorý má na pravom boku herné tlačidlá, čo dodáva pri hraní ešte intenzívnejší pocit zábavy. Okrem toho zaujme aj výkonom, konštrukciou, batériou, ale prekvapí vás aj samotná cena.
Už prvé dojmy nás utvrdili v tom, že ide o parádny smartfón s top špecifikáciami a za veľmi dostupnú cenu. My sme testovali verziu 12+256 GB, ktorá sa bude predávať za cenu 699 eur. Aktuálne však do 15. mája prebieha akcia, kedy tento smartfón môžete získať o 100 eur lacnejšie, čiže za 599 eur. Neskôr na trh príde aj variant 8+128 GB, kde cenu ani dostupnosť zatiaľ nepoznáme.
Smartfón k vám dorazí v pomerne veľkej žltosivej škatuli. Stále chválime výrobcu, že do balenia pridáva aj základné ochranné puzdro. POCO sa zatiaľ nepripojilo k výrobcom, ktorí do balenia nedávajú nabíjací adaptér, a tak tu rovno nadelilo 120-wattový adaptér, ktorý je skutočne masívny. Milým detailom je nabíjací kábel. Ten má USB-C koncovku zalomenú do písmena L, a tak vám pri hraní a nabíjaní zároveň nebude kábel prekážať. Smartfón prišiel o audio konektor, ale v balení sa nachádza aj redukcia z USB-C na audio konektor. Príslušenstvo, ktoré rozhodne poteší.
Hneď, ako som zobral smartfón do ruky, tak som pocítil jeho hmotnosť. Tá sa zastavila na úrovni 210 gramov. Môžu za to najmä použité materiály ako matné sklo na zadnej strane, na ktorom sa nezachytávajú odtlačky prstov, ale aj rám okolo zariadenia, ktorý je z hliníka a príjemne chladí. Rozmery zariadenia sú 162,5 x 76,7 x 8,5 mm a ide o poctivý kúsok hardvéru.
Dobrou správou je, že smartfón na prvý pohľad nevyzerá ako herný. Chýba však certifikovaná vodeodolnosť, čo rozhodne zamrzí. Hornú stranu okrem reproduktorov zdobí aj infračervený senzor. Ten môžete využiť na ovládanie domácej techniky. Na pravej strane nájdeme odomykacie tlačidlo s čítačkou odtlačkov prstov, ktorá je veľmi rýchla a tlačidlo sa nachádza na ideálnom mieste.
Za nešťastné považujem to, že kolíska hlasitosti sa nachádza na opačnej strane. Neraz sa mi stalo, že pri uzamknutí smartfónu som nechtiac stlačil aj tlačidlo hlasitosti a vytvoril tak screenshot. Na druhej strane chápem, že to nešlo inak, pretože na pravej strane nájdeme aj špeciálne herné tlačidlá spolu s ich posuvným uzamykacím tlačidlom. To poteší najmä hráčov, ktorí chcú mať pocit ako pri hernom ovládači. Nie všetky hry toto ovládanie podporujú, ale časom určite pribudnú ďalšie. A keď ich nechcete používať, tak jednoducho posuniete zámok a tlačidlá sa stratia v konštrukcii zariadenia.
Okrem hrania ich viete využiť aj na prednastavené akcie, napríklad na podržanie vyvolať svietidlo, zapnúť fotoaparát, nahrávať zvuk a ďalšie. Nastaviť sa to dá aj na dvojité stlačenie. Je to veľmi praktická funkcia, no ku dokonalosti mi chýbala možnosť naprogramovať toto tlačidlo ako spúšť fotoaparátu, čím by sme mali v podstate fyzické tlačidlo fotografovania.
Tento prvok už zo smartfónov zmizol a takto by sme si ho mohli pripomenúť. Ktovie, možno takáto možnosť pribudne po nejakej aktualizácii. Zadnej strane dominuje modul fotoaparátu a všimnúť si tu môžete aj tvar blesku, v ktorom sa skutočne skrýva prisvetľovacia LED dióda. Milý detail, ktorý poteší. Okolo modulu fotoaparátu sa nachádza aj decentné RGB podsvietenie, ktoré viete vypnúť.
Samotný displej kryje odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus a ešte od výroby je na ňom nalepená ochranná fólia. 6,67-palcový AMOLED panel má krásne farby a ani s čitateľnosťou na priamom slnku som nemal žiadne problémy. Musím pochváliť aj pomerne úzke rámčeky a malý výrez na selfie kameru. Tá ma v tomto smartfóne rozlíšenie 20 Mpx a jej kvalita sa radí skôr ku priemeru.
Čo viac poteší, je 120-hertzová obnovovacia frekvencia, ku ktorej sa pridáva aj LTPO technológia. To znamená, že smartfón inteligentne prepína obnovovaciu frekvenciu podľa zobrazovaného obsahu a tým sa šetrí energia batérie. Vedeli by sme si na hernom smartfóne predstaviť aj 2K rozlíšenie, ale Full HD bohato postačuje a vyššie rozlíšenie by len viac „žmýkalo“ batériu. K dispozícii je aj možnosť Always-On displeja. Skvelými funkciami je aj prebudenie zariadenia pri zdvihnutí alebo dvojitým poklepaním.
Po stránke výkonu výrobca nerobil žiadne ústupky a nasadil momentálne najvýkonnejší procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. V nami testovanej verzií mu sekundovalo 12 GB RAM a 256-gigabajtový úložný priestor. Táto beštia v AnTuTu atakuje hranicu milión bodov, a to hovorí za všetko. Všetky hry si tu zahráte na plné detaily a celý systém je bleskurýchly.
Ak sa obávate prehrievania, tak už nemusíte. POCO totiž zakomponovalo svoj najnovší chladiaci systém LiquidCool 3.0, takže jemné zahriatie cítiť, ale rozhodne nejde o nič dramatické, čo by vás malo odradiť. Treba sa pripraviť aj na to, že POCO F4 GT nepodporuje pamäťové karty.
V základe tu nájdeme už predinštalovaný operačný systém Android 12 s nadstavbou MIUI 13. Ide o pomerne masívnu nadstavbu, ktorá na tomto smartfóne konečne beží ako má. Mal som tú česť ju testovať na smartfónoch Redmi Note 11 a POCO X4 Pro 5G, kde nešlo vždy o plynulý zážitok a výnimkou neboli ani občas sekané animácie. To naznačuje, že táto nadstavba je skutočne náročná na hardvér. Toto však nie je prípad smartfónu POCO F4 GT. Všetky animácie sú plynulé, aplikácie sa otvárajú v priebehu milisekúnd a ani raz som sa nestretol so sekanou animáciou alebo pádom aplikácie. Je tu aj menej predinštalovaných aplikácií ako v prípade spomínaných modelov.
V systéme sú však naďalej prítomné reklamy, ale už sme vám ukázali ako ich jednoducho vypnúť. Nejde mi však nespomenúť jednu anomáliu tohto prostredia. Ak ste v menu, spustíte aplikáciu a gestom odspodu sa chcete dostať na domovskú obrazovku, tak sa vrátite iba do menu. To isté platí aj o spúšťaní aplikácií zo zložiek. Malo by to fungovať tak, že po geste odspodu sa z akéhokoľvek miesta v systéme vrátite rovno na domovskú obrazovku, ale v tejto nadstavbe to v týchto spomínaných prípadoch nefunguje a ste nútení robiť o gesto naviac.
Miestom, kde sa šetrilo je rozhodne fotoaparát. Ten hlavný má rozlíšenie 64 Mpx, ale neponúka optickú stabilizáciu. To v tejto cenovej kategórii považujeme za veľké mínus. Smartfón pri dobrom svetle podáva schopné výsledky, ale s ubúdajúcim svetlom vidieť vysoký šum. To ale častokrát dokáže zachrániť nočný režim, ktorý zosvetlí celý snímok. Sekunduje mu len 8-megapixelový ultra-širokouhlý snímač taktiež bez optickej stabilizácie. Ten za dobrého svetla podáva tiež obstojné výsledky, ale limity vidieť práve v nižšom rozlíšení.
Do tretice je tu už len zbytočný makro senzor s rozlíšením 2 Mpx. Ten svojou kvalitou je podpriemerný a POCO mohlo nasadiť aspoň 5-megapixelové rozlíšenie. Podarená je však aplikácia Fotoaparát, ktorej nechýba nič podstatné. Video natočíte v maximálnej kvalite 4K pri 60 fps. Stále ma však irituje preklad režimu Portrét, ktoré Xiaomi už niekoľko rokov chybne prekladá ako režim „Na výšku“. Smartfón nemá zlé fotoaparáty, ale v tejto cenovej kategórii nájdete omnoho lepšie fotiace smartfóny. Výsledky fotoaparátov si môžete pozrieť v našej galérii.
Nebol by to správny herný smartfón, keby nemal poriadne reproduktory. Tie v tomto zariadení ladila spoločnosť JBL a sú až štyri. Zvuk je plný, hutný a do popredia sa dostávajú aj basy. Samozrejme nemá na aktuálne top iPhony, ale je to prvok, ktorý poteší a ešte viac vás vtiahne do hry. Zvyšujúcou sa hlasitosťou ide však kvalita dole a maximálne som ju používal asi na 70 %. Nechýba Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 ani NFC čip. Ten som vyskúšal pri platení pomocou Google Pay a všetko prebehlo bez problémov. Veľmi som bol spokojný aj s vibračným motorčekom, ktorého intenzitu si viete nastaviť.
Skvelo je na tom aj batéria. Tá má nižšiu kapacitu 4 700 mAh, ale aj napriek tomu sa pri bežnom používaní nie je problém dostať ani na dva dni výdrže. Pri aktívnom používaní a hraní hier som mal vždy na konci dňa minimálne 30 % batérie. Aj keď sa vám smartfón vybije, tak v balení je už spomínaný 120-wattový adaptér. S ním nabijete smartfón na 100 % za neuveriteľných 17 minút. Efektívne chladenie dovoľuje, aby ste takouto rýchlosťou nabíjali smartfón aj počas hrania hier, kedy sa nabije za 27 minút. Nejakú energiu viete ušetriť aj tým, že si nastavíte fixne obnovovaciu frekvenciu na 60 Hz, ale myslím si, že pri takejto výdrži a bleskovom nabíjaní je škoda sa obmedzovať.
POCO F4 GT je za svoju cenu skvelo vybavený smartfón, ktorý zaujme kvalitným spracovaním, skvelým LTPO displejom, najvýkonnejším procesorom a skvelou výdržou s neskutočne rýchlym nabíjaním. Takúto top výbavu môžete mať už za aktuálne 599 eur. Takže ak ste sa preňho rozhodli, tak určite s kúpou neváhajte.
Nájdu sa tu aj nedostatky. Za ten najväčší považujem priemerné fotoaparáty bez optickej stabilizácie. V tejto cenovej kategórii zamrzí aj chýbajúca vodeolnosť. Napriek týmto kompromisom smartfón odporúčam všetkými desiatimi, ak nie ste náruživý fotograf. Potom sa v podobnej cenovej kategórii môžete zamerať na smartfón Xiaomi 12X, ktorý sme tiež v redakcii otestovali.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.