Reklama

Otvoria sa mobilné peňaženky v iPhonoch pre každého?

Zdroj | Slovenská sporiteľňa
Richard Pliešovský
Zdroj | Slovenská sporiteľňa
Zdroj | Slovenská sporiteľňa

Nebudeme si nič nahovárať, Apple nie je pre každého. Tentokrát nemyslíme finančnú stránku týchto zariadení, ale uzavretosť systému. Takéto maniere sa čoraz menej pozdávajú Európskej únii.

Európska komisia aktuálne zisťuje, či Apple nezneužíva svoje dominantné postavenie na trhu, keď povoľuje platby na zariadeniach so systémom iOS len pre Apple Pay. Nemusíme byť raketovými konštruktérmi, aby sme videli, že ho porušuje. Potvrdiť to však musí príslušná inštitúcia. Medzitým už výkonná viceprezidentka Margrethe Vestagerová, zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže, formálne obvinila Apple. To môže pre výrobcu iPhonov znamenať veľmi mastnú pokutu.

„Mobilné platby zohrávajú v našej digitálnej ekonomike rýchlo rastúcu úlohu. Pre integráciu európskych platobných trhov je dôležité, aby spotrebitelia mali prospech z konkurenčného a inovatívneho platobného prostredia,“ povedala Vestagerová. „Máme náznaky, že Apple obmedzil prístup tretích strán ku kľúčovej technológii potrebnej na vývoj konkurenčných riešení mobilných peňaženiek na zariadeniach Apple.“

Európska komisia v júni 2020 otvorila duálne preskúmanie platobných systémov Apple, kde už vtedy konštatovala, že výber spoločnosti mohol potlačiť hospodársku súťaž a tým pádom obmedziť výber používateľov.

Čo je to Apple Pay?

Ide o proprietárne riešenie mobilnej peňaženky od Apple, ktoré sa nachádza na iPhonoch a iPadoch. Umožňuje pohodlné platenie mobilnými zariadeniami – v kamenných obchodoch, ale aj v on-line priestore. Ide o uzavretý ekosystém, kde má Apple pod kontrolou každý detail, vrátane prístupu vývojárov mobilných peňaženiek.

Európska komisia sa domnieva, že Apple so svojou významnou silou na trhu s mobilnými zariadeniami zneužíva svoje dominantné postavenie. Komisii prekáža najmä obmedzenie prístupu k technológii NFC, bez ktorej nie je možné uskutočňovať bezkontaktné platby.

Pozrite si

Apple Watch konečne dostanú funkciu, na ktorú čakáme roky

Ako býva dobrým zvykom, Apple sa vyjadril, že obmedzovanie prístupu tretích strán je vlastne ochranou bezpečnosti používateľov. Uvádzal, že jej vlastná technológia zabraňuje podvodným platbám pomocou bezpečného čipu vo vnútri iPhonu.

Apple teraz skúma zoznam výnimiek, ktoré sú v rozpore s protimonopolnými pravidlami Európskej únie. V dohľadnej dobe bude vyzvaný, aby zodpovedal, všetky otvorené otázky a našiel si čas na stretnutie s úradníkmi. Oficiálny verdikt tak zrejme skoro nepadne.

Aktualizované

Podľa portálu Bloomberg stojí za sťažnosťou na Apple konkurenčná platforma PayPal, ktorá podnietila protimonopolnú sťažnosť EÚ. PayPal totiž ponúka možnosť bezkontaktných platieb na telefónoch s Androidom a dúfa, že jedného dňa implementuje rovnakú funkciu aj na iPhone.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.