Reklama

Seká a vybíja sa vám Android? Toto sú možné príčiny a riešenia

Zdroj | Pixabay
Michal Sobek
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Spomalený systém, padanie aplikácií a vaše nervy v koncoch. Určite ste sa aj vy stretli s týmito problémami, ktoré sa môžu vyskytnúť na vašom Android smartfóne. Zatočte s nimi raz a navždy pomocou týchto praktických trikov.

Pozrite si

Sťahuje vám smartfón nohavice? Potom máte určite jeden z týchto kúskov

Aké sú však príčiny takýchto javov? Najskôr sa pozrime na cenu. Ak máte smartfón z cenovej kategórie do 150 eur, tak sa jednoducho nemôžete čudovať tomu, že vám po nejakom čase začne smartfón sekať alebo sa stretnete s nejakým pádom aplikácie. Práve aplikácie sú čoraz náročnejšie a slabší hardvér sa s tým nemusí vždy správne popasovať a zlyháva.

To isté sa dá povedať aj o smartfóne, ktorý už máte pár rokov. Ani špičkový hardvér spred pár rokov už nemusí na dnešné aplikácie a ich náročnosť stačiť. Ak pociťujete, že vášmu smartfónu dochádza dych, je čas investovať do nového. Určite si pozrite naše tipy, kde vám radíme, aké smartfóny si vybrať do 150 eur, do 300 eurdo 500 eur.

Našou radou je, že investujte do nového smartfónu aspoň okolo 200 eur a nebudete musieť riešiť práve takéto banality s padaním aplikácií. Nenechajte sa zlákať na nízku počiatočnú cenu smartfónu, pretože sa vám to môže práve touto cestou neskôr vyplatiť. Taktiež by sme už nekupovali smartfón so 4 GB RAM. Priplaťte si, ak je to možné, aspoň za 6 GB RAM.

Zdroj | Pixabay

Ďalšou príčinou sekajúceho prostredia môže byť aj plná interná pamäť. Ani v tomto prípade neodporúčame šetriť a 64 GB vám dnes už nemusí stačiť. Téme ako uvoľniť miesto na smartfóne s operačným systémom Android sme sa venovali v samostatnom článku.

Pozrite si

Trápi vás plná interná pamäť na Android smartfóne? Tieto tipy vám určite pomôžu

Ak váš smartfón ešte podporuje pamäťové karty, tak časť multimédií si presuňte tam a tým sa vaše úložisko trochu vyprázdni. Novšie smartfóny už totiž nepodporujú inštalovanie aplikácií na pamäťové karty. Zbavte sa v galérii nepodarených snímok a videí a uvidíte, koľko miesta tým získate.

Najjednoduchším trikom, ako sa zbaviť sekania a padania aplikácii, je reštartovanie zariadenia aspoň raz týždenne. Premaže sa nejaká operačná pamäť a nanovo sa načítajú uložené údaje. Takýto reštart môže zariadeniu len prospieť a určite sa toho nebojte.

Zdroj | Giovanni Filocamo

Taktiež sa snažte mať v smartfóne vždy najnovšie aktualizácie nie len samotných aplikácií, ale aj operačného systému. Či už ide o bezpečnostné aktualizácie alebo rovno o novú verziu operačného systému, tak aj tie riešia stabilitu systému a aplikácií. Tieto aktualizácie vám väčšinou smartfón oznámi sám, takže nenechávajte si to na neskôr, pretože na to zabudnete.

Určite ste už postrehli, že niektoré aplikácie majú aj svoje Lite verzie. Ide o jednoduchšie verzie, ktoré sú určené práve pre menej výkonný hardvér. Sú síce ochudobnené o niektoré funkcie, animácie a niekedy pôsobia zastaralo, ale v konečnom dôsledku smartfón až tak nezaťažíte a zaberú vám aj menej priestoru na internom úložisku.

Sú tu ale aj aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť premazať nepotrebné dáta, ktoré vám len zaberajú priestor. Osobnú skúsenosť máme s aplikáciou CCleaner, ktorá svedomito vymaže všetko nepotrebné. Môžete sa tak zbaviť pozostatkov aplikácií, ale aj odinštalovať tie vami nepoužívané. Niektoré značky však majú takéto čističe už predinštalované, stačí ich len vyhľadať.

Zdroj | CCleaner

Ak máte problém s tým, že sa vám váš Android rýchlo vybíja, tak na svedomí to má práve batéria. Čím viac nabíjacích cyklov má za sebou, tým sa jej kapacita znižuje. Najlepším ukazovateľom je zdravie batérie a ako ho zistiť sa dočítate v našom článku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.