Reklama

BMW iX 50 - parádny dojazd pretkaný TOP technológiami

Tomáš Kuník
94 %
BMW iX prichádza nielen s odvážnym dizajnom, ale aj vysokým sebavedomím. Snaží sa osloviť aj veľmi zaujímavými parametrami, ktoré ho môžu dostať do pozície plnohodnotného elektrického SUV do rodiny. Dokáže splniť vysoké očakávania?

Výhody

  • Priestranný a luxusne spracovaný interiér
  • Skvelé technológie - elektronická clona, self-healing maska
  • Vysoký výkon a pohon 4x4
  • Na svoje rozmery efektívne
  • Komfort a odhlučnenie
  • Reálny dojazd, nabíjanie a predhrev batérie
  • Asistenčné systémy na vysokej úrovni
  • Plnohodnotné a plne automatické ťažné

Nevýhody

  • Predná kapota sa nedá otvoriť
  • Koža na predných sedadlách pôsobila viac opotrebene (vyťahane)

Určite nie som jediný, kto na cestách stretáva desiatky elektromobilov BMW i3. Model, ktorý prišiel do predaja už pred deviatimi rokmi a stále si dokáže nájsť nových spokojných zákazníkov. Pôvodná verzia sa postupom času zlepšovala, čím sa zvyšovali aj možnosti využitia vďaka vyššiemu dojazdu. Inžinieri z BMW sa naozaj poctivo venovali detailom a výhodám elektrického pohonu.

Výroba BMW i3 má skončiť už toto leto, no priama náhrada je zatiaľ otázna. Elektrický pohon sa ale aj pre BMW stáva dôležitou súčasťou, čoho dôkazom má byť nové a plne elektrické SUV s označením BMW iX. Opäť má stelesňovať to najlepšie, čo ponúkajú súčasné technológie elektromobilov a spojiť ich so skúsenosťami BMW zo štandardných áut.

Pozrite si

Hyundai IONIQ 5 v zime – dojazd klesol, zamrzí aj pomalšie nabíjanie

Ak by som sa k BMW iX dostal po prvýkrát v rámci týždňového testu, moje očakávania by boli pravdepodobne vlažné. Keďže som už ale mal možnosť absolvovať prvé jazdy, na týždňový test som sa naozaj tešil. Už pár minút stačilo na to, aby ma dokázalo osloviť. Predsa len, po čase som si sadol do BMW, ktoré bolo opäť viditeľne vyvíjané s citom pre elektrický pohon. A nie, nie je to iba o výkone.

Na týždeň sme mali k dispozícii výkonnejšiu verziu vybavenú väčšou batériou, teda model s označením iX 50. Čo sa týka samotného pohonu, iX je možné kúpiť iba ako štvorkolku, teda žiadna z verzií neponúka výhradne zadný pohon. Z tohto pohľadu tak vždy získate maximum. Silnejšia verzia dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 4,6 sekundy, a to vďaka výkonu až 385 kW (523 koní) a krútiaciemu momentu 765 Nm.

Dostatok výkonu je citeľný aj pri vyšších rýchlostiach. V podstate vždy dokáže zabrať razantným spôsobom a usadiť vás do sedačiek. Samozrejme, pokles výkonu tu je badateľný, prirodzene, aj pri nižšom stave nabitia batérie, no rozdiel nie je natoľko zásadný, aby vás obmedzoval. Stále je možné s prehľadom a veľmi svižne obiehať autá. Celkovo som bol s jazdným prejavom BMW iX 50 veľmi spokojný.

Na ceste pôsobí za každých okolností absolútne isto. Nikdy som nemal pocit, že by som „ho“ dokázal prekvapiť svojou jazdou. Prítomný vzduchový podvozok (s možnosťou zvýšenie svetlej výšky) zvládal výborne aj ostrejšie zákruty s citom pre posádku. Kopírovanie nerovností, aj vzhľadom na rozmery kolies, bola pre celý systém malina. Komfort, ktorý ponúka BMW iX je na danú triedu a cenu očakávaný, no tu je dotiahnutý ešte o chlp ďalej.

Pozrite si

Logitech G923 – najlepší priateľ fanúšikov motoršportu a herných simulátorov

Či jazdite v meste, na okreskách alebo na diaľnici, vždy sa môžete spoľahnúť na maximálny komfort a istotu za volantom. Ak sedíte v iX, máte pocit, že ste doma, niekde v odľahlej časti mesta bez zbytočného hluku. Síce ide o elektromobil a tichá jazda je tu očakávaná, no iX patrí medzi najlepšie odhlučnené autá. V tak tichom aute som doteraz ešte nesedel.

Síce ruch okolia je počuť, no je naozaj excelentne tlmený, a to dokonca aj počas jazdy na diaľnici. Idete 130 km/h? Ani nemusíte mať pustenú hudbu a budete mať pocit, ako keby ste išli po meste 50-tkou. Skutočne výnimočné. Všetky doteraz spomenuté dojmy podčiarkuje robustnosť tohto SUV.

BMW iX je naozaj veľký elektromobil. Na dĺžku má 4 953 milimetrov, na šírku 1 967 milimetrov a na výšku 1 696 milimetrov. Rázvor kolies je presne 3 metre, čo sa prirodzene podieľa nielen na lepších jazdných vlastnostiach, ale aj priestrannom interiéri. Miesta je tu naozaj kráľovský veľa pre každého. Najlepšie je to na sedadlách vpredu, kde sa nachádza kompaktná stredová konzola s lakťovou opierkou, dobre známy ovládací panel s dreveným podkladom, priestor na nabíjanie mobilného telefónu a odloženie nápojov.

Mimochodom, my sme mali sedadlá v koži, a čo nás nepríjemne prekvapilo bolo viditeľné opotrebenie už po 8-tisíckach kilometrov. Priestor okolo vodiča aj spolujazdca je vzdušný, čo platí aj pre nohy. Vzadu je situácia veľmi podobná, aj keď pri jazde v trojici je to menej komfortné, je to stále možné vďaka takmer absolútne rovnej podlahe. Ak máte viac detí, iX si poradí s dvomi autosedačkami, pričom ISOFIX na prednom sedadle a ani strednom vzadu ho nenájdete. Miesta na upevnenie troch podsedákov tu ale je dostatok.

Ak budete jazdiť iba vo štvorici, pasažieri vzadu si budú môcť užívať maximálny komfort. Sedačky sú veľmi pohodlné aj vzadu, pričom o teplotnú pohodu sa postará hneď niekoľko výduchov klimatizácie. Teplotu si každý pasažier môže nastavovať sám cez panel s displejom, pričom v našej verzii nechýbali ani vyhrievané zadné bočné sedadlá. Mimochodom, čo ma nepríjemne zaskočilo je, že zadné okno je možné stiahnuť iba na asi 2/3. Dôležitým znakom interiéru BMW iX je panoramatický displej infotainmentu, hexagónový volant a veľké strešné okno, ktoré nedisponuje fyzickou clonou. Avšak, ani ju nepotrebuje, keďže sa dokáže „zatiahnuť“ elektronicky.

Stlačením jedného tlačidla sa z priehľadného strešného okna stane matné. Takýto technologický prvkov tu pôsobí naozaj veľmi dobre. V rámci spomínaného infotainmentu určite stojí za zmienku nový softvér, ktorý prináša celkom iný spôsob rozloženia všetkých možností. Kokpit je síce taktiež modernejší s lepšou grafikou, no vychádza z toho, čo všetci dobre poznáme. Softvér pravej časti displeja je kompletne prekopaný. Základ je stále v dlaždiciach, ktoré si môžete aj ľubovoľne upravovať podľa svojich preferencií.

Pozrite si

Asistenčné systémy BMW iX 50 nás prekvapili, zvládli aj náročnejšie podmienky

Grafika má modernejší vzhľad a zároveň tu je zoznam všetkých dostupných možností a aplikácií, ktorý ale môže pôsobiť mierne neprehľadne. Aj toto je ale vec, na ktorú si bez problémov dokážete zvyknúť. Kľúčom je rozdeliť si dlaždice podľa potreby tak, aby nebolo nutné pravidelne navštevovať zoznam všetkých aplikácií. Ovládanie ale stále funguje klasicky – cez otočný ovládač na drevenom paneli v skvelom „diamantovom“ prevedení alebo dotykom. Diamantové prvky sú taktiež dôležité pre model iX.

V tomto štýle je aj ovládač hlasitosti a nastavenia predných sedadiel. Ten je navyše umiestnený na dverách, podobne ako v autách od Mercedes-Benz. Čím BMW iX tiež zaujme je celkom očividne exteriér. Síce sú tu prvky unikátne pre BMW, na mnohých miestach je dizajn nezvyčajný. Najzaujímavejšie pohľady sú spredu a zozadu. Predný nárazník má typickú „bobriu“ masku, ktorá je ale unikátnou technologickou súčasťou auta. Štandardne je zaslepená, keďže ide o elektromobil, avšak vytvorená je z materiálu, ktorý sa dokáže sám opraviť.

Jemné škrabance tu určite nenájdete, keďže obyčajným pôsobením teplého vzduchu sa materiál dokáže obnoviť do pôvodného stavu. Za izbovej teploty stačí 24-hodín a škrabance zmiznú samé. Ak by ste na masku fúkali napríklad fénom, opraví sa už do piatich minút. V rámci testu sme to ale pre istotu neskúšali, tak nám nezostáva nič iné iba veriť BMW.

Pozornosť taktiež pútajú úzke svetlá, ktoré sú však prítomné nielen vpredu, ale aj vzadu. Vpredu ide o BMW Laser Light Headlights, teda to najlepšie čo má automobilka k dispozícii s funkciou adaptívnych diaľkových svetlometov. Zaujímavosťou je, že predná kapota sa nedá otvoriť, čiže nie je tu ani predný kufor, čo je určite škoda. Nalievanie kvapaliny do ostrekovačov je riešenie cez znak BMW, ktorý sa dá vyklopiť.

Zadná strana je rovnako ako zvyšok auta masívny. Tu ale tento pocit umocňujú dizajnové tvary kufra. Objem batožinového priestoru je slušných 500 litrov. Po zložení zadných sedadiel sa kapacita zvýši na 1 750 litrov. Nami testovaná verzia bola vybavená ťažným zariadením, ktoré je plne automatické. Stlačením jedného tlačidla sa vysunie a aj samé upevní a opätovným stlačením rovnakého tlačidla sa uvoľní a aj zasunie na pôvodné miesto. Veľmi praktické.

Ťažné tu ale nie je iba na okrasu a môžete ho využiť plnohodnotne. Nebrzdený príves môže mať hmotnosť 750 kilogramov, v prípade brzdeného je to až 2,5 tony. Bez problémov tak môžete zapojiť aj obytný príves, ak vám vyššia spotreba nebude príliš prekážať. Určite sa budete musieť pripraviť na viac zastávok na nabíjanie, no vďaka nabíjaciemu výkonu až 200 kW to nemusí byť až tak bolestivé. BMW iX 50 je vybavené vysokonapäťovou batériou s využiteľnou kapacitou 105,2 kWh. Ide o jednu z najväčších batérií, ktoré sú inštalované do bežne predávaných elektromobilov.

Veľké SUV si pochopiteľne vyžaduje aj prítomnosť veľkej batérie, aby bolo možné dosiahnuť dostatočný dojazd. Podľa normy WLTP je dojazd BMW iX 50 až 630 kilometrov, čo je rovnako výnimočné číslo. My sme auto testovali v týždni, kedy sa teploty pohybovali okolo nuly a iba občas stúpli k 10 stupňom. Dokonca, raz som z auta musel odhŕňať aj sneh – skrátka pravé aprílové počasie. Rozhodne teda nešlo o ideálne podmienky pre najlepšie výsledky, no aj napriek tomu som bol z dosiahnutých čísiel prekvapený.

Pozrite si

Appka My BMW nás prekvapila luxusnou funkciou, ukáže vám interiér!

Inžinieri z BMW sa viditeľne poctivo venovali iX v takmer každom smere, čoho dôkazom je aj nabíjanie. Množstvo elektromobilov má v zimných mesiacoch problém s dosiahnutím papierového výkonu nabíjania z dôvodu podchladenej batérie. iX na toto myslí a batériu si pred nabíjaním dokáže zohriať. Myšlienky vám ale čítať nedokáže, preto je potrebné zadať do navigácie vašu cieľovú nabíjaciu stanicu. Na základe tejto informácie sa včas spustí zohrievanie akumulátora, aby bolo možné dosiahnuť optimálny nabíjací výkon.

Vyskúšal som si to aj v praxi. Viackrát som do navigácie zadával okolité nabíjacie stanice s výkonom nad 100 kW a okamžitá spotreba okamžite vzrástla aj na 10 kW čo značí aktívne zohrievanie batérie. Rozhodol som sa aj pre jeden konkrétny test, kedy som vyrážal z Dolného Kubína a do navigácie som si zadal 150 kW nabíjacie stanice v Žiline. Vonku bolo 0 stupňov a išiel som cez Terchovú, kde dokonca snežilo. Vyrážal som s 43 percentami a do Žiliny som prišiel s (až) 29 percentami, no očakával som, že maximálny výkon aj napriek tomu nebude problém dosiahnuť.

Zdroj | GreenWay

Ako môžete vidieť na nabíjacej krivke vyššie, výkon nabíjania sa po 4 minútach a pri asi 35 percentách dostal na maximálnu hodnotu 138 kW. Tento výkon sa viac-menej držal päť minút, kým sa stav percent neprehupol cez 42. Následne už výkon pozvoľne klesal. Nakoľko som krivku nabíjania robil v rámci štandardného testu spotreby na trase, nepotreboval som nabíjať až na 80 percent. Auto som teda odpájal po 25 minútach a pri 68 percentách, kedy sa výkon nabíjania držal ešte na 92 kW.

S výkonom, časom nabíjania a krivkou nie som až tak spokojný, najmä ak sa batéria vopred zohrievala. Otázne ale je, do akej miery výkon ovplyvnil príchod k nabíjacej stanici s 29 percentami či samotná nabíjacia stanica, ktorá nemohla poskytnúť výkon vyšší ako 150 kW. Ešte ale pre zaujímavosť, z Dolného Kubína do Žiliny bola spotreba 25 kWh / 100 km. To je síce viac ako by som čakal, no spôsobené to môže byť práve aktívnym zohrievaním batérie.

S takto nabitou batériou som sa vybral po diaľnici až do Trnavy. BMW iX ukazovalo zostávajúci dojazd 342 kilometrov. Na tachometri som nastavil rýchlosť 130 km/h a s maximálnym komfortom som sa nechal viesť. V cieli som bol za menej ako hodinu a pol a v batérii mi zostalo ešte 32 percent. Síce toto bola cesta „dole kopcom“, no výsledok ma naozaj príjemne prekvapil. Spotreba sa nakoniec ustálila na 25,5 kWh / 100 km, čo je na takto veľké SUV, rýchlosť jazdy a chladnejšie počasie rozumné číslo. Za týchto podmienok by bol reálny dojazd stále na úrovni 400 kilometrov!

Pre porovnanie tu samozrejme mám čísla aj z cesty „hore“. Z Trnavy som vyrážal s batériou nabitou na 96 percent, tentokrát ale s teplotou okolo 10 stupňov. Aj keď mi bolo jasné, že to nebude potrebné, rozhodol som sa spraviť si malú zastávku v Žiline pri nabíjačke ejoin. Dorazil som sem po 148 kilometroch s 52 percentami a so spotrebou 31,7 kWh / 100 km. Do Dolného Kubína som šiel tiež cez Terchovú a konečná spotreba sa zastavila na rovných 30 kWh / 100 km. To už je citeľne viacej, ale je to očakávaný výsledok. Dojazd by pri takýchto podmienkach mierne podliezol hranicu 350 kilometrov.

Pozrite si

Jazdili sme EQS, najluxusnejší elektromobil so super dojazdom!

Dobrou správou teda je, že BMW iX vie jazdiť aj efektívne, ak na to má podmienky. Spotreba sa pri bežnom jazdení dá držať pod 30 kWh / 100 km. Napríklad pri prevzatí, keď bolo vonku 19 stupňov, som autom šiel cez Bratislavu do Podunajských Biskupíc a po 21 kilometroch bola spotreba iba 16,9 kWh / 100 km. Toto takmer korešponduje s WLTP dojazdom, keďže s takouto spotrebou by bolo možné prejsť cez 620 kilometrov. Avšak, na takéto čísla si určite nezvykajte, nebudete ich dosahovať bežne. Priemerná dlhodobá spotreba sa môže pohybovať od 22 do 28 kWh / 100 km, v závislosti od toho, ako budete BMW iX používať.

Rozdiel spraví aj teplota a ako je zohriata bateria. Štandardná cesta z Trnavy do Bratislavy po diaľnici znamenala spotrebu 26,7 kWh / 100 km, avšak vonku bola zima – iba 0 stupňov. Keď som s autom šiel z Bratislavy do Trnavy za spomínaných takmer letných teplôt, spotreba bola iba 21,1 kWh / 100 km, čo je pozoruhodné číslo. Aj vďaka tomu je BMW iX možné považovať za veľmi dobre zvládnutý elektromobil s rozumnou spotrebou. Navyše disponuje skvelými technológiami, dobrým dojazdom a zmyslom pre elektrický pohon.

BMW iX 50 začína na sume 104 100 eur, nami testovaná verzia bola v cene 133 351 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.