Reklama

Ako pomôcť ľuďom z Ukrajiny? Ponúknuť môžete ubytovanie, aj dobrovoľníctvo

Zdroj | Vladimír Šimíček
Stanislav Vinc
Zdroj | Vladimír Šimíček
Zdroj | Vladimír Šimíček

Vojna na Ukrajine neutícha a na Slovensko každý deň prúdia tisícky ľudí, ktorým je potrebné podať pomocnú ruku. Vďaka viacerým iniciatívam tak môžete urobiť prostredníctvom finančných a materiálnych darov, ako aj ubytovania. Zaslať pomoc, prihlásiť sa ako dobrovoľník či poskytnúť utečencom voľnú izbu alebo byt môžete prostredníctvom niekoľkých webových stránok.

Kto pomôže Ukrajine (Ubytovanie, preprava, dobrovoľníctvo)

Zrejme najväčšou a najznámejšou iniciatívou, pod ktorú spadá 42 organizácií a viac ako tisíc dobrovoľníkov, nesie názov Kto pomôže Ukrajine. Prostredníctvom tejto iniciatívy našlo strechu nad hlavou už takmer 3-tisíc utečencov.

Webová stránka ktopomozeukrajine.sk v praxi spája tých, ktorí vedia poskytnúť pomoc s tými, ktorí ju potrebujú. Po kliknutí na tlačidlo Chcem pomôcť si môžete zvoliť, akú formu pomoci viete osobne ponúknuť.

Pomoc pre Ukrajinu (Ubytovanie)

Webovú stránku špeciálne zameranú na poskytovanie a hľadanie ubytovania, spustilo aj Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Stránka pomocpreukrajinu.sk je okrem súkromníkov určená aj pre štátne zriadenia, hotely a penzióny, ktoré sú ochotné poskytnúť svoju ubytovaciu kapacitu.

Košický samosprávny kraj pre Ukrajinu (Ubytovanie, dobrovoľníctvo)

Paralelne so štátnym webom vytvoreným pod záštitou rezortu dopravy si vlastnú webovú stránku pre pomoc Ukrajine vytvorilo aj zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja. Stránka ukrajinaksk.sk je zameraná na hľadanie a poskytovanie ubytovania, ako aj na registráciu dobrovoľníkov.

Človek v ohrození (Ubytovanie, dobrovoľníctvo, materiálna a finančná pomoc)

Ukrajine intenzívne od prvého dňa pomáha aj mimovládna nezisková organizácia Človek v ohrození, ktorá aktuálne vo vlastnej réžii zastrešuje všetky druhy pomoci. Prostredníctvom rôznych formulárov môžete ľuďom poskytnúť materiálnu a finančnú pomoc, ubytovanie, alebo sa prihlásiť ako dobrovoľník.

Pokiaľ viete ľuďom z Ukrajiny pomôcť ako tlmočník z ukrajinčiny, ruštiny alebo angličtiny, prípadne sa vyznáte v logistike a správe databázy a ďalších príbuzných oblastiach alebo chcete týmto ľuďom poskytnúť dočasnú strechu nad hlavou, prihlásiť sa Človeku v ohrození môžete cez tento dotazník alebo e-mailovú adresu dobrovolnici.ukrajina@clovekvohrozeni.sk.

Pri materiálnej pomoci organizácia špeciálne žiada záujemcov, aby takúto pomoc nenosili na hranice na vlastnú päsť a v prípade záujmu svoju pomoc vopred koordinovali s jej skladom v Humennom. Pokiaľ viete zabezpečiť niektoré z vecí z aktuálneho zoznamu potrieb, obrátiť sa môžete na e-mailovú adresu logistika.ukrajina@clovekvohrozeni.sk.

Praktickejšie pre túto, aj podobné organizácie, je poskytnutie finančnej pomoci, ktorú budú môcť využiť efektívnejšie priamo na nákup potrebných vecí a potravín, ako aj zaplatenie nevyhnutných služieb a réžie. Pre tento účel má Človek v ohrození vytvorenú samostatnú webovú stránku.

Ďalšie organizácie a špecifické formy pomoci

Mimovládnych organizácií, ktoré sú aktuálne zapojené do pomoci Ukrajine, sú len na Slovensku desiatky. Mnohé z nich zastrešuje platforma rozvojových organizácií Ambrela, ktorá pre tento účel vytvorila špeciálny zoznam zhrňujúci všetky aktivity jej členských organizácií, ktoré môžete podporiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.