- #Smartfóny
- 3 min.
- 9.3.2022
Je ruská četovacia aplikácia Telegram bezpečná? Odpoveďou je jej história
Vzhľadom na pretrvávajúci rusko-ukrajinský konflikt sa mnohí používatelia četovacej aplikácie Telegram obávajú o svoje súkromie i bezpečnosť. Jej zakladateľ ponúka odpoveď, aj keď podľa mnohých nedostatočne priamu.
Četovacia aplikácia Telegram si za 8 rokov svojej existencie získala stovky miliónov používateľov po celom svete. Niet sa čomu čudovať, dostupná je bezplatne na prakticky každej modernej platforme a svojim používateľom ponúka množstvo zaujímavých funkcií, ktoré vo výbave konkurenčných aplikácií chýbajú.
Za touto aplikáciou stoja bratia Likolai a Pavel Durov, ktorí založili aj ruskú sociálnu sieť VK (VKontakte) často prirovnávanú k sociálnej sieti Facebook. Práve pôvod tejto aplikácie aktuálne spôsobuje vrásky na čele jej používateľov.
Nie je žiadnym tajomstvom, že databázy IT spoločností založených či operujúcich v Rusku sú zlatou baňou na dáta, resp. informácie pre Federálnu bezpečnostnú službu Ruskej federácie (FSB). V tomto prípade si však treba uvedomiť, že práve tento fakt sa podpísal pod vznik aplikácie Telegram.
Pavel Durov sa vo svojom najnovšom príspevku v súkromnom informačnom kanáli v aplikácii Telegram vrátil k svojej histórii, ktorá nepriamo ponúka odpoveď na to, či je aktuálne aplikácia Telegram pre Ukrajincov a zvyšok sveta bezpečná.
„Pred deviatimi rokmi som bol generálnym riaditeľom VK, najväčšej sociálnej siete v Rusku a na Ukrajine. V 2013 si od nás ruská bezpečnostná agentúra FSB vyžiadala prístup k súkromným dátam ukrajinských používateľov VK, ktorí protestovali proti pro-ruskému prezidentovi. Odmietol som sa podriadiť týmto požiadavkam, pretože by znamenali zradu našich ukrajinských používateľov. Po tomto incidente som bol vyhodený zo svojej vlastnej spoločnosti a prinútený opustiť Rusko. Prišiel som o spoločnosť a domov, ale urobil by som to znova, bez zaváhania.“
Durov v príspevku uvádza, že dnes už v Rusku nežije, nemá tam žiadne spoločnosti a na rozdiel od Ukrajiny ani žiadnych zamestnancov. „Ale jedna vec sa nemení – za každú cenu stojím na strane našich používateľov. Ich právo na súkromie je sväté. Teraz viac, než kedykoľvek predtým“, dodáva Durov.
Telegram a ani samotný Pavel Durov vo svojich vyhláseniach stopercentné dištancovanie sa od ruských orgánov explicitne nepotvrdili, no z vyššie citovanej reakcie sa dá medzi riadkami jasne vyčítať, že táto četovacia aplikácia s Ruskom spolupracovať rozhodne nebude.
Spoločnosť naopak v rámci svojich kanálov zablokovala ruskú štátnu televíziu RT a v úvode konfliktu dokonca uvažovala o úplnom vypnutí svojich služieb v „zapojených krajinách“. K tomu však napokon z dôvodu hromadných žiadostí zo strany používateľov nedošlo. Pre mnohých z nich totiž ide o jediný necenzúrovaný zdroj informácií.