Reklama

Polícia dôrazne varuje: Dajte si pozor na falošné SMS od „vašej banky”

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Nešťastie vždy chodí v trojici. Aby nám nebolo „ľúto“, že musíme bojovať s pandémiou a zvyšujúcimi sa cenami všetkého naokolo, začíname sa čoraz častejšie stretávať s podvodníkmi, ktorí to na nás skúšajú s nevídanou fantáziou.

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR dnes zverejnila varovanie, v ktorom píše: Slovensko zaplavili falošné SMS-ky z „akože slovenských bánk“, nenechajte sa nachytať na udičke podvodníkov!“

Zdroj | ESET

Len minulý týždeň sme na našich stránkach písali o podvodoch, ktoré zneužívajú známe kuriérske spoločnosti. Prednedávnom sme sa venovali podvodom na internetových bazároch. Zločinci však idú drzo ešte ďalej a skúšajú to s novým podfukom.

O čo ide?

Stovkám občanov prišla SMS, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako oficiálna SMS-ka z banky. Žiada sa v nej, aby používateľ klikol na priložený link a len tak zabránil zablokovaniu svojho bankového účtu.

Zdroj | Facebook

Kto na uvedený link klikne, dostane sa na falošnú stránku, ktorá imituje prostredie internet bankingu. Tá od používateľov žiada, aby zadali svoje prihlasovacie údaje a heslo, nezriedka aj s údajmi o platobnej karte.

Čo sa stane ďalej azda nemusíme rozoberať. Zlodeji získajú prístup k vaším financiám, môžu pozmeniť heslo a ďalšie citlivé údaje.

Pripomíname: Banky takéto SMS a e-maily nikdy neposielajú! Ak dostanete podobnú správu, určite nekonajte v panike. Stačí si pozrieť text. Nezriedka v ňom nájdete štylistické, či dokonca gramatické chyby. Uvedená e-mailová adresa je zvláštna a určite nezodpovedá klasickým adresám, akú majú banky.

Zdroj | Apple

Banky by mali byť na takéto situácie pripravené, dokážu podvodné aktivity zachytávať už v predstihu a ochrániť tak nielen peniaze klientov, ale aj svoju povesť. Prečo však riskovať a nechať sa zlodejom vŕtať vo vašich osobných, nanajvýš citlivých údajoch?

Skontrolujte si, či máte vo svojich e-mailoch, sociálnych sieťach a najmä v internet bangikngu zvolenú dvojfaktorovú autentifikáciu. Práve tá môže byť poslednou záchrannou brzdou, ktorá dokáže zabrániť v tom, aby niekto uniesol vaše konto.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.