O bezpečnostných rizikách, ktoré predstavuje Čína, ale aj jej spriaznené značky (napr. Huawei) píšeme na našich stránkach pomerne často. Ale to, čo sa teraz deje v súvislosti so zimnými olympijskými hrami nemá obdobu.
Bezpečnostné riziko reprezentantov, ktorí sa vrátia z hier bude predstavovať na Slovensku také veľké riziko, že sa tým zaoberal aj Národný bezpečnostný úrad. Ten zostavil pomerne podrobné odporúčania pre našu výpravu.
Aj slovenské tajné služby totiž potvrdili, že Čína dlhodobo využíva rôzne spôsoby špehovania, na ktoré sú ideálne práve smart zariadenia. Je to náhoda, že všetci účastníci musia na sledovanie svojho zdravia používať špeciálnu aplikáciu? Určite nie, zvlášť ak už teraz experti varujú, že aplikácia MY2022 Organizačného výboru Pekingu obsahuje bezpečnostné chyby, ktoré ju robia zraniteľnou voči narušeniu súkromia.
Agentúra Reuters uvádza, že mnohé národné olympijské výbory vo viacerých západných krajinách poskytnú športovcom a zamestnancom dočasné zariadenia na odvrátenie bezpečnostných rizík a zabráneniu akémukoľvek dohľadu počas hier. Tie sa konajú už na budúci týždeň, od 4. do 20. februára.
„Malo by sa predpokladať, že každý text, e-mail, on-line návšteva a prístup k aplikáciám môžu byť monitorované alebo kompromitované,“ uviedol olympijský a paralympijský výbor USA v poradnej správe.
NBÚ jednoznačne odporúča vziať si do Číny náhradné zariadenie, ktoré sa pred návratom domov zničí. Ideálne je na tento účel použiť SIM kartu s novým telefónnym číslom, používať iné heslo (ktoré už potom nebudete nikdy opakovať) a zapnúť dvojfaktorovú autentifikáciu.
Ideálne by bolo nevyužívať v Číne vôbec internet, dá sa to však v dnešnej dobe?
Čo v prípade, že si vezmete vlastné zariadenie, ktoré budete používať aj po návrate domov? Najlepšie by ho bolo asi vôbec nezapínať a batériu z neho nechať doma. Ak ani to nebude možné, tak sa treba riadiť radami spomenutými vyššie. Určite si zmeňte heslo a pred odletom si zálohujte zariadenie. V Číne sa rozhodne neprihlasujete do vašich obľúbených služieb (cloudové a e-mailové služby, sociálne siete a podobne). Po návrate domov by ste mali preinštalovať nanovo operačný systém a ideálne vzápätí predať zariadenie.
To, že si paranoik, ešte neznamená, že ťa nesledujú, povedal Woody Allen a pritom netušil, že sa jeho slová do bodky naplnia. Byť opatrným pri používaní smart zariadení treba totiž nielen po návrate z Číny.