Spoločnosť Meta (predtým Facebook) uzatvára v rozvojových krajinách dohody s lokálnymi poskytovateľmi internetového pripojenia o možnosti bezplatného prístupu k odľahčenej verzii webovej stránky Facebook a ďalších stránok. Ich prehliadanie však nakoniec nie je vôbec bezplatné, kvôli softvérovej chybe.
Spoločnosť Meta ešte pod názvom Facebook rozbehla v roku 2013 prostredníctvom projektu Facebook Connectivity novú službu Free Basics, ktorá mala umožniť miliónom nových používateľov pripojiť sa k sociálnej sieti Facebook a zároveň im poskytnúť bezplatný prístup k ďalším významným webovým stránkam. Dnes má táto služba dostupná vo viacerých krajinách vrátane Pakistanu, Indonézie či Filipín, viac ako 300 miliónov používateľov.
Facebook sa pre tieto účely spojil s miestnymi poskytovateľmi internetového pripojenia a mobilnými operátormi, ktorí mali z poplatkov a čerpania dátových balíkov vyňať špecifické webové stránky vrátane textovej verzie sociálnej siete Facebook. Používatelia by si tak nemuseli „míňať dáta“ na fotografie a videá. Podľa denníka Wall Street Journal sa však používatelia napokon poplatkom nevyhli.
Kvôli softvérovej chybe sa mali na bezplatnú, textovú verziu sociálnej siete dostávať príspevky z platenej verzie (často aj videá), čo malo za následok dodatočné poplatky pre používateľov, resp. čerpanie dát z ich predplatených balíkov. Notifikácie, ktoré mali upozorniť používateľov na dodatočné čerpanie dát, navyše nefungovali správne. Facebook navyše údajne o tejto chybe vedel.
Podľa dokumentu získaného denníkom Wall Street Journal mali dodatočné poplatky na svedomí až z 83 % videá, ktoré sa na textovej verzii stránky nikdy nemali zobraziť. Na dodatočných poplatkoch mali používatelia operátorom doplácať milióny dolárov. Najviac si priplatili v Pakistane, kde operátori používateľom vyrúbili poplatky v celkovej výške 1,9 milióna dolárov.
Tento softvérový problém už mal byť podľa hovorcu spoločnosti Meta Drewa Pusateriho medzitým z veľkej časti opravený a dnes už majú byť používatelia opakovane upozorňovaní na možné dodatočné poplatky, ktorým budú čeliť v prípade otvorenia príspevkov obsahujúcich obrázky a videá. To operátorom, ktorí na tejto chybe zarobili milióny dolárov, zrejme vyhovovať nebude.