Nad lokalizačným príveskom AirTag od Apple sa zmráka. Na jeho masívne zneužívanie zlodejmi a stalkermi už reagujú aj zákonodárne orgány. Apple sa medzitým pokúša deravé zabezpečenie prívesku zaplátať online príručkou.
Lokalizačné zariadenia vedia byť skvelým pomocníkom pri ochrane a hľadaní stratených cenností. Ich funkcie si však žiaľ obľúbili aj zlodeji na sledovanie vytipovaných automobilov a stalkeri, ktorí tieto prívesky vhadzujú do oblečenia, tašiek a kabeliek svojich obetí. V tomto negatívnom svetle sa najčastejšie objavuje prívesok AirTag od Apple, hoci na trhu nie je ani zďaleka jediný.
Špeciálne na tento cenovo dostupný gadget si však najnovšie posvietil zástupca amerického štátu Pennsylvania John Galloway, ktorý chce legislatívnym návrhom zakázať používanie tohto prívesku na akékoľvek iné účely, než lokalizáciu osobných predmetov.
AirTag by mal byť podľa J. Gallowaya používaný iba na lokalizáciu drobného osobného majetku, ako sú napr. kľúče, peňaženky či batohy. Táto podmienka má byť podľa nového legislatívneho návrhu zahrnutá priamo do trestného zákonníka štátu Pennsylvania. Používanie prívesku na iný účel bez súhlasu druhej osoby by tak malo byť v tomto štáte trestným činom.
Ako sme spomínali aj v našom nedávnom článku, Apple na zneužívanie jeho prívesku myslel a tak do svojich operačných systémov zabudoval upozornenie na neželané sledovanie osoby cudzím príveskom. Tento systém však nie je stopercentne spoľahlivý a natívne funguje len na jeho vlastných operačných systémoch.
Ak chcú cudzí AirTag vyhľadať používatelia konkurenčného operačného systému Android, do svojich zariadení si musia manuálne doinštalovať aplikáciu Tracker Detect. Funkcia, ktorá by mala byť v ideálnom prípade zabudovaná priamo do operačného systému, navyše podľa hodnotení mnohých používateľov v obchode Google Play ani poriadne nefunguje.
Namiesto snahy o vylepšenie upozornení na nechcené sledovanie a zabudovanie tejto funkcie do ďalších operačných systémov a zariadení sa zatiaľ Apple sústredí skôr na edukáciu svojich zákazníkov. Spoločnosť tento týždeň spustila novú pod-stránku venovanú osobnej bezpečnosti zameranú na ochranu osôb, zariadení a ich dát.
Webová stránka Personal Safety User Guide obsahuje aj sekciu zameranú na nastavenia, ktoré možno v rámci preventívnej ochrany skontrolovať. Niektoré z týchto bodov sa konkrétne venujú aj detekcii cudzích príveskov. V tejto chvíli sú však zatiaľ aj napriek prekliku na slovenskú mutáciu dostupné iba v anglickom jazyku.