Ak sa trochu serióznejšie zaoberáte kvalitnou reprodukciou hudby, určite viete, že medzi rozhodujúce faktory patrí aj akustika posluchovej miestnosti. Výsledok závisí od viacerých parametrov – rozmiestnenia reproduktorov vzhľadom na pozíciu poslucháča, ale aj vzhľadom na steny a veľké kusy nábytku, výkon a citlivosť reproduktorov v pomere k rozmerom miestnosti, povrch stien a podlahy a ďalších faktorov.
Pre kvalitný posluch je potrebné vytvoriť vírivé akustické pole bez stojatého vlnenia, ktoré je jedným z veľkých nepriateľov audiofila. Vzniká pri interferencii priamej a odrazenej akustickej vlny, ktoré majú vždy rovnakú alebo opačnú fázu okamžitej výchylky.
Na elimináciu stojatých zvukových vĺn a na vytvorenie vírivého akustického poľa sa v profesionálnom prostredí (nahrávacie štúdiá, koncertné sály, kiná, posluchárne, konferenčné miestnosti atď.) požívajú akustické difúzory. Tie dokážu zvukové vlny vhodným spôsobom rozptýliť. Nie je to jednoduché, pretože tóny o rôznej výške majú rozdielnu vlnovú dĺžku a preto reagujú odlišne pri dopadoch na povrchové nerovnosti.
Akustické difúzory ste už pravdepodobne mnohokrát videli, netušiac na čo sa vlastne pozeráte a na čo slúžia. Mimochodom majstri architekti a stavitelia v minulých storočiach možno neboli podkutí v teoretickej fyzike, ale vedeli, že dobrá akustika interiérov nemá rada veľké rovné plochy. Preto sú steny kostolov, koncertných a divadelných siení a ďalších historických stavieb plné reliéfov, výklenkov, „kudrliniek“ a rôznych filigránskych prvkov. Ich akustiku hudobníci oceňujú dodnes, preto sa v sakrálnych priestoroch stále odohrávajú koncerty.
Dnes sa väčšinou akustické difúzory vyrábajú z dreva, ale s renesančnou, či barokovou architektúrou majú jedno spoločné – zvyčajne tiež vyzerajú krásne. Vzhľadom na frekvenčné spektrum, ktoré majú pokrývať, sú zvyčajne matematicky navrhované tak, aby vyhovovali konkrétnym požiadavkám. Mali by rozptyľovať zvukovú vlnu v každom smere, pričom energia tejto vlny zostáva rovnaká.
To je hlavný dôvod, prečo ich hudobníci radi používajú, hoci nejde o najlacnejšiu záležitosť. Ak máte hudobný nástroj, nie je vhodné absorbovať všetky dozvuky, pretože nebude znieť optimálne.
Akustické difúzory využívajú profesionáli v nahrávacích, alebo v rozhlasových a televíznych štúdiách, ale s výhodou sa dajú použiť aj v domácom prostredí. Ich dizajn môže byť navyše zaujímavým estetickým bonusom. Prekážkou však môžu obstarávacie náklady, dosahujúce rádovo aj tisíce eúr.
Pre zručnejších fanúšikov Hi-Fi sa však otvára aj iná, podstatne zaujímavejšia alternatíva – vyrobiť si akustický difúzor (alebo viaceré) svojpomocne a ušetriť tak až 80 – 90% nákladov oproti komerčným difúzorom. Lenže, ako sme už spomínali, návrh difúzora vyžaduje množstvo matematických výpočtov, čo jeho domácu výrobu výrazne komplikuje.
Prichádza však riešenie. Slovák Oliver Béreš, absolvent Aplikovanej Informatiky na košickej UPJŠ vytvoril aplikáciu Diffuser Calculator pre smartfóny s Androidom (od verzie 4.0.3 vyššie), ktorá je k dispozícii za poplatok 21,99 € na Google Play.
Ide o prvú mobilnú aplikáciu na svete, umožňujúcu návrh, výpočet a stavbu akustických difúzorov nielen pre profesionálov, ale aj pre technicky zdatnejších domácich majstrov. Fanúšikovia Hi-Fi často patria do tejto kategórie, pretože si svoje zostavy, prípadne reproduktory nezriedka sami vylaďujú.
Pre záujemcov a používateľov aplikácie Diffuser Calculator vytvoril Oliver Béreš webovú stránku http://www.diffuser-calculator.com/, kde nájdu vysvetlivky a články s podrobnosťami z teórie návrhu akustických difúzorov. V sekcii „From You“ si môžete pozrieť príklady akustických difúzorov, ktoré si s pomocou kalkulátora (zatiaľ si aplikáciu kúpilo viac ako 300 ľudí) postavili Hi-Fi nadšenci z celého sveta.
Ak oceňujete kvalitnú reprodukciu audia a nerobí vám problém práca s drevom, Diffuser Calculator vám môže pomôcť pri zaujímavom a užitočnom trávení „pár chvíľ“ uprostred zimy.