Reklama

Rozbalili sme Starlink od SpaceX! Čo by ste mali o ňom vedieť?

Stanislav Vinc

Po zhruba 11 mesiacoch čakania do našej redakcie konečne dorazil hardvér potrebný pre pripojenie k satelitnému internetu Starlink od spoločnosti SpaceX. Prekvapiť nás dokázal viackrát ešte skôr, než sme ho vôbec zapojili.

Spoločnosť SpaceX má podľa portálu satellitemap.space aktuálne na nízkej obežnej dráhe Zeme 1 489 funkčných satelitov Starlink, ktorými už aktívne pokrýva aj územie Slovenska. Po získaní potrebnej licencie začala spoločnosť oficiálne naše územie obsluhovať koncom prvého januárového týždňa.

Zdroj | satellitemap.space

Satelitný internet s globálnym pokrytím a pomerne nízkymi poplatkami za pripojenie má potenciál zmeniť svet. Veď uznajte, internetové pripojenie s deklarovanými rýchlosťami na úrovni 50 – 150 Mb/s dostupné aj stovky kilometrov od civilizácie, je skutočne revolučnou záležitosťou, ktorú sme si nemohli nechať ujsť. Po minuloročnej objednávke je konečne aj u nás.

Od SpaceX sme v momente oficiálneho oznámenia dostupnosti služby Starlink na Slovensku obdržali e-mail, v ktorom nás spoločnosť požiadala o potvrdenie našej minuloročnej objednávky. Prvé prekvapenie – k už tak pomerne vysokej sume si budeme musieť pripočítať 84 € za prepravu. Ak by sme už o Starlink nemali záujem, spoločnosť by nám naopak vrátila zálohu vo výške 99 dolárov.

Zdroj | SpaceX

Samotný hardvér potrebný pre pripojenie k satelitnému internetu aktuálne stojí 499,00 € a podľa rôznych zdrojov na ňom SpaceX aktuálne výrazne prerába. Spoločnosť už však stihla predstaviť aj vynovený satelit so štvorcovým tvarom, na ktorý má mať zhruba polovičné výrobné náklady, údajne zhruba 1 500 dolárov. Úprimne, čakali sme, že ho nájdeme aj v našom balení, no nestalo sa. Spočiatku ho bude SpaceX údajne odosielať iba zákazníkom v USA.

Po potvrdení nášho záujmu bola naša zásielka dva dni na to vyzdvihnutá kuriérskou spoločnosťou v americkom Cincinnati, odkiaľ sa cez noc presunula do kalifornského mesta Long Beach, kde mimochodom kotvia aj lode spoločnosti SpaceX využívané ako pristávacie plošiny pre rakety. Po „medzipristátí“ v Nemecku bola zásielka presne o týždeň na to u nás.

Ako už možno tušíte, keďže naša zásielka putovala zo Spojených štátov a nie z členskej krajiny EÚ, nevyhli sme sa pri nej colnému konaniu, ktorého súčasťou by malo byť aj platenie colných poplatkov. Na jeho vyriešenie nás vyzvala samotná kuriérska spoločnosť ešte počas prepravy zásielky medzi štátmi.

Potreba riešenia colného konania nás nepríjemne prekvapila, len máloktorá celosvetovo známa spoločnosť totiž nemá sklady aj na území Európskej únie. Ak s elektronickým colným konaním nemáte skúsenosti, pripravte si pevné nervy a zhruba hodinu času, ktorý sme nad ním strávili aj my.

Colné konanie bolo napokon ukončené v skorých ranných hodinách v deň doručenia zásielky bez toho, aby nám boli doteraz vyrúbené akékoľvek poplatky. Pokiaľ si však chystáte Starlink v dohľadnej dobe objednať aj vy, do finálnej ceny si radšej colné poplatky vopred zarátajte. Riziko ich platenia tu bude do doby, kým SpaceX nebude zásielky odosielať z územia EÚ.

Presne po týždni od potvrdenia objednávky nám teda do redakcie dorazila prekvapivo veľká krabica, ktorá na sebe na rozdiel od väčšiny zásielok s technologickým obsahom nemala žiadnu dodatočnú vrstvu kartónu. Na to, že k nám Starlink putoval až zo Spojených štátov, vyzeralo jeho balenie prekvapivo fit, čo sa však už stopercentne nedá povedať o jeho obsahu.

Po otvorení krabice nás najprv milo prekvapil pekne zorganizovaný hardvér, ktorý bol už dokonca vopred vzájomne prepojený, aby ste sa pri jeho inštalácii náhodou nepomýlili a káble nevymenili. Pomôckou pri ich zapojení je však aj ich farebné odlíšenie – biely kábel má byť prepojený s routrom, sivý so satelitom.

Prvotné nadšenie rýchlo vystriedalo nemilé prekvapenie. Elegantný biely satelit nám totiž dorazil trochu špinavý a dokonca aj mierne odretý. Či k týmto poškodeniam došlo pri preprave, alebo nám SpaceX doručil už použitý kus, môžeme len hádať. Vzhľadom na pevné uchytenie všetkých komponentov v balení by sme si však stavili skôr na druhú možnosť.

Návod v balení nehľadajte, nie je tam a ani vám chýbať nebude. Aj keď je celý tento projekt vrátane samotného vynesenia satelitov na nízku obežnú dráhu neuveriteľne komplexný, zo strany používateľa je až banálne jednoduchý. Stiahnite si appku, vyložte satelit von, zapojte ho a pripojte sa k Wi-Fi sieti.

Ako celé zapojenie a spustenie vyzerá v praxi, ako aj to, aké rýchlosti a odozvu Starlink reálne v našich končinách ponúka, vám ukážeme už čoskoro v našom ostrom teste. Medzitým nám môžete do komentárov alebo do správ na sociálnych sieťach napísať všetko, čo vás o satelitnom internete od SpaceX zaujíma. Všetky odpovede zahrnieme do nášho pripravovaného článku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.