Reklama

Šéf Intelu: „Čipová kríza potrvá do roku 2023“

Zdroj | Newegg.com
Juraj Procházka
Zdroj | Newegg.com
Zdroj | Newegg.com

Aktuálna kríza spôsobená pandémiou covid-19, ale hlavne súvisiacou infodémiou, nás núti revidovať názory ekonomického mainstreamu o výhodách globalizácie a logistiky Just-In-Time. Popri bežne sa objavujúcom fenoméne „trhy sa zľakli“ prišiel aj kolaps medzinárodnej lodnej a námornej dopravy, čo spôsobilo nemálo problémov v zásobovaní v rokoch 2020 a 2021.

A aby toho nebolo málo, výpadky u niekoľkých kľúčových výrobcov procesorov, GPU a pamätí vyvolali čipovú krízu a tá zasiahla výrobcov naprieč odvetviami. Jej obeťou sú automobilky, ktoré používajú čoraz viac čipov v riadiacich jednotkách a infotainmente, ale aj výrobcovia počítačov, periférií, herných konzol a ďalších elektronických zariadení.

Pozrite si

Procesor Tachyum Prodigy prekoná čipy Intel aj NVIDIA

Kríza polovodičových čipov je skutočná a má vážny dopad na naše životy. Autá sú drahšie a ťažšie dostupné – rastie aj cena ojazdených vozidiel. Výrobcovia počítačov sa snažia pokryť zvýšený dopyt po zariadeniach IT, ktorý stimuluje nárast práce v home office a on-line vyučovanie v školách kvôli lockdownom a karanténam. Množstvo nových produktov sa oneskorilo, pričom dátumy uvedenia sa posúvajú ako domino o celé mesiace.

Zdroj | Engadget

Hoci problém sa týka prakticky každého, nedostatok čipov bol obzvlášť bolestivý pre hráčov videohier. Rok po uvedení PlayStation 5 je stále prakticky nemožné ju získať – minimálne bez prehnanej prirážky a podobné problémy sú pri nových grafických kartách a GPU.

Glenn O’Donnell z Forrester Analytics hodnotí problém ako jednoduchú nerovnováhu ponuky a dopytu. Automobilky znížili objednávky hardvéru na začiatku pandémie, očakávajúc pokles dopytu po nových vozidlách. Ukázalo sa, že pravdou bol opak a obrovský dopyt výrazne zvýšil aj ceny ojazdených áut. Výrobcovia čipov boli pritom nútení uspokojovať aj rastúci dopyt po počítačoch, herných konzolách a širokom sortimente zariadení a to v situácii spomalenia výroby v dôsledku covidových lockdownov a ďalších obmedzení.

Zdroj | TechUnwrapped

Glenn O’Donnell v apríli tvrdil, že globálny nedostatok čipov bude pokračovať počas celého roku 2022, až do roku 2023. Teraz je presvedčený, že dovtedy nepríde žiadne výrazné oživenie. Novo budované fabriky na výrobu čipov Intelu, TSMC a Samsungu síce zvýšia dodávky, ale potrvá najmenej dva roky kým sa ich efekt prejaví na trhu. Intel začal s výstavbou svojich dvoch tovární na výrobu čipov v Arizone v septembri, ale neočakáva sa, že spustia dodávky do roku 2024.

Podobné prognózy potvrdil aj generálny riaditeľ Intelu Pat Gelsinger a CEO NVIDIA Jensen Huang. „COVID narušil dodávateľské reťazce a dopyt medziročne explodoval o 20 percent a tento nárast pretrváva“, povedal Gelsinger.

Pozrite si

Qualcomm predstavil svoje prvé Wi-Fi 6E čipy aj s podporou Bluetooth 5.2

Jensen Huang očakáva, že produkcia čipov sa v roku 2023 opäť zvýši, ale myslí si, že pandémiou živený dopyt po počítačoch a hernom hardvéri tu zostane dlhšie. Jedným z dôvodov je to, že ľudia si budujú domáce kancelárie, aby mohli efektívne pracovať z domu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.