Výhody
- detailne prepracovaný model
- pohon 4x4 vrátane uzávierky diferenciálu
- realistické zvuky aplikácie CONTROL+
- ovládateľnosť a manévrovateľnosť modelu
- inovatívne riešenie otvárania prednej kapoty
Nevýhody
- vyššia cena
- pomalá jazda
- množstvo malých dielikov, ktoré môžete pri jazde v teréne stratiť
- uvítali by sme vstavanú Li-Ion batériu
Hneď na úvod treba napísať, že ak sa rozhodnete pre plne diaľkovo ovládaný model z témy Technic s označením 42129 Mercedes-Benz Zetros 4×4, musíte si pripraviť slušný balík. Odporúčaná cena novinky, ktorú nám spoločnosť LEGO poskytla na recenziu, je totiž 299,99 €. Len pre porovnanie, podobne veľký odťahovač nákladných áut LEGO Technic 42128, ktorý má taktiež cez 2 000 dielikov, vás výjde na 154,99 €. Motorizácia a ovládanie cez aplikáciu CONTROL+ tak cenu zdvojnásobuje.
Krabica modelu 42129 je obrovská a pútavá. Balenie prezrádza, že si poskladáte model vyslovene vhodný do terénu. V zadnej časti zistíte, čo všetko viete ovládať aj otvárať. Nenájdete tu však ukážku B-modelu, v tomto prípade sa s ním nepočítalo.
Po otvorení krabice vás čaká množstvo sáčkov s dielikmi, ktorú sú našťastie opäť označené. Skladanie tak bude jednoduchšie, resp. skôr hľadanie jednotlivých kociek LEGO. Netreba sa zľaknúť veľkého aršíku nálepiek, je ich tu skutočne mnoho. Je len na vás, či si model oblepíte, myslím si, že v tomto prípade bude Mercedes-Benz Zetros Trial Truck vyzerať dobre aj bez nich.
Po otvorení návodu nečakajte detailné informácie o nákladiaku, ktorá budete skladať. No návod prezrádza, že sa máte pripraviť na 6 krokov. Pripravení? Začíname.
Ako to už býva zvykom pri modeloch Technic, kým model dostane kontúry, potrvá to. Čo je však dôležité, treba už v úvode dávať veľký pozor. Práve skladanie funkčných blokov je najobtiažnejšie a chybička môže spôsobiť nefunkčnosť modelu. Teda nefunkčnosť len do prípadu, kým ju neobjavíte a model nepreskladáte správne podľa návodu. LEGO je v tomto výhodou, kedykoľvek sa viete vrátiť späť, resp. poskladať si aj model, podľa vášho gusta.
Hneď v 9-tom kroku už pridávam motory. Nikdy som tak skoro nezačal s motorizáciou modelu. V balení LEGO Technic 42129 máte k dispozícii tri veľké motory a jeden stredný. Aj preto tá vyššia cena, funkčných blokov je tu naozaj dostatok.
V 15-te minúte vás čaká prvý vážny krok, správne nastavenie pre uzávierky diferenciálu. Výnimočnosť tohto modelu je práve v tom, že toto je skutočný reálny pohon 4×4, kde keď treba v zábere budú všetky kolesá a mali by ste zdolať aj terén, kde iné modely zlyhajú. Bude to skutočne tak? Uvidíme.
Skladanie mi ide od ruky, jedno ozubené koliesko strieda druhé, no všetko má svoje logické miesto. Pripájam aj tretí motor a prípravy na prepojenie prednej a zadnej nápravy.
60 minút a je vymaľované. Všetky dieliky zo sáčkov s číslom 1 sú spojené. Nezostal žiadny väčší dielik, čo je dobré znamenie. Pravdepodobne som sa nikde nepomýlil a na nič nezabudol. Toto bude opäť jeden z tých väčších modelov. Celková dĺžka by mala byť až 48 cm.
Idem ďalej, nezastavujem, rozbaľujem. Mám pred sebou kompletnú zadnú nápravu, ktorá bude odpružená.
Klobúk dole, celá náprava bude určite pevné, všetko lícuje ako má. Tento blok sa len tak v teréne určite nerozpadne.
Pridávam odpruženie a idem prepojiť celú nápravu s hlavným skeletom podvozku. Uff, tu si treba dať poriadny pozor, aby vám všetko sadlo. X-krát kontrolujem, prepájam a len dúfam, že sa k tomuto kroku už nebudem musieť vrátiť.
Skladám základ zadnej korby, ktorá efektne ukrýva celú zadnú nápravu a zároveň chráni časť s uzávierkou diferenciálu pred kalužami a ošplechnutím. Model sa navyše bude dobre držať za stred.
Prvé tri motory sú osadené a ja môžem povedať, že „najhoršie“ mám za sebou. Po hodine aj 58 minútach končím aj druhú várku sáčkov a spokojný si dávam pauzu.
Predná náprava je opäť brutálne premyslená. V tomto prípade sa už myslelo aj na natáčanie náprav, nechýba ani odpruženie.
Pripájam posledný motor a môžeme prepájať.
Opäť všetko musí sadnúť do najmenšieho detailu. Ak máte stresujúcu prácu, toto skladanie vás bude baviť. Zabudnete, naplno sa budete venovať skladaniu, budete chcieť, aby bol výsledok výborný. Aby bol model plne funkčný.
Vyzerá, že sa mi to podarilo. No skúška správnosti príde, až keď model zapojím a spustím. Nemáte šancu si v tomto momente vyskúšať, či ste vyskladali pohon všetkých štyroch kolies správne.
Toto na LEGO milujem. V dizajnéroch je stále obrovský kus dieťaťa a radi si pre vás pripravia nejaké prekvapenie. Tak ako som našiel žuvačku v Londýnskom autobuse pod sedačkou, tu vás poteší kačička na prednom nárazníku. Žltá, milá… ešte keby pískala 🙂 Verím, že ju pri jazde nestratím.
Sáčky 3 opäť takmer hodinka, zvládol som ich za 58 minút. Skladám tak už takmer 3 hodiny.
Teraz to už začne baviť aj všetkých, ktorí majú radi pohľad na pribúdajúcu kapotáž. Začína sa kabínou, ktorý ukrýva trojicu samostatných sedadiel. Dĺžka modelu je však už takmer finálna.
Ajaj, nálepky aj v motorovej časti? Akože fajn, ale pri Technic som už roky zvyknutý na funkčný blok s piestami. Toto mi skôr pripomína skladanie motora v sérii Creator Expert. Tu sa bude aspoň točiť vrtuľa motora…počkať, ale len vďaka vašim prstom. Buď som niečo urobil zle, alebo sa na jej prepojenie s prednou nápravou jednoducho zabudlo.
Ajaj, vedel som to, no mám to tu zase. Smart hub s Bluetooth, ku ktorému pripojíte všetky motory a vďaka ktorému viete model ovládať vašim smartfónom je stále na tužkové AAA batérie. Potrebujete ich 6. LEGO prosím, ja už chcem Li-Ion batériu nabíjateľnú cez USB-C. Čo, veď sme takmer v roku 2022, nebolo by to lepšie riešenie? Bolo, aspoň podľa mňa.
Pochváliť v však musím „poriadok“ s káblami, ktoré k hubu pripájate. Špeciálne svorky slúžia na ich lepšie umiestnenie v rámci modelu, nebudú tak zbytočne prečnievať. Toto je výborné riešenie. Teraz ak chcete, už viete vyskúšať funkčnosť modelu. Ja si však počkám na záver.
Skladám dvere a lepím ďalšie nálepky. Pravdu? Tieto sa mi páčia, inak sivý model so zelenou korbou je vďaka nim živší.
Teraz už model dostáva kontúry aj zhora. Dvere majú spätné zrkadlá a sú otváracie.
Akože, wow. V Technic vidím snáď prvýkrát stierače. Veľmi pekný efekt. Dostalo ma aj logo Mercedes-Benz na volante či riadiaca páka. Takéto detaily vás potešia.
Tak buď som sa kochal milými detailami, alebo tu toho bolo fakt veľa? Celkovo končím sáčky číslo 4 po hodine aj 30 minútach. Môj celkový čas skladania je zatiaľ 4 hodiny aj 26 minút.
Naopak v sáčku 5 je najmenej dielikov, budem skladať prednú kapotu s logom Mercedes-Benz.
Akože ide to fakt rýchlo, aj nálepkujem a žasnem, aký je kryt motora prepracovaný. Mimoriadne praktické je otváranie s medzistupňom, kapota drží na trucku veľmi dobre.
Ako som predpokladal, naozaj rýchlovka. Celá kapota mi trvala 28 minút. Model je takmer hotový.
Čaká ma finále a následné zapnutie a skúška v teréne.
Teraz osadím už aj nápravy, ktoré sú s profilom, aký poznáme napríklad z modelu 42070, avšak sú výrazne menšie. Efektne pôsobia zadné svetlá aj nálepky, ktoré sú dosť realistické.
Korba je hračkou, už sa hrám len s detailami. Keď však skladám hasiacie prístroje, už ich vidím, ako mi pri manipulácii s modelom odpadnú, resp. ich stratím pri prevrátení modelu či pri jazde v teréne. Takéto detaily sú síce fajn, ale v tomto prípade by som ich radšej oželel, čím menej malých častí, tým toho menej stratíte.
A aby ste sa aj zahrali, viete si postaviť vlajky na zvýraznenie trasy. Tie si môžete nosiť na korbe modelu.
Hotovo! Celý model som poskladal za 5 hodín a 49 minút. Napíšte mi, ak ste si toto LEGO kúpili, koľko to trvalo vám. Sám som zvedavý. Bola to skvelá jazda, bude však aj tá v teréne?
Model sa mi páči. Ako som už spomenul, nálepky ja síce nemusím, ale tu sa hodia. Je to terénny truck, ktorý by nemal byť nudný. Kačička je na svojom mieste tiež, môžeme vyraziť.
Spárovanie s aplikáciou CONTROL+ zvládnete na prvú, avšak nechápem načo je nutné pri párovaní zapnúť aj lokalizáciu, rozumej GPS. Bez toho však model nespárujete. Ak máte už viacero modelov LEGO Technic ovládaných cez appku CONTROL+, stačí si vybrať Zetros.
Prostredie aplikácie vám bude známe. Čo treba uznať, grafika je prehľadná, máte pocit, akob ste ovládali mimoriadne drahý RC stroj. Na displeji vidíte aj náklon.
Malou nevýhodou môže byť, že bez mobilu je model nefunkčný. Nepohnete s ním. Bude len výstavnou hračkou. S appkou však dostáva život. Buší mi srdce, teším sa ako malý chlapec keď sa s autom pohýňam. Natáčanie funguje dobre, oceňujem veľké tlačidlá práve pre natáčanie nápravy či posun vpred i vzad.
Aplikácia vydáva aj realistické zvuky, fakt je to výborné. Dokonca aj pri cúvaní, toto sa vám bude veľmi páčiť. Pozrite si určite naše video na Instagrame. Ale… nadšenie strieda sklamanie. Model je až príliš pomalý.
Akože beriem, idem zdolávať skôr prekážky ako sa pretekať, ale aj tak. Nebaví ma jazda s ním mimo terénu. Schválne som si vzal na porovnanie 42099 a je to obrovský rozdiel.
Žltý truck je doslova žihadlo, lepšie sa s ním aj otáča, Zetros je v porovnaní s ním poriadny slimák. Môžu za to určite aj menšie kolesá, no myslím si, že viacerí budete sklamaní.
Našťastie má novinka niečo, čo schová do vrecka aj 42099. Uzávierku diferenciálu. Tá fakt funguje.
Tam, kde už iné Technic modely nestačia stačí stlačiť magické softvérové tlačidlo na ovládaní a LEGO Technic 42129 Mercedes-Benz Zetros 4×4 sa stáva kráľom. Výjde aj klzký povrch, stúpanie môže byť kľudne aj 45 stupňov.
Doslova tam kde iní končia, začína Zetros. Všetky štyri kolesá naplno v zábere bez prešmykovania, to sa podarilo! To čo model sľuboval, som dostal. Baví ma vychádzať na kamene, na obrubníky, kde s iným modelom zastanem. Skúšam a nadšený som.
Vie sa brodiť aj väčšou trávou, bahno, to je jeho. Možno Zetros nie je najrýchlejším modelom zo série Technic, ale kompenzuje vám to tým, čo dokáže a čo prejde. Za uzávierku diferenciálu a prejazdnosť ide tvorcom obrovský palec hore. Model je to vydarený, cenu má však vyššiu a nebude tak pre každého.
TIP: Pozrite si priebeh skladania aj cez naše stories na Instagrame TECHBOX.sk