- #PlayStation
- 14 min.
- 28.11.2021
Far Cry 6 a Crysis Remastered Trilogy: otvorený svet vs. klasické sci-fi akcie
Žáner akčných strieľačiek dostal túto sezónu nielen dva blockbustre zo sérii Call of Duty a Battlefield – október priniesol aj FPS od iných distribútorov. A na ich príklade môžeme sledovať dva zaujímavé trendy. Na jednej strane tu máme dlhoročnú sériu Ubisoftu, Far Cry, ktorá sa postupne presúva do iných krajín a mieša rozličné postavy v otvorenom svete. A na druhej tu máme remastrované verzie troch silných akcií, nad ktorými kedysi ochkali hráči, že majú slabé PC a nedokážu ich spustiť. Ale dnes vyšli v novej verzii a môžeme sledovať, či ich dizajn za viac ako 10 rokov nezostarol príliš rýchlo. A najmä si konečne užiť celistvú trilógiu aj z pohľadu deja.
Far Cry 6 (Xbox Series, PS5, PS4, Xbox One, PC)
Najnovší diel Far Cry nás zavedie do typického karibského štátiku Yara: vládne mu mocný diktátor, sľúbil ľudom raj na zemi a že nájde mocný liek, vďaka ktorému krajina zbohatne. Ale v skutočnosti tu panuje tvrdá ruka, verbuje ľudí na povinnú prácu a kto s ním nesúhlasí, skončí na ulici s guľkou v hlave. Preto sa netreba čudovať, že mnohí by najradšej ušli z ostrova do USA na člne. Hra má intenzívny štart na streche paneláku, kde sa chcú pri pivku rozlúčiť kamaráti, ale pohodový večer sa mení na boj o prežitie. Jeden schytá guľku hneď, ďalší dvaja sa začnú skrývať pred vojakmi, cez kanály i strechy utekajú k člnu, no ani nastúpenie naň ešte neznamená, že vyhrali slobodu.
Hlavný hrdinka (či hrdinka – Ubisoft je korektný a nechá vám vybrať si pohlavie) sa čoskoro pripojí k bunke revolucionárov, ktorí chcú zvrhnúť tvrdý režim, žiadajú slobodné voľby i slobodu prejavu. K tomuto cieľu však vedie dlhá cesta, a tak najprv potrebujete zohnať pár ďalších revolucionárov a zoznámiť sa s pravidlami hry. Far Cry 6 sa odohráva na viacerých karibských ostrovoch a mapa vám od začiatku signalizuje náročnosť jednotlivých lokalít – štartujete na jednotke, ale tam ďaleko je smrtonosná sedmička, kde na začiatku nemáte šancu prežiť či vstúpiť na územie.
Ako vám vysvetlí šéfka bunky, ostrovy sú prepletené cestičkami, ktoré ostali po revolúcii z roku 1967 – vám padne celkom vhod, keď ich budete môcť objavovať, štverať sa na skaly, skrývať v bunkroch či využívať iné výhody prostredia. Lokálny odboj a prvé ostrovy fungujú ako veľmi dobrý štart – hlavnú porciu hry obstará najväčší ostrov aj s metropolou republiky. Hra obsahuje príbehovú líniu, do ktorej sa môžete okamžite pustiť – ale zároveň vám dá veľkú mieru slobody, ak chcete skúmať ostrov či zbierať desiatky surovín a súčiastok. A po prvej misii vás chlapík Juan zoznámi nielen s vaším prvým kamošom (krokodíl Guapo), ale naučí vás ako a kedy kradnúť tie najlepšie zásoby a potom ich zužitkovať v praxi.
Far Cry 6 je hra s otvoreným svetom a prirodzenými dilemami: do čoho investovať najviac času a čo vás bude baviť? Na jednej strane sú to tri odbojové frakcie, ktoré vám dávajú rozmanité misie. Sú často zábavné, majú bohatú náplň a kopu vtipných postáv či hlášok. Vďaka nim platí pravidlo – ak sa cítite sami osamelo či je hranie monotónne, zoberte si nejakú misiu a dostanete dobrú porciu dialógov či záťahov. No bola by škoda plniť iba hlavné misie, lebo obrovský svet núka veľké možnosti.
Vôbec nevadí, že každá frakcia je v inej časti sveta a často sa medzi nimi presúvate. Už v skorých hodinách objavíte autá, kone, helikoptéry a iné chuťovky, vďaka ktorým sa rozpúta chaos na rôznych častiach mapy. A práve deštrukcia či výbuchy patria k revolúcii, ktorú sa snažíte rozdúchať. Na jednej strane oslobodzujete kempy, militantné základne a na druhej sa snažíte oslabiť protivníka a nahrať si body. Hra si jasne pomohla obsadením ostrovov vojakmi, takže treba ničiť armádu, raketové zbrane, získať pre seba letisko alebo cenný tank. Počas plnenia misií nájdete rozmanité postavy – niektoré zábavné, iné vážne. Niekto vám pomôže, iný aj zradí. Tento kolorit patrí k nastolenému deju: uprostred revolúcie si nemôže byť ničím istý. Preto celkom pomáha aj dejová línia, že diktátor je otec a jeho vlastný syn nesúhlasí s krokmi a najradšej by ušiel preč…
Akcia z pohľadu prvej osoby je rýchla, intenzívna a zábavná. Prispieva k tomu kopa dobrých misií, ale aj prostredia a najmä zbraní. Môžete ich vylepšovať o rozmanité doplnky (tlmič z fľašky, zameriavač z coly a pod.) alebo si vytvárať nové chuťovky ako home-made plameňomet. Hra sa otvára aj v tomto smere, akurát treba získať dostatočne množstvo súčiastok alebo surovín. No k tomu vás sama vedie od prvých minút. Istú rolu zohráva aj oblečenie, ktoré vám dáva možnosti či schopnosti – napríklad rukavice odolnosť proti ohňu.
Samozrejme, engine je výborne pripravený a Ubisoft rokmi získal veľa skúsenosti pre doručenie kvalitnej hrateľnosti. Prepínanie jednotlivých funkcií (vrátane schovania zbraní) i kombinácie s vystreľovacími hákmi, ovládanie vozidiel a iné chuťovky zvládate intuitívne a rýchlo. Akcie sú rýchle, často proti vám stoji presila nepriateľov a môžete sa rozhodnúť, či využijete stealth postup (a s ním aj spoľahlivú mačetu) ako dlho sa bude dať alebo dáte prednosť hlučnej akcii a pomôže napríklad hladný krokodíl Guapo, havkáči Chorizo a Boom Boom či tichý panter Oluso. Ubisoft sa hral s viacerými zvieratkami, ale tentokrát majú ešte lepšie postavenie a v menu figurujú ako vaši „amigos“. V akcii môžete využívať čo sa dá – pištole, samopaly, pušky, granáty a munície je zväčša dosť. Ľubovoľne sa môžete pustiť do hľadania pokladov či likvidácie vojenských cieľov.
Grafika vyzerá veľmi dobre a na Xbox Series X sa načítava veľký svet rýchlo a spoľahlivo. Atmosféra ostrova je rozmanitá – nočná prestrelka v meste či prechádza džungľou pri západe slnka sú vynikajúce. Aj samotné lokály ako zabudnutý bar či letisko v horách majú svoje čaro. Odrazy vo vode, jemný dážď alebo iné efekty počasia vykresľujú tropickú lokalitu. Zvuk si môžete nastaviť a na domácom kine vás čaká celá paleta výbuchov – a do toho výborný dabing, kde sa neustále miešajú španielske slovíčka. Veľa sa popísalo o zloduchovi v podaní Giancarla Esposita a skutočne ide o jeden z najlepších výkonov roka.
Far Cry 6 je poctivá strieľačka s otvoreným svetom a má prakticky iba jednu chybu. Nepôsobí originálne, lebo to všetko a niečo podobné sme už viackrát hrali, akurát v iných svetoch. Ak si chcete dať repete či viete, do čoho idete, funguje stále spoľahlivo.
Prečo kúpiť?
výborná atmosféra diktátorskej krajiny a odboja, súčasť revolúcie a frakcií, rozmanitá hrateľnosť s vozidlami, akcia plná chaosu a rôznych zbraní, veľká voľnosť, kopa zábavných postáv i dialógov
Prečo nie?
pre veteránov série bez veľkých zmien, niekedy príliš veľa predmetov a vylepšení zbraní
Distribútor: Ubisoft
Cena: 50 EUR
Crysis Remastered Trilogy (PS4, Xbox One, PC, Switch)
Preč sú dávne časy, kedy horekovali hráči v roku 2007, že „vyšiel dáky Crysis a nedá sa to pustiť na max“… resp. čo na max, nedá sa to na mojej šunke vôbec hrať!“ Neskoršie diely už také výkriky nesprevádzali, lebo vyšli paralelne aj na konzoly, ale jednotka bola skutočne unikát.
Azda je škoda, že autori sa k sérii už osem rokov nevrátili, ale remastrovaná trilógia je najlepšia vec, ktorá sa mohla sérii stať a pri dostatočnom záujme by mohla Crytek presvedčiť na návrat. Hrať všetky tri hry po sebe je skvelý zážitok a najmä môžete sledovať ako sa vyvíjal ich herný dizajn a čo autorom viac imponovalo.
Najstarší a možno trošku hrubý zážitok je prvý diel, ale je to instantná klasika. Hráč sa stáva súčasťou tímu, ktorý má na tajňáša pristáť niekde v Severnej Kórei, kde má byť navyše zvláštny artefakt. Pristátie sa podarí sčasti – jednotka je rozmetaná na viacerých miestach. Vy sa zhostíte jedného vojaka, prežijete dopad, idete pozbierať ostatných a zrazu začnete zisťovať, že v džungli vyčíňa čosi bizarné. Kosí to vašich kamošov, aj kórejských vojakov a netušíte, ako proti tomu bojovať.
V tomto momente treba pochváliť aj s odstupom času, že prvý Crysis výborne pripomína jednotku Predátora. Tím sa brodí džungľou, netuší čomu bude čeliť, do toho štipka tajomna, ktorú pretne obrovská loď uprostred a zrazu ju šmahom jednej ruky rozmláti bizarné monštrum. Oukej, to je záhada ako remeň, ktorú sa oplatí sledovať, hrať a užívať si. Ešte aj tie béčkové príkazy či dialógy medzi postavami zapadnú do diania.
Hneď prvý Crysis sa pekne hrá s prostredím otvoreného ostrova. Takže žiadne klaustrofobické chodby, úzke koridory a lineárny dizajn. Namiesto nich pristanete na ostrov, kde sú cestičky, stanoviská vojakov, bunkre či domy nepriateľov a medzi nimi sa hýbete peši alebo hneď v prvej hodine môžete skočiť do vozidla alebo aj preplávať veľkú časť (akurát bacha na situácie, keď okolo vás krúži loď plná nepriateľov). Šéf jednotky vám zadá príkazy – zelené šípky sú povinné úlohy, žlté sekundárne a červené vojaci. Mapa a interface fungujú!
Veľká voľnosť a solídne vyzerajúci ostrov sú spolu s atmosférou dobrou devízou aj po 14 rokoch. Grafika sa zlepšila, nič neseká a atmosféra v prvých hodinách je skvelá. Jedine systém checkpointov je trochu zvláštny – môžete sa dostať pomerne ďaleko, vypnete si hru a po opätovnom načítaní si musíte časť zahrať znova, hoci ste už boli za dvomi ďalšími úlohami či animáciami. V tom smere zostarol prvý diel asi najviac, najmä pri akcii je cítiť, že nepriatelia nemajú veľa pohybov či fintičiek – buď sa skrývajú za skalou alebo sa na vás vyroja v skupinách. No akcia má čaro: ste supervojak vyzbrojený špeciálnym oblekom s extra schopnosťami, takže kombinujete si veľkú silu s dobrým arzenálom zbraní a celý zážitok v džungli výborne funguje.
Druhý a tretí diel sa odohrávajú v New Yorku a atmosféra hier sa výrazne mení. Sci-fi nádych ostal, zmena prostredí je však citeľná. Otvorenosť sveta ostala dodržaná, i keď okolité prostredia majú už tesný nádych – pohyb v meste je predsa len odlišný. Dvojka ostáva asi najlepšou časťou v sérii – má výborný nápad, kedy New York napadne neznámy vírus (pravda, v súčasnom období nie originálna téma) a rozpúta sa rýchla jazda so záchranou vedca, bojom so žoldniermi či ďalšími nepriateľmi. Výborný dynamický dej a rapídna hrateľnosť patria medzi vrcholy série.
Ešte aj trojka vás sčasti prekvapí z hľadiska dizajnu – má výborný tutoriál, ktorý vás veľa naučí a dejovo solídne nadviaže na dvojku. Má slušný rozsah a už len kvôli scenáru sa oplatí dohrať. Prináša však aj viaceré zaujímavé lokality a výborne prestrelky. Plynulo sa rozširujú aj možnosti nano-obleku a napríklad v tretej časti som častejšie využíval stealth mechaniky a hackovanie rôznych kamier, veží či iných zariadení.
Akurát je úsmevné časové zasadenie jednotlivých častí. Jednotka sa odohráva v roku 2020 – čo kedysi malo pôsobiť ako futuristická akčná vízia, je vlastne dnes pohľad o rok do minulosti. Dvojka skočí do roku 2023 a trojka razantne prepne až do roka 2047. To je veľký posun v sérii a ak ju budete hrať v časovej postupnosti, prezentuje veľmi dobré finále. Už od začiatku je cítiť, že stávky v trojke sú oveľa vyššie, rozmanité hrozby sa ukážu už v intre a aj hrdina prešiel veľkou premenou.
V tom smere funguje postupne hranie trilógie ako jedného celku – odporúčam si ho postupne dávkovať, lebo každý diel má trošku odlišný interface a finty v ovládaní, ale hrateľnosť je povedomá. Inak sa inštaluje každá hra zvlášť, takže si môžete vybrať, ktorý titul si zahráte alebo stiahnete rovno všetky tri.
Grafická stránka zaznamenala pekný posun a najmä druhý i tretí diel ponúka výborné momenty. Štart trojky v daždivom počasí má výbornú atmosféru a vyrovná sa nejednej hre z aktuálnej generácie konzol. Skvelý zvuk si užijete na domácom kine a prechod do neviditeľného či iného módu sprevádza sprievodný efekt. Je tu zároveň cítiť silu nových konzol – na Xbox Series X sa level načíta za 5-6 sekúnd, na Xbox One X trvá načítavanie desaťkrát dlhšie, bežne zaberie minútu.
Crysis Remastered Trilogy každopádne ostáva výbornou akčnou trilógiou. Jednotka je trošku staršia a je to nej cítiť najmä v akciách a niektorých prestrelkách, ale dvojka i trojka sú výborné akčné jazdy. Ak ste však Crysis náhodou nehrali, čaká vás pekná akčná prehliadka.
Prečo kúpiť?
tri výborné akčné hry, solídny dej a kontinuita, skvelý nápad s nano-oblekom a jeho možnosti, rozmanité zbrane a ich používanie, otvorené lokality, grafika dvojky a trojky
Prečo nie?
prvý diel má už mierne archaickú hrateľnosť a nepresné mierenie
Distribútor: Crytek
Cena: 45 EUR