Americký prezident Joe Biden podpísal legislatívu, ktorá má zabrániť spoločnostiam považovaným za bezpečnostnú hrozbu pre Spojené štáty v získavaní nových licencií na telekomunikačné zariadenia. Legislatíva sa týka najmä čínskych gigantov ako Huawei a ZTE, ktoré sú na čiernej listine.
Len pár dní pred oficiálnym stretnutím s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom, podpísal americký prezident tzv. Zákon o bezpečnom vybavení. Nová legislatíva získala podporu prakticky celého senátu v pomere hlasov 420 ku 4.
Zákon zabraňuje Federálnej komunikačnej komisii (FCC) v zvažovaní a udeľovaní licencií spoločnostiam, ktoré považujú Spojené štáty za hrozbu pre ich národnú bezpečnosť. V praxi pritom ide najmä o čínske firmy, vrátane gigantov ako sú Huawei a ZTE.
Tieto a mnohé ďalšie čínske spoločnosti boli na čiernej listine Spojených štátov už od roku 2019 na základe vtedy prijatého zákona, ktorý mal ochrániť telekomunikačné siete pred vplyvom zahraničných vlád.
Zákon však neprikazoval FCC týmto spoločnostiam odmietať ich žiadosti o vstup do telekomunikačných sietí, pokiaľ ich žiadosť nezahŕňala federálne fondy. Komisia preto od roku 2018 schválila spoločnosti Huawei viac ako 3 000 takýchto žiadostí.
Nová legislatíva ma túto medzeru v zákone prezývanú aj „Huawei Loophole“ uzavrieť, pričom platiť má aj spätne. FCC teda bude môcť predtým udelené povolenia čínskym spoločnostiam dodatočne odňať. Huawei ešte v júni označilo túto navrhovanú legislatívu za „pomýlenú a zbytočne represívnu.“