Väčšie články Li-ion batérií typu 4680, ktoré nedávno predstavila Tesla, majú svoje výhody. Ale verejnosť očakáva, že pôjde o obrovský prielom v elektromobilite, a to je vraj fantázia. Keďže to tvrdí generálny (CEO) a technický (CTO) riaditeľ spoločnosti Lucid Peter Rawlinson, stojí to za zamyslenie.
Rawlinson má totiž viac ako 30-ročné skúsenosti v automobilovom priemysle a pôsobil, okrem iného, aj ako viceprezident pre vývoj vozidiel v Tesle a bol hlavným inžinierom Modelu S, hlavným inžinierom v Lotus Cars a hlavným inžinierom v Jaguar Cars.
V článku v magazíne IEEE Spectrum poznamenal, že väčší formát a nový dizajn majú výhody zníženého vnútorného odporu a vyššej objemovej energetickej hustoty, ale je to skôr lepšie balenie ako prelomová chémia. Energetická hustota vzrastie kvôli tomu, že sa zvýši pomer aktívnych chemikálií v batériách, oproti obalom článkov.
Na druhej strane, menšie, trvácnejšie a výkonnejšie batérie možno nie sú revolúciou, ale rozhodne predstavujú výrazný a zaujímavý pokrok, ktorý má potenciál znížiť cenu a zlepšiť dojazd elektromobilov.
Podľa Tesly však batériové články typu 4680 a štrukturálny batériový balík umožní zvýšiť kapacitu (a tým aj dojazd) o 30 % pri rovnakom objeme batérie – 16 % zlepšenia pochádza z konštrukcie článkov a 14 % z integrácie vozidla – aj bez novej chémie.
Nové chemické zloženie elektród a elektrolytov má síce väčší potenciál, ale nevýhodou je, že takéto batérie sú v drvivej väčšine ďaleko od komerčného nasadenia.
Možno však ide zo strany Lucidu trochu o efekt „kyslých hrozien“, pretože firma pracuje vo svojich vozidlách Lucid Air s cylindrickými článkami typu 2170, ktoré sa používajú aj v elektromobiloch Tesla Model 3 a Model Y, alebo Rivian.
„O 50 alebo 60 rokov môžu mať elektromobily v skutočnosti menší dojazd. Psychologicky tu nebude tento druh paranoje a závislosti od verejnej siete dobíjania. A domáce nabíjanie je pre batériu aj tak zdravšie,“ hovorí Peter Rawlinson, CEO / CTO spoločnosti Lucid.
So záverom jeho tvrdenia síce môžeme súhlasiť, ale zároveň musíme konštatovať, že akákoľvek technologická prognóza na polstoročie a viac dopredu, je s veľkou pravdepodobnosťou „mimo misu“. Ale to je už iný príbeh.
Ak by sa podarilo Tesle, ako tvrdí, pomocou zjednodušenia výroby s článkami 4680 znížiť náklady tak, že by cena elektromobilov klesla rádovo o tisíce dolárov, bol by to významný impulz pre elektromobilitu a automobilový priemysel ako celok. Bez ohľadu na to, či to budeme nazývať revolúciou, alebo evolúciou.