Americkí demokrati sa začali pohrávať so zavedením tzv. miliardárskej dane. Extrémne bohatí ľudia by tak platili oveľa viac, ako je to v súčasnosti. Ide totiž o to, že tí najbohatší nedržia peniaze na účtoch. Väčšinou sú investované v akciách.
Podľa návrhov Demokratickej strany, by miliardári boli zdaňovaní z nerealizovaných ziskov, keď cena ich akcií stúpne, aj keď nepredajú žiadne zo svojich akcií. Otázne je, čo by sa dialo v opačnom prípade. Ceny akcií totiž veľmi radi aj klesajú. Experti z Demokratickej strany očakávajú, že navrhovaná daň z kapitálových ziskov by sa dotkla zhruba 700 miliardárov v USA.
Jedným z nich je Elon Musk, zakladateľ Tesly a zároveň jeden z najpopulárnejších lídrov na Twitteri, kde má 63 miliónov sledovateľov. Jeho mnohé príspevky boli, jemne povedané, kontroverzné. Korunu všetkému nasadil v sobotu, keď dal hlasovať, či má predať 10 % akcií Tesly, aby z nich zaplatil daň.
Much is made lately of unrealized gains being a means of tax avoidance, so I propose selling 10% of my Tesla stock.
Do you support this?
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2021
Jeho anketa vyvolala zaslúžený rozruch. Zúčastnilo sa na nej viac ako 3,5 milióna používateľov, z nich takmer 58 % hlasovalo za to, aby akcie predal. Je to veľmi tesný pomer. Prečo by malo ľudí trápiť, či si Musk akcie nechá, alebo sa ich zbaví a zaplatí obrovské dane?
Ozvali sa aj ekonómovia. „Tešíme sa na deň, keď najbohatší človek na svete zaplatí nejaké dane a nebude to závisieť od prieskumu na Twitteri,“ napísal napríklad na Twitteri Berkeley Gabriel Zucman.
Ak by Musk akcie predal, zaplatil by obrovskú daň. Keď sa totiž predáva veľký balí akcií, rozdelí sa ich predaj na dlhšie časové obdobie. Jednak preto, aby výrazne neklesla hodnota akcií a jednak preto, aby sa predávajúci vyhli obvineniam z obchodovania s využitím dôverných informácií.
Musk v sobotňajšom tweete zdôraznil, že ani v jednej zo svojich spoločností nepoberá mzdu, ani bonusy, takže nemá žiadne zárobky, z ktorých sa platí daň z príjmu. Svoje miliardy zarobil vďaka kompenzačnému balíku, ktorý mu umožňuje získať veľké množstvo akcií, keď firma splní plán a jej akcie dosiahnu vopred stanovené ceny.
Musk má opciu, ktorá vyprší v auguste 2022, na kúpu 22,86 milióna akcií Tesly po 6,24 dolára za kus, čo je zlomok súčasnej ceny akcií Tesly , tá bola v piatok vo výške 1 222 dolárov. Predajom 10 % akcií by získal asi 21 miliárd dolárov.
Celá šaráda okolo akcií začala, keď šéf Svetového potravinového programu OSN (WFP) vyhlásil, že len 2 % majetku Muska by mohli pomôcť vyriešiť svetový hlad. Musk zareagoval rýchlo a prekvapivo. Povedal, že predá akcie Tesly za 6 miliárd dolárov a daruje ich WFP. Ale len za podmienky, že WFP dokáže presne opísať ako 6 miliárd dolárov vyrieši svetový hlad.
Kto by za 6 miliárd vyriešil celosvetový hlad – raz a navždy – bol by kandidát nielen na Nobelovu cenu.