Reklama

Huawei nova 9 - bez Googlu sa dá žiť, ale…

Stanislav Vinc

Nie je Android ako Android. Huawei sa vracia do hry a svetu ponúka smartfón s „funkciami vlajkovej lode za polovičnú cenu“. Stačí to však, ak je stále postavený na operačnom systéme Android oklieštenom o dôležité Google služby? Odpoveď je pomerne komplikovaná, aj vďaka jeho sesterskej značke.

Pri pohľade na špecifikácie nového smartfónu Huawei nova 9 a jeho cenovku niet vôbec pochýb o tom, že rozhodne má čím zaujať. Aby sme vypichli len to najpodstatnejšie, v štíhlom a naozaj štýlovom tele ponúka 6,57“ OLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a podporou formátu HDR10, vyšší-stredný čipset Snapdragon 778G 4G, hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 Mpx a batériu, ktorú nabijete vďaka 66 W nabíjaniu z nuly na 100 % v priebehu 38 minút.

https://www.instagram.com/p/CVclGRjKa8n/

V čom je háčik? V pretrvávajúcej obchodnej vojne medzi Spojenými štátmi a Čínou. Všimnúť si to môžete už pri vyššie uvedených špecifikáciách, kde vám môže udrieť do očí fakt, že Qualcomm dodáva pre Huawei špeciálnu verziu čipsetu Snapdragon 778G bez podpory 5G sietí, hoci ňou tejto čipset v konkurenčných smartfónoch disponuje.

To podstatné sa ale v rámci tejto témy odohráva v softvéri. Ako sme to už naznačili v úvode, Huawei nova 9 je tak, ako všetky nové modely tejto značky, postavený na operačnom systéme Android s nadstavbou EMUI od Huawei, ktorého súčasťou nie sú kľúčové Služby Google Play.

Služby Google Play zabezpečujú inštaláciu a aktualizáciu aplikácií v rámci operačného systému Android, ako aj ich prepojenie s ďalšími službami Googlu, ako je napr. Prihlásenie cez Google, Mapy Google a ďalšie. Huawei tieto služby nahrádza vo svojich smartfónoch s nadstavbou EMUI vlastnými službami a aplikáciami.

Namiesto Obchodu Google Play, ktorý slúži na sťahovanie a aktualizáciu aplikácií, tu teda nájdete alternatívny Huawei AppGallery. Namiesto Máp Google má Huawei vlastné Mapy Pental a rovnako nazýva aj svoj vyhľadávač, ktorý tu nahrádza Google. Hoci je Huawei na fungovanie bez Googlu plne pripravený, pre bežného používateľa to nie je úplná prechádza ružovou záhradou.

Čo urobíte ako prvé, keď si kúpite nový Android smartfón? Predpokladám, že si doň stiahnete populárne aplikácie ako Messenger, Facebook, Instagram, Netflix, Spotify alebo Fotky Google. V alternatívnom obchode Huawei AppGallery však ani jednu z týchto aplikácií nenájdete.

Android je našťastie otvorená platforma a na rozdiel od iOS od Apple si doň môžete stiahnuť aplikácie z prakticky akéhokoľvek zdroja. Na stiahnutie chýbajúcich aplikácií z iného zdroja vás dokonca dokáže presmerovať aj samotný obchod AppGallery. Pravdou však je, že takáto alternatívna inštalácia aplikácií môže byť pre menej skúsených používateľov značne mätúca.

Namiesto jednoduchého vyhľadania aplikácie v obchode a klepnutie na žiadosť o stiahnutie či kúpu danej aplikácie/hry, si budete musieť zvyknúť na sťahovanie inštalačných súborov z alternatívnych zdrojov ako sú APKMirror alebo APKPure, prípadne si do vášho smartfónu budete musieť stiahnuť alternatívny obchod, ako je napr. open-source projekt Aurora Store.

Pozrite si

Ako začať behať? Trénovať i motivovať vás môžu aj tieto bezplatné appky

Takto stiahnuté aplikácie sa nebudú aktualizovať automaticky a zaručené nebudete mať ani ich plné fungovanie. Osobne som takto narazil pri aplikácii Messenger, v ktorej mi z nejakého dôvodu nefungovali prihlasovacie údaje – pomohla až inštalácia odľahčenej aplikácie Messenger Lite, na ktorú vás nasmeruje samotný Facebook.

Pokiaľ ide o aplikácie od Googlu, tie fungujú kvôli chýbajúcim službám pre prihlasovanie iba polovične. Fotky Google tak na zálohu fotiek a videí nepoužijete, obrátiť sa budete musieť na alternatívny Huawei Cloud. Mapy Google či Chrome vám fungovať budú, avšak bez synchronizácie dát.

Pri prechode na Huawei smartfón si skrátka budete musieť odmyslieť, že ide o Android. Je to ako, keď prejdete z PlayStationu na Xbox či z auta so spaľovacím motorom na elektromobil. Všetko sa dá, treba si však zvyknúť na úplne iný prístup, iné služby a iné funkcie. Stojí to však za to?

Pokiaľ vlastníte, či plánujete vlastniť iné zariadenia od Huawei, odpoveď je určite áno. Huawei si podobne ako Apple či Samsung buduje vlastný ekosystém, čo v praxi znamená, že jeho zariadenia si vzájomne rozumejú, komunikujú a tak ponúkajú funkcie, ktoré len tak ľahko inde nenájdete.

Z nového Huawei nova 9 tak nebudete mať problém bezdrôtovo preniesť súbory do Huawei počítača, prípadne si na jeho obrazovke zobraziť obsah či notifikácie z vášho smartfónu. Párovanie Huawei slúchadiel k nemu bude tiež otázkou niekoľkých sekúnd a rovnako dobre si bude rozumieť aj s tabletmi tejto značky. Takýchto šikovných funkcií navyše do ekosystému Huawei zariadení neustále pribúda.

V tomto bode by sme mohli povedať, že ak ste ochotní „prekusnúť“ inštaláciu aplikácií z alternatívnych zdrojov, Huawei nova 9 je smartfónom, ktorý sa vzhľadom na jeho výbavu a cenu určite oplatí zvážiť. Celé to však komplikuje jeho bývalá dcérska značka – Honor.

Honor kedysi patriaci priamo od Huawei sa od svojej materskej spoločnosti oficiálne oddelil, no v praxi naďalej funguje ako jeho dokonalé dvojča. Takmer naraz s Huawei uviedol na európsky trh nový Honor 50, ktorý akoby z oka vypadol novému modelu nova 9. Ponúka takmer na vlas rovnaký hardvér za rovnakú cenu, avšak aj so Službami Google Play.

Stojí celá tá námaha s obchádzaním Služieb Google Play za to, ak si môžete za rovnakú cenu kúpiť prakticky rovnaký smartfón bez softvérových kompromisov? Na to sa pozrieme detailnejšie už čoskoro v pripravovanom článku. Nateraz sa však zdá, že ak sa niečo zásadné nezmení, Huawei nova 9 to nebude mať kvôli konkurencii z „vlastných radov“ na trhu vôbec ľahké.

Huawei nova 9 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.