Reklama

Oceanlinx - energia z vody úplne inak

Juraj Procházka

Výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov s výnimkou spaľovania biomasy a geotermálnej energie má jeden podstatný nedostatok – nestabilitu dodávok. Zatiaľ čo vietor môže ustať a mraky môžu zatemniť slnko, morská hladina nikdy nebýva hladká ako zrkadlo. Práve energiu morských vĺn chce na výrobu elektriny využiť austrálska firma Oceanlinx.

oceanlinx1

V tomto prípade ide o iný princíp, než ten, ktorý využíva tých pár prílivových elektrární, ktoré využívajú rozdiel vodnej hladiny počas prílivu a odlivu. Kým príliv a odliv vyvolávajú slapové sily obiehajúceho Mesiaca, morské vlny sú výsledkom pôsobenia mechanickej energie z rôznych zdrojov, prevažne vetra. Vlny sa však šíria na vzdialenosť desiatok a stovák kilometrov, takže morská hladina nikdy nie je úplne pokojná, aj keď je v danej oblasti momentálne bezvetrie.

Oceanlinx (do roku 2007 Energetech) sa už roky snaží vyvinúť funkčnú plávajúcu elektráreň schopnú vyrábať elektrinu z morských vĺn. Najnovší prototyp už dosahuje slušný výkon 1 MW, čo je zhruba výkon bežných solárnych elektrární, aké vidíme „zdobiť“ polia a lúky na cestách po Slovensku.

Generátor využíva kmitavý pohyb vĺn na pohon agregátu nazývaného Denniss – Auld turbína. Toto zariadenie vyrobené špeciálne pre Oceanlinx, vytvára vysokotlakový prúd vzduchu pre pohon elektrického agregátu pomocou pohybu vĺn vnútri betónovej základne. Celé zariadenie je vyrobené z plochej železobetónovej konštrukcie a je navrhnuté tak, aby odolala storočnej búrke. Zariadenie navyše nevyžaduje žiadne špeciálne kotvište, zafixuje sa jednoducho na morskom dne v hĺbke zhruba 10-15 metrov.

oceanlinx2

Ďalšou výhodou je, že turbíny Denniss – Auld je možné jednoducho modifikovať pomocou komerčných komponentov na výrobu elektriny, alebo na odsoľovanie morskej vody. A keďže turbína neprichádza priamo do styku s morskou vodou, riziko korózie je nízke, čo znižuje tiež náklady na údržbu.

Program je dotovaný sumou 126 miliónov austrálskych dolárov a podieľa sa na ňom aj austrálska Agentúra pre obnoviteľnú energiu (ARENA). Prototyp s výkonom 1MW bol nainštalovaný v Port MacDonnell v južnej Austrálii a absolvuje ročné testovanie. V prípade úspechu plánuje Oceanlix vyrábať komerčné plávajúce elektrárne s výkonom 10 MW.

Foto: Oceanlinx

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.