Reklama

Pripomíname si prvé zachytenie čiernej diery. Vďačíme zaňho študentke MIT

Zdroj | NASA
Michal Sobek
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Práve teraz prebieha Svetový týždeň vesmíru, a tak si pripomíname výnimočné udalosti posledných rokov. Už je to skoro päť rokov, čo sa podarilo študentke MIT, Katie Baumanovej, vytvoriť algoritmus, na základe ktorého sa podarilo prvýkrát odfotiť čiernu dieru.

Pozrite si

Aj vďaka prvej žene vo vesmíre tu máme svetový týždeň kozmonautiky

Čierna diera je konečné štádium hviezdy. Jej gravitačná sila je taká silná, že z nej nedokáže uniknúť ani svetlo. Preto ten názov čierna diera. Táto konkrétna sa nachádza v strede galaxie Messier 87 a od Zeme je vzdialená 55 miliónov svetelných rokov.

Keďže je táto vzdialenosť pre fotografovanie nemožná, musel sa použiť obrovský ďalekohľad. Takýto ďalekohľad by ale musel mať priemer 10 000 kilometrov. Priemer Zeme predstavuje 13 000 kilometrov, takže by to nebolo prakticky možné.

Riešením bolo spojenie ôsmich pozemných ďalekohľadov projektu Horizon Telescope, ktoré vytvorili jeden obrovský teleskop. Ten zbieral z čiernej diery svetelné dáta. Teleskopy sa nachádzajú v Spojených štátoch, Mexiku, Čile, Španielsku a na Južnom póle.

Algoritmus Katie Boumanovej z roku 2016 sa nazýva CHIRP. Využíva údaje získané z ďalekohľadov na pomoc pri výbere a overovaní obrazu a pomáha vyplniť medzery. Teleskopy boli zosynchronizované tak, aby zbierali dáta presne v rovnaký čas a na rovnakej vlnovej dĺžke.

Zdroj | EHT

Vedci za päť nocí zozbierali 4 petabajty dát. Vedecký tím strávil ďalšie 2 roky triedením údajov. Výsledkom je prvá fotografia čiernej diery.

Je skvelé vidieť, že ľudia stále hľadajú nové možnosti pre situácie, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad neriešiteľné. To je prípad aj Katie Boumanovej.

Pozrite si

Koľko si zaplatíte za výlet do kozmu?

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.