Reklama

Aj vďaka prvej žene vo vesmíre tu máme svetový týždeň kozmonautiky

Zdroj | YouTube
Richard Pliešovský
Zdroj | YouTube
Zdroj | YouTube

Viete, že práve teraz prebieha Svetový týždeň vesmíru? Vďaka veľkej odvahe a ešte väčšiemu intelektuálnemu nasadeniu dnes vieme o fungovaní vesmíru oveľa viac. S jedlom rastie chuť a tak sme dnes svedkami kedysi nemysliteľného letu na orbit civilnou posádkou či príprav výpravy na Mars.

Vesmírni pionieri to mali neporovnateľne ťažšie ako dnes, len jediné im môžu súčasníci závidieť. Aj malé dieťa totiž vie, že prvým kozmonautom bol Gagarin a že na Mesiaci pristál modul Apollo. K povinnej mentálnej výbave patrí aj vedomosť, že prvou ženou vo vesmíre bola Tereškovová.

https://youtu.be/QzH478ibW14

Sovietska astronautka absolvovala let do vesmíru 16. júna 1963. Na palube Vostoku-6 strávila 70 hodín a 41 minút, čo jej stačilo, aby sa 48-krát presvedčila, že Zem je guľatá. V tej dobe to však zrejme nik nespochybňoval.

Pozrite si

Už je to 51 rokov, čo ľudská noha prvýkrát prešla po Mesiaci

Valentina Vladimirovna Tereškovová sa narodila 6. marca 1937 a už od detstva sa zaujímala o lietanie a parašutizmus a práve ten zrejme rozhodol pri jej „rekvalifikácii“ na kozmonautku. Vo výberovom konaní súperila s Valentinou Ponomariovovou a Irinou Soloviovovou. Jej robotnícky pôvod nakoniec presvedčil Nikitu Chruščova, že práve ona je tá pravá.

Zdroj | AP

Vostok 6 štartoval z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, ktorý bol vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu. Ako perličku môžeme spomenúť, že jej rozhovor s riadiacim strediskom sa naživo vysielal v Sovietskom zväze. Ďalšou zaujímavosťou bolo, že v čase jej pobytu v kozme sa na obežnej dráhe Zeme nachádzal aj Vostok 5, okolo ktorého dokonca preletela v pomerne tesnej blízkosti zhruba 5 kilometrov.

V tej dobe sa kozmonauti a technici neustále stretávali s technickými problémami. Ani let Tereškovej neprebiehal bezchybne. Pred štartom našli technici chybu v príprave a bolo nutné preprogramovať motory. Počas letu mala Tereškovová kinetózu, kozmickú chorobu spôsobujúcu únavu, ktorá vraj zapríčinila jej spánok aj počas pracovných aktivít.

Pozrite si

Dnes je 60 rokov od prvého letu človeka do vesmíru

Tereškovová sa stala desiatym kozmonautom v poradí a prvou ženou vo vesmíre. Po úspešnom pristatí sa stala Hrdinkou Sovietskeho zväzu a nadobro umlčala pochybnosti o vhodnosti vysielať ženy do kozmu.

Valentina Tereškovová sa stala oficiálnou hovorkyňou Sovietskeho zväzu, od OSN získala Zlatú medailu za mier. Od 90. rokov pôsobila vo vedúcich funkciách ruských organizácií pre spoluprácu s inými národmi. V roku 2000 jej bol udelený titul Žena storočia.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.