Reklama

Ransomware, Phishing, Vishing a IT bezpečnosť firiem

PR článok

Veľké množstvo firiem investuje do bezpečnosti svojej IT infraštruktúry. Technické zabezpečenie, firewall, antivírus sú štandardom, no častokrát sa zabúda na tú najdôležitejšiu zraniteľnosť – na zamestnanca. Podľa cyber security reportu od spoločnosti IBM, ľudská chyba bola hlavnou príčinou 95% všetkých bezpečnostných incidentov.

Štatistiky IT bezpečnosti nezlepšuje ani aktuálne prebiehajúca pandémia Covid-19. Od jej začiatku stúpol počet podvodných phishingových správ o astronomických 600%. Oveľa častejšie sa objavujú aj telefonické útoky (vishing) na zamestnancov, pri ktorých sa kyberkriminálnik snaží získať prihlasovacie údaje do firemnej siete a služieb. Práve toto sú prípady, kedy technické zabezpečenie IT infraštruktúry nepostačuje a je potrebné zabezpečiť priamo zamestnancov.

Dokážu zamestnanci vo vašej firme spoľahlivo odhaliť manipuláciu a sociálneho inžiniera? Zvládnu bez zaváhania identifikovať podvodnú phishingovú emailovú správu? Prípadne, čo spraví zamestnanec, ak sa mu na telefóne zobrazí číslo jeho nadriadeného, a volajúci ho požiada o citlivé firemné informácie? Viete vy a vaši zamestnanci, že telefónne číslo volajúceho je možné sfalšovať?

Toto je len časť tém, ktorým sa venuje firma Interbook a jej služba SAFELab. Najzákladnejším pilierom IT bezpečnosti firmy je prevencia, a to sú vyškolení a pretestovaní zamestnanci. Služba SAFELab vám s tým pomôže bez toho, aby ste museli opustiť svoju kanceláriu. 

Zdroj | SAFELab

Prvým krokom je vzdelávanie zamestnancov v oblasti IT bezpečnosti. Online kurzy IT bezpečnosti SAFELab naučia vašich zamestnancov všetko o tom, ako bezpečne používať pracovný počítač, smartfón a firemnú sieť, ako spoľahlivo identifikovať podvodnú phishingovú správu, ako odhaliť podvodnú webstránku či platobnú bránu, ako sa brániť pred vishingom a telefonickými útokmi, ako postupovať v prípade bezpečnostného incidentu, aké sú najčastejšie podvody cielené na manažment a zamestnancov a veľa ďalšieho.

Druhým krokom je samotné testovanie zamestnancov. Na stránkach SAFELab.sk nájdete službu PhishTarget, ktorá vám s tým pomôže. V službe PhishTarget si môžete vytvoriť testovacie phishingové kampane. Jednoducho si vyberiete šablónu testovacej emailovej správy, zvolíte zamestnancov, ktorí budú zaradení do testu, a naplánujete čas, kedy budú testovacie správy rozoslané. V prehľadných štatistikách už len sledujete, ktorý zamestnanec klikol na testovaciu phishingovú správu a ktorý ju úspešne odhalil. Testy sú samozrejme úplne bezpečné, ak zamestnanec klikne na odkaz v správe, tak sa mu len zobrazí upozornenie, že sa jednalo o testovanie. Takto jednoducho a efektívne môžete pravidelne testovať svojich zamestnancov a identifikovať tých, ktorí si potrebujú zopakovať školenie.

Okrem edukačných a testovacích nástrojov vám SAFELab prináša aj ďalšie užitočné služby. Služba PhishAlert vám bude pravidelne posielať notifikácie o aktuálnych bezpečnostných hrozbách na internete: o aktuálne prebiehajúcich phishingových a vishingových útokoch, podvodných webstránkach, ale aj o aktuálne objavených 0-day zraniteľnostiach v aplikáciách, ktoré je nutné čo najrýchlejšie aktualizovať.

Služba PhishAnalysis vám pomôže s identifikáciou phishingovej správy v prípade, že si nebudete istí, či sa jedná alebo nejedná o podvod. Služba VishingCheck zas preverí odolnosť vašich zamestnancov pred telefonickými útokmi. Okrem vyššie spomenutých služieb vám spoločnosť Interbook rada poskytne aj individuálne služby na mieru a konzultácie v oblasti IT bezpečnosti zamestnancov a zlyhania ľudského faktora. Buďte o krok napred pred kybernetickými útočníkmi, buďte SAFE. Viac informácií nájdete na stránkach služby SAFELab.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.