Pri pomyslení na produkty s označením Alienware sa rád vraciam do svojho detstva, kedy som prvýkrát počul o neskutočne výkonných herných počítačoch, ktoré sa v tom období dali kúpiť iba v USA a vo vybraných krajinách Európy. V časoch, keď internet ešte nebol samozrejmosťou a za smartfón sa dal považovať ten čo mal polyfonické zvonenie, bola značka Alienware niečim až priam škandalózne okázalým. Len málo z nás totiž vie, že počiatky tejto kedysi nezávislej značky siahajú až do roku 1996.
Časy sa ale menia a konkurencia pribúda. Na dnešnom trhu už nemáme problém nájsť celé herné rady notebookov od rôznych výrobcov, pričom každá z nich sa snaží zaujať rôznymi prednosťami. Vždy však ide najmä o výkon a dizajn. U testovaného Alienware 14 si myslím že výrobca nezanedbal ani jednu z týchto vlastností.
14-ka je jednoznačne masívny notebook. Pokiaľ by som ho mal k niečomu prirovnať, tak je to jednoznačne Hummer medzi notebookmi. Veľký a okázalý, jednoducho prístroj ktorý sa nesnaží vyzerať ako super-tenký módny Ultrabook súčasnej doby. Počas testovania som stále viac a viac naberal dojem, že výrobca chcel povedať presne niečo v zmysle: „My nie sme ultrabook a nikdy sa na naň ani nechceme hrať!” Niektoré herné notebooky sa totiž vybrali aj touto cestou a nakoniec to poväčšine viedlo ku kompromisom. Alienware však rozhodne o kompromisoch nie je.
Masívna konštrukcia ale nie je jediným typickým znakom. Charakteristické je aj výrazné podsvietenie takmer každej časti notebooku. Okrem klávesnice a nečakane aj touchpadu tu nájdeme aj rôzne svietiace časti na bokoch základne či veku displeja. Osobne nie som priaznivcom takéhoto osvetlenia bez funkcie (inej ako estetickej), no uznávam že Dell to naozaj premyslel. V celkovo 10-tich svietiacich zónach si je možné vybrať z 19-tich možných farieb podsvietenia. Pokiaľ k tomu pridám rôzne možnosti pulzovania či prechodov medzi dvoma farbami, tak sa vám naskytne pomerne pozoruhodná paleta, vďaka ktorej si môže každý „vyfarbiť” svoj Alienware podľa ľubovôle. Našťastie pre ľudí podobnej krvnej skupiny ako som ja, je samozrejme možné jednotlivé podsvietenia aj úplne vypnúť.
Kvalitu si zaslúži aj samotné prevedenie. U notebooku tejto cenovej kategórie sa to samozrejme patrí. Napriek drobnostiam sa mi s novinkou veľmi príjemne pracovalo najmä vďaka matnému povrchu, ktorý bol príjemný na dotyk. Odpor jednotlivých tlačidiel na klávesnici bol takisto optimálny a výnimočne mi nevadil ani malý enter. Osobitú pozornosť by som upriamil na touchpad, ktorý mal asi najlepší povrch zo všetkých mnou testovaných notebookov za posledné dva roky.
A to výrobca nepoužil žiadne výstupky, divné ornamenty či iné trendové vychytávky. Je to až škoda že takto kvalitný touchpad nájdeme u herného notebooku, kde bude väčšina používateľov pripájať externú myš. Jedinú slabinu by som videl iba v hrúbke základne notebooku, na ktorú si treba zvyknúť. Bežne totiž nemám klávesnicu umiestnenú tak vysoko vzhľadom k myši.
Pokiaľ očakávate u notebooku podobného kalibru luxusný výkon, tak sa ho dočkáte. Nejedná sa samozrejme o úplnú špičku, ktorú vieme nájsť v mobilnom zariadení. Dell však do 14-palcovej kostry zabudoval naozaj všetko čo šlo. Štvorjadrový Intel Core i7-4700MQ konkuruje výkonom priemernému hernému desktopu. 16 GB DDR3 RAM je zase na dnešné pomery vysoký nadštandard a popravde si nemyslím že niektorá hra takúto kapacitu v blízkej budúcnosti aj naplno využije.
Grafická karta nVidia GeForce 765M si zas dokázala poradiť s väčšinou súčasných hier aj pri vyšších detailoch. Podotýkam pritom, že 14“ matný displej má Full HD rozlíšenie. Práve grafický adaptér je významným konzumentom energie a tvorcom tepla a tak ma celkom teší, že Alienware 14 sa aj po dlhšom hraní dokáže chladiť bez toho aby vydával nepríjemné pískavé tóny či vrčal spôsobom ktorý poznáte z lacnejších notebookov. To sa jednoducho patrí u zariadenia tejto kategórie. Veď takmer polovica spodnej strany zariadenia patrí nasávaniu chladiaceho systému a to sa len tak nevidí. Prítomnosť moderného Bluetooth-u 4.0 či Wi-Fi asi nikoho neprekvapí. Zaujímavo je však riešený interný RAID z 750 GB pevného disku spojeného s 80 GB SSD. Notebook si tak zachováva rýchle reakcie pri väčšine činností, no pritom ponúka dostatok miesta pre hry či iné dáta.
Vedeli ste, že Alienware 14 je jeden z mála notebookov na trhu s BIOS-om ktorého nastavenia povoľujú zmenu frekvencie osadeného procesora?
Výkon si samozrejme vybral aj svoju daň a to predovšetkým na výdrži batérie a veľkosti adaptéra. V prípade že si vystačíte iba s integrovanou grafickou kartou procesora a vypnete celé podsvietenie, tak sa výdrž pohybuje niekde na úrovni tri a pol hodiny pri kancelárskej práci/prehliadaní internetu. Popravde som čakal menej, no integrovaná batéria bude pravdepodobne dosť masívna (čo je koniec koncov cítiť aj na celkovej hmotnosti notebooku). Napájanie prístroja by mohla byť kapitola sama o sebe. Alienware 14 totiž vyžaduje aspoň 150 W napájací adaptér. O napájaní s 90 W adaptérom z Inspirionu teda môžete iba snívať, BIOS zariadenia si pozorne sleduje, aký adaptér k nemu pripájate a v prípade, že sa jedná o adaptér s menším výkonom, ako spomínaná hranica, tak sa notebook nebude nabíjať a jeho výkon bude prispôsobený (čiže znížený) podľa potreby.
Alienware 14 je zvláštny notebook, ktorého primárne zameranie na hry ako také je jasné už na prvý pohľad. Dell tentokrát nesklamal a pre špecifický druh zákazníkov ponúka špecifický notebook. Môžete namietať že sa jedná o malý notebook na hry, že jeho hmotnosť je príliš vysoká, dizajn príliš neohrabaný a výkon príliš nízky na to, aby sa na ňom dali hrať najnovšie hry na ultra high úrovni detailov. Tí z vás, ktorí sa chcú hrať aj na cestách a z nejakého dôvodu si zamilovali túto značku, si 14-ku rozhodne kúpia a nebude im vadiť ani hmotnosť, ani výdrž a ani cena. Mne sa však tento mimozemšťan rozhodne páči viac, ako ten, ktorý na mňa mnohokrát vykúka z billboardov a láka na tablety zadarmo. 🙂
Hodnotenie: 4,5/5
vyvážený výkon
dizajn
kvalita spracovania
hmotnosť
výdrž na batériu
Cena: 1 599,00 € Rozmery 335 x 258 x 41,6 mm, 2,77 kg Displej 14“ matný IPS (1 920 x 1 080 px), Hardvér Intel Core i7-4700MQ 2,4 GHz (4 jadrá / 8 vlákien, 6 MB L2 cache, 3,4 GHz Turbo), Intel HD Graphics 4600 + Nvidia GeForce 765M 2 GB DDR5, 16 GB DDR3 RAM (1 600 MHz), 750 GB HDD (7 200 ot./min.) + 80 GB mPCIe SSD, WiFi b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 + HS, 2 Mpx webkamera, 3x USB 3.0, HDMI, Mini Displayport, 3x 3,5 mm jack (slúchadlá, mikrofón, line-in), RJ45 (LAN – Bigfoot Killer), čítačka SD(HC/XC), stereo reproduktory, 6-článková batéria 69 Wh. Softvér OS Windows 7 Professional
Foto: TECHBOX