Reklama

Bio-umelá oblička vyzerá nádejne. Odzvoní dialýze, aj transplantáciám?

Zdroj | UCSF
Juraj Procházka
Zdroj | UCSF
Zdroj | UCSF

Odborníci americkej University of California San Francisco (UCSF) v rámci projektu The Kidney Project pracujú na takzvanej biohybridnej obličke, ktorú bude možné implantovať do tela pacienta. Toto prevratné riešenie má potenciál zmeniť kvalitu života miliónom ľudí a ďalšie životy zachrániť.

Pozrite si

ZDRAVIE V KANCLI | Infarkt, alebo bolesť v hrudnej chrbtici?

Chronické zlyhanie obličiek vedie k postupnej a nebezpečnej strate ich funkcie. Väčšina pacientov so zlyhaním obličiek musí navštevovať dialyzačné pracoviská viackrát týždenne, aby im bola prefiltrovaná krv. Tento proces je časovo náročný, nepríjemný a riskantný. Vysoké náklady na dialýzu navyše zaťažujú zdravotnícky systém, aj keď, na druhej strane, tešia poskytovateľov tejto terapie.

Zdroj | UCSF

Menšia časť pacientov žije s transplantovanými obličkami od darcov, ale ani potom nie je ich život prechádzkou ružovou záhradou. Musia totiž celý život užívať imunosupresíva, ktoré môžu mať vážne vedľajšie účinky. Implantát umelej biohybridnej obličky by mohol tieto neduhy odstrániť.

Ukazujú to výsledky testov prototypu, v ktorom tím The Kidney Project, vedený Shuvo Royom, PhD z UC San Francisco a Williamom Fissellom, MD z Vanderbilt University Medical Center (VUMC), spojil dve základné časti umelej obličky – hemofilter a bioreaktor a úspešne implantoval zariadenie veľkosti smartfónu na predklinické hodnotenie.

Biohybridná oblička dokáže nahradiť hlavné funkcie obličiek a pritom nie je nutné súčasne užívať lieky potláčajúce imunitu alebo lieky proti zrážaniu krvi, čo je inak v podobných prípadoch bežné. Zariadenie sa pripája k dvom cievam, a tiež k močovému mechúru.

Implantát kombinuje technológie so živými bunkami a skladá sa z dvoch hlavných komponentov, na ktorých The Kidney Project pracoval niekoľko rokov. Hemofilter tvorí kremíkové polovodičové membrány, ktoré odstraňujú z krvi odpadové látky a bioreaktor obsahuje upravené bunky obličiek. Bioreaktor má za úlohu regulovať vlastnosti krvi a vykonávať ďalšie metabolické funkcie obličiek, vrátane rovnováhy elektrolytov.

Zdroj | UCSF

„Náš tím skonštruoval umelú obličku tak, aby udržateľne podporovala kultúru ľudských obličkových buniek bez vyvolávania imunitnej reakcie,“ povedal Shuvo Roy. „Teraz, keď sme demonštrovali uskutočniteľnosť kombinácie hemofiltra a bioreaktora, môžeme sa zamerať na zvýšenie kvality technológie na prísnejšie predklinické testovanie a v konečnom dôsledku na klinické skúšky.“

Pozrite si

Mozgový implantát prevedie neurosignály na reč

V predklinických testoch dosahuje biohybridná oblička výborné výsledky a v dohľadnej dobe by malo dôjsť na klinické testy s ľudskými pacientmi. Ak všetko pôjde dobre, snáď sa už čoskoro pacienti so zlyhaním obličiek zaobídu bez dialýzy a nebudú potrebné ani transplantácie obličiek.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.